Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy radni przyznali honorowe obywatelstwo i tytuły zasłużonych dla miasta

Bogna Kisiel
Poznańscy radni tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznali prof. Andrzejowi Legockiemu
Poznańscy radni tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznali prof. Andrzejowi Legockiemu
Poznańscy radni tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznali prof. Andrzejowi Legockiemu. Natomiast tytułami Zasłużony dla Miasta Poznania postanowiono wyróżnić: dr Annę Jakrzewska-Sawińską, Roberta Licę Friedricha, Ludwika Miśka oraz poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Na wtorkowej sesji radni jednogłośnie poparli honorowe obywatelstwo dla prof. Andrzeja Legockiego, wybitnego naukowca, przewodniczącego Fundacji im. Raczyńskich, Rady Kuratorów Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu. Podczas głosowania radni PiS zaznaczyli jedynie swoją obecność.

- Powinniśmy zastanowić się nad upamiętnieniem honorowych obywateli – mówi Michał Grześ z PiS, wiceprzewodniczący Rady Miasta. I dodał, że mogłaby to być jakaś lista czy ich portrety (choć, jak sam przyznał to rozwiązanie byłoby zbyt kosztowne), by nie trzeba było szukać tych nazwisk w internecie.

Natomiast wszyscy radni, jak jeden mąż wzięli udział w głosowaniu, dotyczącym przyznania tytułu Zasłużony dla Miasta dr Annie Jakrzewskiej-Sawińskiej, która jest wiceprezesem Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”, działa także w Miejskiej Radzie Seniorów. Tym tytułem radni wyróżnili także Roberta Licę Friedricha (muzyk, pomysłodawca zespołu Arka Noego, członek m.in. grup Acid Drinkers, Tymoteusz czy Luxtorpedy).

- Cieszę się, że rada otwiera się także na inne środowiska – podkreśla M. Grześ dodając, że nie jest to tytuł zarezerwowany jedynie dla poważnych naukowców. I przypomniał, że osiem lat trwało nim w końcu wyróżniono Zenona Laskowika.

Wyróżnienie dla majora Zenona Miśka jest dowodem uznania dla jego zasług w walce o wolną Polskę (AK), sukcesów w sportach lotniczych (rekordzista świata) oraz pracy zawodowej (budowniczy wielu obiektów w Poznaniu i Wielkopolsce).

Radni postanowili wyróżnić też Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Grzegorz Ganowicz z PO, przewodniczący Rady Miasta podkreślił zasługi towarzystwa w niesieniu pomocy rodakom za wschodnią granicą, popularyzacji tradycji wileńskiej w Poznaniu. Przypomniał o Kaziuku Wileńskim, kweście na cmentarzach, z których pieniądze przeznaczane są na odnawianie polskich nekropolii na Wschodzie.

- Nie ma zastrzeżeń do zasług towarzystwa, ale konsekwentnie nie biorę udziału w głosowaniu, dotyczącym przyznaniu tytułu instytucjom, bo uważam, że przypisane są one osobom fizycznym – wyjaśnił Wojciech Kręglewski, radny PO.

Wyróżnienia zostaną wręczone na uroczystej sesji Rady Miasta w Ratuszu, która odbędzie się 29 czerwca w dniu patronów Poznania – św. Piotra i Pawła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski