Biskup Wojciech Polak - nowy prymas Polski z Gniezna?

Biskup Wojciech Polak - nowy prymas Polski z Gniezna?

Paweł Brzeźniak

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Z naszych informacji wynika, że jeszcze w maju powinniśmy usłyszeć decyzję o powołaniu następcy abpa Józefa Kowalczyka. Nowym prymasem ma zostać Wojciech Polak, od 2003 r. biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, obecnie sekretarz Konferencji Episkopatu Polski (od 15 października 2011 roku).
Biskup Wojciech Polak jest doskonale znany i lubiany w środowisku gnieźnieńskim

Biskup Wojciech Polak jest doskonale znany i lubiany w środowisku gnieźnieńskim ©archiwum

Czytaj: To już pewne: Abp Wojciech Polak - nowy prymas Polski z Gniezna!

Zmiana warty na stanowisku prymasa nie jest żadną sensacja. W sierpniu 2013 r. abp Józef Kowalczyk, obecny prymas, osiągnął wiek emerytalny - 75 lat - i na ręce papieża złożył rezygnację z pełnionej funkcji, do czego zresztą obligowały go przepisy prawa kanonicznego. Następnie papież decyduje, czy taką rezygnację przyjąć i kogo mianować na to miejsce. Przez pewien czas krążyły opinie, że fotel prymasa będzie zajmował abp Kowalczyk aż do wizyty papieża w Polsce w 2016 roku. Tymczasem nam udało się ustalić, że nominacja abpa Wojciecha Polaka na prymasa Polski jest już w zasadzie postanowiona, a ingres powinien nastąpić 7 czerwca.

Lubiany i ceniony
Biskup Wojciech Polak , pochodzi z Inowrocławia, w grudniu skończy 50 lat. Jako sekretarz Konferencji Episkopatu Polski stał się bardziej rozpoznawalną postacią w polskim Kościele, a w konsekwencji jego wpływy zwiększyły się.

- Ma istotną pozycję. Jako sekretarz KEP wyróżnia się pracowitością i sumiennością - podkreśla Marek Zając, publicysta katolicki. - Bardzo dobrze radzi sobie w Warszawie. Jest zdolny, otwarty, lojalny, dyskretny, potrafi odważnie mówić o różnych sprawach. Jest także skuteczny w działaniu. Gdyby został powołany na stanowisko prymasa Polski, byłby to bardzo dobry wybór. Taka zmiana z pewnością wprowadziłaby nową jakość w polskim Kościele. Biskup Polak jest młody, ma świeże spojrzenie na różne sprawy, a to może się przydać naszemu Kościołowi.

Bp Polak jest też powszechnie lubiany w środowisku hierarchów polskiego Kościoła. Bardzo duży akcent kładzie na ewangelizację, ekumenizm, a także dobre relacje ze świeckimi w Kościele. Stara się na bieżąco utrzymywać kontakt z ogólnopolskimi mediami, co nie jest bez znaczenia dla wizerunku potencjalnego prymasa Polski. Do jego atutów z pewnością należy również dobra znajomość ludzi i problemów na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, z której pochodzi. Każdy go tutaj doskonale zna.

- Biskup Polak to człowiek szlachetny, serdeczny i wyważony w ocenach - przyznaje ks. kan. Andrzej Grzelak z parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie.

Czytaj więcej na ten temat na www.gniezno.naszemiasto.pl

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a małżonka jest?

Siostra Berna(detta) z "Archeo" (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

"Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany,...rozwiń całość

"Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością.

Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"

(1 List św. Pawła Apostoła do Tymoteusza)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PRIMA URODZAJ...

Prymus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

a Premier TUSK obiecał LIKWIDACJĘ FUNDUSZU KOSCIELNEGO!
Chcesz, nie chcesz to PŁACISZ na utrzymanie ŚWirniętych, a prymasami w Polsce OBRDZIŁO!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ONI SA WSZYSCY SZLAFETNI

biznes a nie religia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

ale tylko z pozoru a wewnatrz jeden syf wszystko od wiekow na pokaz a baranow coraz mniej w kosciele ,biznes i polityka + chlopcy to prawdziwa rzeczywistosc tej sekty .


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
głupota

grzesznik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

Gdyby głupota umiała latać to fruwałbyś jak gołąb.
A Bóg i tak Ciebie kocha


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bóg-miłość

- (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Ciebie niech kocha w dwójnasób!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo