Sąd: Dożywocie za zabicie księdza

  Sąd: Dożywocie za zabicie księdza

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W czwartek poznański Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący Marcina M. na dożywocie za zamordowanie w styczniu 2008 roku księdza i dwóch gospodyń. Zmienił jedynie opis zarzucanych oskarżonemu czynów, dotyczących plądrowania plebanii.
  Wymiaru najsurowszej w Polsce kary - z ograniczeniem, że Marcin M. może się ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie dopiero po 40 latach - nie zmienił. Będzie miał on wówczas 63 lata.

  Prokuratura oskarżyła Marcina M. o trzy zabójstwa, których motyw zasługiwał na szczególne potępienie. Po zatrzymaniu morderca twierdził bowiem, że zrobił to z nienawiści do księży. Potem twierdził, że "głosy" kazały mu zabijać.
  Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, który w marcu 2010 roku skazał Marcina M. na dożywocie, uznał, że oskarżonym kierował motyw rabunkowy. Gospodynie zginęły, bo przyłapały go na plądrowaniu plebanii, a ksiądz - bo morderca potrzebował kluczy do budynku, do którego nie potrafił się włamać.

  Kobietę w Ciosańcu (powiat wschowski) zabił siekierą. Dzień później w Serbach. zaatakował świecznikiem księdza, który wrócił ze spotkania opłatkowego i dobił go cegłą. Jego gospodynię - znalezionym na plebanii młotkiem.

  Dziesięć dni później został zatrzymany w Niemczech i przekazany Polsce. Marcowy wyrok sądu pierwszej instancji zaskarżył obrońca oskarżonego, który wnosił o łagodniejszą karę, nową opinię biegłych psychiatrów albo kolejny proces. Jego argumenty nie przekonały sądu.

  Od czwartku wyrok skazujący Marcina M. na dożywocie jest prawomocny.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo