Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale Kino: Nagrody dla reżyserów wręczone. Film

MMR
Film "To, co najważniejsze" otrzymał dwie nagrody: Złote Koziołki oraz Marcina
Film "To, co najważniejsze" otrzymał dwie nagrody: Złote Koziołki oraz Marcina Archiwum organizatorów
W sobotę o godz. 18 rozpoczęła się Gala 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Filmowcom wręczono Platynowe i Złote Koziołki, nagrody Marcina i Marcinka oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Zobacz nagranie z rozdania Platynowych KoziołkówGala nagród - zobacz film

W tym roku jury międzynarodowe przyznawało Złote Koziołki w dwóch kategoriach: filmy aktorskie oraz filmy animowane. Te pierwsze ocenili Annabel Jankel, Füsun Eriksen, Maciej Jakubczyk, Monika Górska oraz Vic Sarin. Nagrodę Złote Koziołki dla reżysera najlepszego filmu dla młodzieży otrzymał Bruce Webb za film "To, co najważniejsze".

"Twórcy poruszyli tu bardzo delikatny i trudny temat, ale poradzili sobie z nim niezwykle umiejętnie: bez sentymentów, a za to z wielkim humorem. Pochwała prawdziwej przyjaźni widzianej z perspektywy młodego człowieka. Wspaniałe role młodych aktorów" - wyjaśnili swój wybór jurorzy.

Autorem najlepszego filmu dla dzieci okazał się Miraz Bezar, reżyser "Dzieci z Diyarbakir", "przejmującego filmu o tyranii i sprawiedliwości, uczciwy i oryginalny, z wspaniałymi rolami młodych aktorów".

W tegorocznym konkursie filmów animowanych wzięły udział 43 dzieła. Adriana Prodeus, Alexey Alexeev oraz Maciek Szczerbowski przyznali Złote Koziołki dla reżysera najlepszego filmu dla młodzieży obrazowi "Gniewny człowiek". Jej reżyserka Anita Killi stworzyła bardzo poruszający dramat, który doprowadził do płaczu nawet psycholog zatrudnioną na potrzeby festiwalu.

"Film ten zasługuje na nagrodę ze względu na odpowiedzialność, mądrość i prawdę, z jaką przedstawia temat przemocy i poczucia winy. Ukazuje skomplikowaną ludzką psychologię w prosty i szczery sposób. Pokazuje młodym widzom, jak radzić sobie z zewnętrzną opresją, nie tylko w rodzinie. Oryginalna plastyka, będąca mieszanką technik, a także świetnie poprowadzona dramaturgia pozwalają rozmawiać z dziećmi bez fałszu i nieprotekcjonalnie" - argumentują swoją decyzję jurorzy.
Johanna Hägelbecka otrzymała natomiast Złote Koziołki za "Szwedzkie klopsiki" - najlepszy film animowany dla dzieci. "To afirmacja dziecięcej wyobraźni, która potrafi stworzyć cały wszechświat unosząc się z czegoś tak płaskiego i nudnego jak szwedzkie klopsiki - lub flaki z olejem. Chcielibyśmy szczególnie wyróżnić ten film za odwagę odkrycia czegoś wyjątkowego, bez przestrzegania zasad i konwencji. To wyraz szczególnego zrozumienia dla dziecięcej duszy - niezależnie od wieku widza" - mówią o nim członkowie jury.

Kolejne nagrody, także w kategoriach filmy aktorskie i filmy animowane przyznawały Jury Młodych. Tutaj kolejną nagrodę zdobył film "To, co najważniejsze". Wybrali go Alina Grzegorzewska, Mikołaj Wojciech Pietraszewski, Krzysztof Świrek i Jagoda Tłok. Natomiast uznanie Jakuba Depczyńskiego, Anny Malinowskiej i Natalii Nowak zdobył film animowany "Danny Boy": "Oryginalna animacja, przewrotnie opowiadająca o współczesnych konfliktach między jednostką a społeczeństwem, o wyborze między własną drogą a realizowaniem obowiązujących wzorców. Zadziwiająco bogata treść zawarta w krótkiej, uniwersalnej przypowieści". Nagrodę Marcina poza Brucem Webbem odebrał reżyser animacji Marek Skrobecki.

Na festiwalu dla dzieci i młodzieży nie mogło oczywiście zabraknąć ocen najmłodszych. Jury Dziecięce w składzie Olga Briks, Michalina Nowacka, Agnieszka Piechocka, Iga Potok, Joanna Sowińska, Ewelina Szuma i Paulina Tetlak przyznało nagrodę Marcinka filmowi aktorskiemu "Dzieci z Diyarbakir", który zaskoczył ich nieprzewidywalnością, zszkował i poruszył. "Ta nieprzesłodzona opowieść ukazuje wiele ważnych i trudnych problemów, takich jak osierocenie, bieda dzieci zmuszająca je do pracy, i to nie zawsze uczciwej" - wyjaśniają.
Julian Bachur, Malwina Bleja, Gabriela Franas, Norbert Gała, Tymoteusz Górski, Magdalena Kapitańczyk, Laura Kaźmierczak, Natalia Kotkowska, Michał Malinowski, Karolina Wojtaszak tworzący Jury Dziecięce w kategorii filmów animowanych przyznali nagrodę Marcinka obrazowi "Sekret Eleonory" (reż. Dominique Monféry).

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich odebrali Leszek Gałysz za "Szalony zegar", który zdaniem członków Stowarzyszenia "uczy nas, jak oglądać filmy i jak czytać historie/opowieści" oraz Hawa Essuman, twórca filmu "Chłopiec, który szukał duszy". Jest to "dynamiczna opowieść o dorastaniu, osadzona w trudnej rzeczywistości, z powodzeniem łącząca starą ludową tradycję z wyzwaniami współczesności".

Dziś wręczono także Platynowe Koziołki. I nagrodę otrzymało TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu za 30 lat pracy nad filmami dla dzieci w Polsce i na całym świecie. II nagroda przyznana została filmowi animowanemu "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki, który stał się najczęściej nagradzaną polską fabułą na świecie w ostatnich latach. Wreszcie III nagroda trafiła do wybitnego czeskiego reżysera Vaclava Vorlicka.

Ostatnie wydarzenia festiwalu zaplanowano na niedzielę 12 grudnia. W Multikinie 51 o godz. 10 rozpocznie się wybór najciekawszych filmów animowanych dla dzieci, a o 12.30 film "Indianin". W Multikinie Stary Browar pokazy rozpoczną się o godz. 17. Najpierw będzie to nagrodzony film dla młodzieży, natomiast o 19.30 obraz wybrany przez publiczność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski