Różnimy się jak woda i ogień, ale żyć bez siebie nie umiemy

  Różnimy się jak woda i ogień, ale żyć bez siebie nie umiemy

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kobieta i mężczyzna. Są jak ogień i woda. Potrafią zwalczać się nawzajem, ale też nie mogą bez siebie żyć. Choć tworzą zgrany duet, osobno - często fałszują.
  Czasami wystarczy szczera rozmowa, czuły gest, czasem "przepraszam"

  Czasami wystarczy szczera rozmowa, czuły gest, czasem "przepraszam" ©123RF

  Ona, rozmawiając z koleżanką, przez godzinę okupuje telefon. On, łowiąc ryby z przyjacielem, potrafi nie odezwać się ani słowem. Ona ma problem ze znalezieniem drogi na mapie. On, jeśli się zgubi, nigdy się do tego nie przyzna. Mimo że różnice między kobietami a mężczyznami na pozór wydają się oczywiste, warto bliżej poznać ich przyczyny. Zastanowić się, w czym tak naprawdę jesteśmy różni i dlaczego tak trudno nam ze sobą żyć...

  Od historii do biologii

  W przeszłości płeć rozstrzygała o życiu człowieka. We wszystkich kulturach to ona decydowała o wykonywanej pracy, obowiązkach, sposobie zachowania czy wysławiania się.


  Kobiety najczęściej wychowywały dzieci i prowadziły gospodarstwo domowe, mężczyźni zaś dominowali w życiu publicznym. Dziś te podziały nie są już tak wyraźne, ale w dalszym ciągu mają wpływ na sposób wychowania dzieci i późniejsze życie dorosłych. Różnice między płciami, choć dla wielu wydają się oczywiste, nie są łatwe do wytłumaczenia. Pytanie, czy tak zaplanowała nas natura, czy jest to jedynie wynik naszej kultury, wciąż dla wielu pozostaje zagadką.

  Pomimo że płeć określamy na podstawie fizjonomii człowieka, prawdziwe różnice tkwią głównie w naszych genach, hormonach i budowie mózgu. Kobiety i mężczyźni już w momencie narodzin dysponują innymi możliwościami, aspiracjami.

  Dziewczynki jako niemowlęta uwielbiają widok uśmiechniętej twarzy, chłopców w równym stopniu zadowala kolorowa zabawka. To dlatego w późniejszym życiu dla kobiet tak ważne są relacje międzyludzkie, a mężczyźni nastawieni są na rozwiązywanie problemów. W szkole inne przedmioty są ich mocną stroną. Chłopcy od wczesnych lat wykazują uzdolnienia matematyczne, mają świetną wyobraźnię przestrzenną. U dziewczynek przeważają zdolności językowe: szybciej wypowiadają pierwsze słowa, z łatwością przychodzi im nauka czytania i pisania.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo