Ale Kino: Nagrody dla reżyserów wręczone. Film

  Ale Kino: Nagrody dla reżyserów wręczone. Film

  MMR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W sobotę o godz. 18 rozpoczęła się Gala 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Filmowcom wręczono Platynowe i Złote Koziołki, nagrody Marcina i Marcinka oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
  Film "To, co najważniejsze" otrzymał dwie nagrody: Złote Koziołki oraz Marcina

  Film "To, co najważniejsze" otrzymał dwie nagrody: Złote Koziołki oraz Marcina ©Archiwum organizatorów

  Zobacz nagranie z rozdania Platynowych Koziołków Gala nagród - zobacz film

  W tym roku jury międzynarodowe przyznawało Złote Koziołki w dwóch kategoriach: filmy aktorskie oraz filmy animowane. Te pierwsze ocenili Annabel Jankel, Füsun Eriksen, Maciej Jakubczyk, Monika Górska oraz Vic Sarin. Nagrodę Złote Koziołki dla reżysera najlepszego filmu dla młodzieży otrzymał Bruce Webb za film "To, co najważniejsze".

  "Twórcy poruszyli tu bardzo delikatny i trudny temat, ale poradzili sobie z nim niezwykle umiejętnie: bez sentymentów, a za to z wielkim humorem. Pochwała prawdziwej przyjaźni widzianej z perspektywy młodego człowieka. Wspaniałe role młodych aktorów" - wyjaśnili swój wybór jurorzy.

  Autorem najlepszego filmu dla dzieci okazał się Miraz Bezar, reżyser "Dzieci z Diyarbakir", "przejmującego filmu o tyranii i sprawiedliwości, uczciwy i oryginalny, z wspaniałymi rolami młodych aktorów".

  W tegorocznym konkursie filmów animowanych wzięły udział 43 dzieła. Adriana Prodeus, Alexey Alexeev oraz Maciek Szczerbowski przyznali Złote Koziołki dla reżysera najlepszego filmu dla młodzieży obrazowi "Gniewny człowiek". Jej reżyserka Anita Killi stworzyła bardzo poruszający dramat, który doprowadził do płaczu nawet psycholog zatrudnioną na potrzeby festiwalu.

  "Film ten zasługuje na nagrodę ze względu na odpowiedzialność, mądrość i prawdę, z jaką przedstawia temat przemocy i poczucia winy. Ukazuje skomplikowaną ludzką psychologię w prosty i szczery sposób. Pokazuje młodym widzom, jak radzić sobie z zewnętrzną opresją, nie tylko w rodzinie. Oryginalna plastyka, będąca mieszanką technik, a także świetnie poprowadzona dramaturgia pozwalają rozmawiać z dziećmi bez fałszu i nieprotekcjonalnie" - argumentują swoją decyzję jurorzy.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo