Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara Rzeźnia w Poznaniu: Jest projekt zagospodarowania [WIZUALIZACJE]

Karolina Koziolek
Stara Rzeźnia w Poznaniu zostanie zagospodarowana?
Stara Rzeźnia w Poznaniu zostanie zagospodarowana? ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska
Spółka Garbary stawia kolejny krok w stronę ucywilizowania Starej Rzeźni. Pół roku temu wyjaśniła się sytuacja prawna obiektu, a do pracy wkroczyli architekci. We wtorek Jacek Kinowski, prezes spółki wraz z architektem Jerzym Gurawskim prezentowali swoja koncepcję radnym. To pierwsza tak konkretna wizja tego terenu.

- Powiem poetycko - założyliśmy, że nowa architektura otoczy stare obiekty i będzie niczym rama dla pięknego obrazu - tłumaczy koncepcję Jerzy Gurawski.

Zobacz też: Stara Rzeźnia w Poznaniu niszczeje i czeka na zagospodarowanie [ZDJĘCIA]

Jego zdaniem na terenie Starej Rzeźni doskonale może funkcjonować "stare" z "nowym". Nowe budynki, w których miałyby mieścić się mieszkania i biura mają powstać głównie od strony zachodniej, czyli od Wzgórza św. Wojciecha (z wjazdem od ul. Północnej).

Nowe zabudowa planowana jest także po południowej i północnej stronie kompleksu. Główny wjazd na teren Starej Rzeźni nie uległby znacznym przekształceniom. - Nie licząc szklanego ślimaka, biurowca po prawej stronie głównego wejścia od strony Garbar - zaznacza Gurawski.

Istniejąca zabytkowa zabudowa prawie w całości zostanie zachowana. - Główna halę najlepiej przeznaczyć na cele kulturalne. Potwierdza to wiele organizowanych tam wydarzeń. Jak choćby fantastyczne przedstawienia teatru Wierszalin - uważa Gurawski.
Podobnego zdania jest prezes spółki Garbary. - Hala jest tak duża, że może łączyć funkcje kulturalne i handlowe. Widziałbym tam eko - rynek. W żadnym razie nie typowy handel wielkopowierzchniowy, jak przewidywało MPU - mówi Jacek Kinowski.

Sprawdź też: Stara Rzeźnia w Poznaniu: Szukamy inwestora. Teraz na poważnie! [ZDJĘCIA]

Jakie są szansę na realizacje tych ambitnych planów? Coraz większe, ale to wciąż kwestia kilku lat. Spółka Garbary doprowadziła do wywołania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego po to, żeby łatwiej na tej podstawie starać się o pozwolenie na budowę.

Pozostaje kwestia finansowania. Jacek Kinowski przekonuje, że rozmawia z zainteresowanymi inwestorami, a by rozmowy stały się bardziej "konkretne" przygotowana została wspomniana wizja zagospodarowania.

Radni mieli wątpliwości co do samej architektury zaproponowanej przez Jerzego Gurawskiego.
- Mało nawiązuje do zabytkowego wyglądu samej rzeźni. Dlaczego nowe budynki to biel, zieleń i szkło? - dopytywała radna Katarzyna Kretkowska.

Architekt tłumaczył, że celowo nowa architektura "nie udaje" starej. - Ma być kontrastowa. Nie chcieliśmy powielać zabiegu zastosowanego w starych koszarach czyli City Parku - mówił. Tłumaczył też, że kwestie kolorystyki, jak i wiele innych rozwiązań, wciąż pozostają do dyskusji.

O braku spójności architektury mówił tez radny Łukasz Mikuła. Pytał o miejsca parkingowe. Inwestor w odpowiedzi tłumaczył, że parkingi przewidziane są pod wszystkimi nowoprojektowanymi budynkami oraz dodatkowo pod placem przed główna halą rzeźni.

Zastrzeżenia miała również konserwator zabytków. Najbardziej sceptycznie odniosła się szklanego "ślimaka". - Dominanta jaką tworzy powoduje, że zabytkowe budynki przy nim giną - mówiła Joanna Bielawska - Pałczyńska. Jej zdaniem właściwe jest również podzielenie terenu odrębnymi planami zagospodarowania przestrzennego całego rejonu Wzgórza św. Wojciecha. Zdaniem konserwator może to doprowadzić do zaburzenia całej kompozycji urbanistycznej.

Dyskusję podsumował Mariusz Wiśniewski, szef komisji rewitalizacji. - Pozytywnie należy ocenić, że prywatny inwestor przychodzi i wsłuchuje się w argumenty strony społecznej na temat swojej inwestycji, choć teoretycznie wcale nie musi tego robić - przekonywał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski