Leszno: Prezydent podpisał umowę na krajową piątkę

  Leszno: Prezydent podpisał umowę na krajową piątkę

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Prezydent Malepszy podpisał umowę na krajową piątkę

  Prezydent Malepszy podpisał umowę na krajową piątkę ©Daniel Andruszkiewicz

  Prezydent Tomasz Malepszy podpisał z wykonawcami umowę na przebudowę drogi krajowej numer 5 w granicach miasta Leszna. Opiewa ona na 62 miliony złotych. Prace budowlane ruszą wiosną przyszłego roku i potrwają do jesieni 2013 roku. Kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami, ale piątka nie zostanie całkowicie zamknięta, bo roboty mają się odbywać "pod ruchem".
  Prezydent Malepszy podpisał umowę na krajową piątkę

  Prezydent Malepszy podpisał umowę na krajową piątkę ©Daniel Andruszkiewicz

  Gruntowna modernizacja piątki będzie największą i najbardziej kosztowną inwestycją w dziejach leszczyńskiego samorządu. Udało się też na niej sporo zaoszczędzić, bo miejski kosztorys zakładał, że krajówka może kosztować nawet 82,5 miliona złotych.

  - Udało nam się uzyskać duże, bo 85-procentowe dofinansowanie na realizację tego zadania - mówił nie ukrywając zadowolenia Malepszy. - Dzięki środkom zewnętrznym wyremontowaliśmy w ubiegłych latach ulicę Poznańską i zbudowaliśmy rondo Gronowo. Teraz przyszła pora na piątkę.

  Zbuduje ją konsorcjum trzech firm. Liderem przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe DROMOST z Żabna, a partnerami Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych z Nowego Tomyśla i Przedsiębiorstwo Dróg i Ulic z Leszna. Roboty mają ruszyć na początku przyszłego roku, a zakończą się we wrześniu 2013 roku. Potrwają o rok dłużej niż pierwotnie zakładano, ale ogromny zakres inwestycji i jak mówią drogowcy "budowa pod ruchem", nie pozwalają na skrócenie czasu prac. Modernizacja rozpocznie się od ulicy Fabrycznej. W pierwszej kolejności ekipy mają wyremontować odcinek piątki do tak zwanego kolana. Powstanie tam rondo, które połączy krajówkę z oddaną w tym roku ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Drugi etap remontu zakłada przebudowę pozostałej części Al. Konstytucji 3 Maja, czyli do południowych rogatek miasta.

  W ramach modernizacji krajowej piątki poza nowym asfaltem powstaną także ścieżki rowerowe i chodniki. Wymieniona zostanie kanalizacja deszczowa, wszystkie słupy oświetleniowe i sygnalizacja świetlna. Nowa sygnalizacja powstanie także na skrzyżowaniach z ulicami Mickiewicza, 55. Pułku Piechoty, Rejtana oraz Kiepury. Ma być skoordynowana tak, by upłynnić ruch na zasadzie tzw. zielonej fali. W ciągu całej piątki powstanie linia światłowodowa, do której podłączone zostaną systemy monitoringu i zarządzania ruchem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo