Wystawa: Rodzina we wnętrzu

  Wystawa: Rodzina we wnętrzu

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Portrety rodziny Madrazo to historie poznawane jakby przez dziurkę od klucza

  Portrety rodziny Madrazo to historie poznawane jakby przez dziurkę od klucza ©Grzegorz Dembiński

  - To tak, jakby poznawać historię tej rodziny, zaglądając przez dziurkę od klucza - to bardzo fascynujące i intymne doznanie - tak jedna z uczestniczek podsumowała wystawę przedstawiająca członków najbardziej wpływowej rodziny hiszpańskiej w XIX wieku. Wczoraj w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy "Madrazo - ród malarzy".
  Portrety rodziny Madrazo to historie poznawane jakby przez dziurkę od klucza

  Portrety rodziny Madrazo to historie poznawane jakby przez dziurkę od klucza ©Grzegorz Dembiński

  Ekspozycja zawiera 58 dzieł, które były kompletowane przez członków rodziny Madrazo przez wiele lat. Próżno szukać drugiej takiej rodziny w dziejach historii sztuki - jej przedstawiciele nie tylko cieszyli się uznaniem wśród społeczności Madrytu, ale także byli szanowani ze względu na twórczość artystyczną, którą kultywował każdy kolejny członek rodu.

  Wszystko rozpoczęło się w Rzymie, gdzie poznali się Jose de Madrazo Gaudo i Isabela Kuntz Valentini, córka polskiego malarza Tadeusza Kuntze.
  Ich małżeństwo zapoczątkowało ród malarzy, którzy przez następne kilkadziesiąt lat cieszył się uznaniem i sławą w całej Europie, by wymienić jedynie Luisa de Madrazo Kuntz, czy popularnego w ówczesnym czasie Federico de Madrazo Kuntz. Ten ostatni artysta miał w swojej biografii rozdział związany z Poznaniem. To właśnie jego autorstwa jest jeden z najlepszych portretów Atanazego Raczyńskiego pochodzący z 1850 roku, który do dziś jest w posiadaniu Fundacji im. Raczyńskich w Poznaniu.

  Artyści wywodzący się z rodziny Madrazo Kuntz nie tylko kultywowali tradycję malowania portretów zainicjowaną przez swoich poprzedników, ale także wzbogacali ją o innowacyjne podejście i wymogi czasów, w których tworzyli. Tę zależność widać niemal na każdym z obrazów zaprezentowanych na poznańskiej wystawie. Obok portretów członków rodziny, zobaczymy sceny rodzajowe, a także przedstawienia inspirowane historiami biblijnymi.

  Wystawa to nie tylko wizualna opowieść jednej rodziny, ale przede wszystkim możliwość poznania dzięki niej historii ludzi z tamtej epoki - ich spojrzenia na rzeczywistość, obyczajów czy choćby mody. Odbiorcę może uderzyć także widoczne podobieństwo między poszczególnymi członkami tej rodziny - naturalnie ściągnięte, lekko wydatne usta, charakterystyczne nosy i oczy, które zachwycają spokojnym i wyważonym spojrzeniem.

  "Madrazo - ród malarzy", Muzeum Narodowe (Al. Marcinkowskiego 9), wystawa czynna do 31 stycznia, bilety: 6, 8 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo