Koncert Ivo Pogorelicia w najbliższą środę

  Koncert Ivo Pogorelicia w najbliższą środę

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Niezwykłym wydarzeniem artystycznym, a zarazem prezentem od Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego dla wielkopolskich melomanów będzie zapowiadany na najbliższą środę pierwszy poznański koncert jednego z najbardziej kontrowersyjnych pianistów świata - Ivo Pogorelicia.
  Ivo Pogorelić

  Ivo Pogorelić ©Archiwum Deutsche Grammophon

  W programie znajdą się Nokturn E-dur op. 62 Nr 2 i Sonata h-moll Fryderyka Chopina oraz Intermezzo A-dur Johannesa Brahmsa i Gaspard de la nuit Maurice'a Ravela.

  Ivo Pogorelić przez jednych uważany jest za geniusza, przez innych za skandalistę i buntownika. Był wielkim przegranym X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w 1980 roku. Po jego wyeliminowaniu będąca wówczas członkinią jury Martha Argerich, na znak protestu wyjechała z Warszawy. Młody artysta stał się gwiazdą, ale też nabrał niechęci do kolejnych wizyt w Polsce. Mimo licznych światowych recitali i koncertów z tak renomowanymi orkiestrami jak: Boston Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra czy Berliner Philharmoniker nie przyjmował zaproszeń z Polski przez 27 lat.

  Jego występy elektryzują. Jednych oburza, innych zachwyca oryginalnością. Gdy 30 lat temu wchodził na estradę, był ubrany niemal jak hippis. Dziś nosi frak, ale ostrzyżony jest jak skinhead.

  Mimo swej kontrowersyjności Ivo Pogorelić nagrywa dla słynnej wytwórni Deutsche Grammophon, która wydaje również płyty Marthy Argerich, Krystiana Zimermana i Rafała Blechacza.

  W ostatnim czasie, szczególnie po śmierci żony, pianistki i pedagoga Alizy Kezeradze, ograniczył swe publiczne występy, poświęcając się m.in. działalności charytatywnej: Ustanowił fundację dla młodych muzyków w Chorwacji, jest ambasadorem dobrej woli UNESCO. Angażuje się też w odbudowę Sarajewa. Powołał dwa festiwale w Bad Warishofen w Bawarii i w Pasadenie w USA.

  IVO POGORELIĆ
  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
  środa 15.12., godzina 19
  bilety: 40-80 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo