Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa: Rodzina we wnętrzu

Stefan Drajewski
Portrety rodziny Madrazo to historie  poznawane jakby przez dziurkę od klucza
Portrety rodziny Madrazo to historie poznawane jakby przez dziurkę od klucza Grzegorz Dembiński
- To tak, jakby poznawać historię tej rodziny, zaglądając przez dziurkę od klucza - to bardzo fascynujące i intymne doznanie - tak jedna z uczestniczek podsumowała wystawę przedstawiająca członków najbardziej wpływowej rodziny hiszpańskiej w XIX wieku. Wczoraj w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy "Madrazo - ród malarzy".

Ekspozycja zawiera 58 dzieł, które były kompletowane przez członków rodziny Madrazo przez wiele lat. Próżno szukać drugiej takiej rodziny w dziejach historii sztuki - jej przedstawiciele nie tylko cieszyli się uznaniem wśród społeczności Madrytu, ale także byli szanowani ze względu na twórczość artystyczną, którą kultywował każdy kolejny członek rodu.

Wszystko rozpoczęło się w Rzymie, gdzie poznali się Jose de Madrazo Gaudo i Isabela Kuntz Valentini, córka polskiego malarza Tadeusza Kuntze. Ich małżeństwo zapoczątkowało ród malarzy, którzy przez następne kilkadziesiąt lat cieszył się uznaniem i sławą w całej Europie, by wymienić jedynie Luisa de Madrazo Kuntz, czy popularnego w ówczesnym czasie Federico de Madrazo Kuntz. Ten ostatni artysta miał w swojej biografii rozdział związany z Poznaniem. To właśnie jego autorstwa jest jeden z najlepszych portretów Atanazego Raczyńskiego pochodzący z 1850 roku, który do dziś jest w posiadaniu Fundacji im. Raczyńskich w Poznaniu.

Artyści wywodzący się z rodziny Madrazo Kuntz nie tylko kultywowali tradycję malowania portretów zainicjowaną przez swoich poprzedników, ale także wzbogacali ją o innowacyjne podejście i wymogi czasów, w których tworzyli. Tę zależność widać niemal na każdym z obrazów zaprezentowanych na poznańskiej wystawie. Obok portretów członków rodziny, zobaczymy sceny rodzajowe, a także przedstawienia inspirowane historiami biblijnymi.

Wystawa to nie tylko wizualna opowieść jednej rodziny, ale przede wszystkim możliwość poznania dzięki niej historii ludzi z tamtej epoki - ich spojrzenia na rzeczywistość, obyczajów czy choćby mody. Odbiorcę może uderzyć także widoczne podobieństwo między poszczególnymi członkami tej rodziny - naturalnie ściągnięte, lekko wydatne usta, charakterystyczne nosy i oczy, które zachwycają spokojnym i wyważonym spojrzeniem.

"Madrazo - ród malarzy", Muzeum Narodowe (Al. Marcinkowskiego 9), wystawa czynna do 31 stycznia, bilety: 6, 8 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski