Język angielski dla uprzywilejowanych?

  Język angielski dla uprzywilejowanych?

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Język angielski dla uprzywilejowanych?
  Narzekania na to, że Polacy słabo znają języki obce, są chyba tak stare jak Polska. I choć wydawało nam się, że ten problem mamy z głowy, bo zdążyło dorosnąć całe pokolenie, które dość powszechnie porozumiewa się przynajmniej w jednym obcym języku, znajomość dwóch czy trzech też nie jest rzadkością, to jednak okazało się, że ten obraz nie wszędzie jest równie optymistyczny.
  Język angielski dla uprzywilejowanych?
  Znajomość angielskiego jest wprost proporcjonalna do wielkości ośrodka, w którym znajduje się szkoła. Ale nie liczba mieszkańców jest problemem, tylko to co zwykle: pieniądze. Nie tylko te, którymi dysponują szkoły, ale i te, które mają do wydania rodzice uczniów. Na wszystko - od podręczników potrzebnych na bezpłatne szkolne lekcje, przez kursy, korepetycje czy wreszcie zagraniczne wyjazdy, podczas których dziecko może się przekonać na własnej skórze, że aby się porozumieć, musi znać przynajmniej angielski.

  Jeśli więc naprawdę chcemy wyrównywać szanse edukacyjne, warto zadbać, aby możliwość uczenia się i praktycznego korzystania z obcego języka była realna także dla tych, którzy nie mogą sami za to zapłacić. Nie będą to pierwsze pieniądze, które wyda podatnik. Za to na pewno sensownie. A nie o każdych da się to powiedzieć.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie POLSKI!

  REX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 15

  SZANOWNA PANI! zajmijmy się totalną degradacją języka polskiego!! Jaką tożsamość mamy, ze pozwalamy, chociażby żeby maskotka Euro nazywała się Slavek- czy zna pani Polaka o takiej pisowni...rozwiń całość

  SZANOWNA PANI! zajmijmy się totalną degradacją języka polskiego!! Jaką tożsamość mamy, ze pozwalamy, chociażby żeby maskotka Euro nazywała się Slavek- czy zna pani Polaka o takiej pisowni imienia?!? Ja znam tylko takich Czechów!? gdzie nasz język, w mającym powstać w Poznaniu centum designu- czy nie można nazwać go projektowym?!? czy musimy na siłę robić dobrze turystą? Proszę udać się do Włoch, Niemiec, Hiszpani, Portugalii, Grecji, i pokazać gdzie panuje podobne anglosaskie nazewnictwo( oczywiście poza wyjatkami branzy turystycznej)??! A U NAS?!? Polacy nie gęsi, ale chyba nie w XXI wieku, jesteśmy krajem PAPUG!
  Rozpisujemy się o angielskim, a tracimy własny język, pakując weń coraz to nowe twory z importu jak chociażby, ostatni krzyk mody słówko- kreatywność, zerżnięte z angielskiego creative? Proszę mi podać przykłady użycia tego słowa w literaturze sprzed 5 lat?!? Nie Ma! bo to słówko frazes, a mamy polskie słowo - pomysłowość!
  W obronie języka należy stawać, ale WŁASNEGO! BO KRAJ, KTÓRY ROBI WSZYSTKO ŻEBY TYLKO PRZYPODOBAĆ SIĘ INNYM, ZAMIAST TEGO TRACI U TYCH INNYCH TYLKO SZACUNEK!!!
  W NASZYM KRAJU WINIEN OBOWIĄZYWAĆ JĘZYK POLSKI!! JEŚLI PRZYJEŻDZĄ KTOŚ ZZA GRANICY, NIECH SIĘ UCZY!
  JEZDZIŁEM PO CAŁEJ EUROPIE, W ROSJI, HISZPANII, WŁOSZECH ETC, TAM WSZĘDZIE DOBRZE PRZYJĘTE MÓWIĆ W DANYM JĘZYKU, ALE NIE W ANGIELSKIM!
  NIE RÓBMY Z SIEBIE OSŁÓW! MIELIŚMY RUSYFIKACJĘ, A TERAZ CO MAMY?!?ANGLIZACJĘ, I TO NIE PRZYMUSOWĄ ALE ZIDIOCIAŁĄ!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  języki obce na wsiach

  Bronek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  Nie liczy się tylko mozliwość nauki języka i nakłady finansowe itd itp. Mentalność ludzi z małych ośrodków miejskich i wiejskich, którzy twierdzą że po co im język obcy. A wyjazdy ich z domu...rozwiń całość

  Nie liczy się tylko mozliwość nauki języka i nakłady finansowe itd itp. Mentalność ludzi z małych ośrodków miejskich i wiejskich, którzy twierdzą że po co im język obcy. A wyjazdy ich z domu polegają jedynie na odwiedzeniu Mc Donalda i Marketu w Poznaniu. Taka jest rzeczywistość, Oni nie czują potrzeby!!!!!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo