Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PeWuKa w Poznaniu. Od 2 czerwca zobaczymy osiągnięcia III RP [GALERIA]

Monika Kaczyńska
PeWuKa w Poznaniu, czyli Powszechna Wystawa Krajowa
PeWuKa w Poznaniu, czyli Powszechna Wystawa Krajowa archiwum
PeWuKa w Poznaniu, czyli Powszechna Wystawa Krajowa. W 1929 roku na 65 hektarach w 112 różnych obiektach prezentowało się 1427 wystawców. Teraz, od 2 czerwca przez dwa tygodnie, będzie można oglądać najważniejsze osiągnięcia III RP.

Przeczytaj też komentarz autorki: Jakie czasy, taka wystawa

Czerwcowym Międzynarodowym Targom Innowacje-Technologie-Maszyny będzie towa-rzyszyła wystawa Konkurencyjna Polska. 85 lat po otwarciu Powszechnej Wystawy Krajowej, która pokazywała osiągnięcia pierwszych dziesięciu lat niepodległej Polski kraj znów się zaprezentuje.

Zobacz też: PeWuKa w Poznaniu. Dzięki niej mieliśmy tramwaj na Sczanieckiej [ZDJĘCIA]

Mała PeWuKa to podsumowanie ćwierćwiecza, które upłynęło od pierwszych częściowo wolnych wyborów.

- Przez te lata Polska ogromnie się zmieniła i widać to na każdym kroku - mówi dr Andrzej Byrt, prezes MTP. - To, co pokażemy, będzie oczywiście tylko wycinkiem obrazu, jest on jednak reprezentatywny dla polskich przemian.

Prezydencki prestiż
Powszechną Wystawę Krajową 16 maja 1929 roku otworzył sam prezydent Ignacy Mościcki.

Skala wystawy do dziś jest nieporównywalna z niczym. Na 65 hektarach w 112 różnych obiektach zaprezentowało się 1427 wystawców.

Sprawdź też: PeWuKa wraca na MTP! Zobacz jak wyglądała w 1929 roku [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Od najlepszej strony pokazywały się: przemysł, handel, rolnictwo, opieka społeczna, nie zabrakło prezentacji osiągnięć sportowych, a także kulturalnych, artystycznych i naukowych. Nic dziwnego, że przygotowania do wystawy trwały kilka lat. Wesołe miasteczko, pokazy konne, spektakle, dancingi, kabarety, a także pierwszy w Polsce peep show - wszystko to ściągało do Poznania tłumy.

Małej PeWuCe także patronuje prezydent Polski. Bronisław Komorowski uroczyście wystawę otworzy.

W tym roku wyjątkowa będzie także uroczystość wręczenia Nagrody Gospodarczej Prezydenta, która tradycyjnie już odbywa się w Poznaniu w czasie trwania Targów ITM.

Tym razem przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o nią także w nowej kategorii - Trwały Sukces.

Patronat i obecność prezydenta na targach sprawia, że oprócz niewątpliwych korzyści gospodarczych, które przynosi udział w tej imprezie, jest on także prestiżowy.

Kwintesencja zmian
Mała PeWuKa (na którą będzie bezpłatny wstęp) zmieści się w trzech pawilonach. W pawilonie 1 i 2 znajdzie się część ekspozycyjna. W pawilonie 15 będą odbywały się towarzyszące wystawie krajowej konferencje i prezentacje. Zwiedzający będą mogli obejrzeć nieco ponad sto stoisk.

- Ta wystawa nie ma ambicji tworzenia poczucia mocarstwowości, co było celem PeWuKi z 1929 roku - opowiada Andrzej Byrt. - Ma jedynie pokazać kluczowe osiągnięcia zarówno województw, jak i firm.

Zaprezentują się także wybrane firmy.

- Badania wskazują, że przedsiębiorstw, które osiągnęły sukces, jest w Polsce 250 tysięcy - podkreśla Andrzej Byrt.- Chcemy pokazać najbardziej reprezentatywne przykłady w każdej kategorii. To wybrane duże, średnie i małe firmy powstałe po 1989 roku. Ale zaprezentują się też przedsiębiorstwa, które powstały wcześniej i poradziły sobie na konkurencyjnym rynku.

Będzie więc można oglądać między innymi stoisko Solaris Bus&Coach, firmy Ziaja czy Novol.

Przedsiębiorstwa z dłuższą historią będą reprezentowane przez takie firmy jak na przykład KGHM, Pesa czy Amica.

Projektują sukces
Na wystawie będzie można obejrzeć też projekty polskich designerów.

W jednym miejscu znajdą się projekty nagrodzone międzynarodową nagrodą Red Dot Award, czyli tzw. Oskarem Designu (jest ich 30) i zorganizowaną przez Urząd Patentowy RP wystawę "Polskie Red Doty", na której będzie można obejrzeć bardzo różne projekty: od pieczątek przez aparaturę medyczną, meble, produkty AGD, a także obuwie i wiele innych.

Ale na oglądaniu się nie skończy. W pawilonie nr 15 będzie można posłuchać między innymi o drodze do sukcesu polskiej branży meblowej (nasz kraj jest trzecim w Europie i siódmym na świecie producentem mebli), o rozbudowie infrastruktury oraz sukcesach polskiej urbanistyki.

- Być może osiągnęliśmy mniej, niż zapowiadano, ale i tak mamy się czym chwalić - komentuje Andrzej Byrt.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski