Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014: Język polski rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI] O miłości Romea i Julii i o Don Kichocie

KS
Matura 2014 język polski rozszerzony - start 8 maja, godzina 9
Matura 2014 język polski rozszerzony - start 8 maja, godzina 9 Anastazja Bezduszna
Matura 2014 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbyła się 8 maja o godzinie 9. Przystąpiło do niej 2991 uczniów. To aż 10 procent wszystkich tegorocznych maturzystów z Wielkopolski. Don Kichote z La Manchy, Romeo i Julia - kreowanie miłości, "Sierpień" Bruno Schulza i , "Zły" Leopolda Tyrmanda - funkcje przestrzeni w obrazach miast - to tematy wypracowań. Maturzyści zadowoleni. Po godzine 15, jak CKE opublikuje arkusze, na naszej stronie pojawią się przykładowe odpowiedzi nauczycieli.

MATURA 2013: POLSKI ROZSZERZONY. ODPOWIEDZI I ARKUSZE PYTAŃ ZNAJDZIECIE TUTAJ!

Maturzyści, którzy zdecydowali się na maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich dotyczył sposobu ukazania miłości w literaturze. Podstawą do rozpisania tego tematu był fragment "Romea i Julii" Williama Szekspira i "Don Kichota" Miguela de Cervantesa.

ZOBACZ FRAGMENTY ROMEA I JULII

ZOBACZ PIEŚŃ DON KICHOTA

W drugim maturzyści musieli porównać obraz miast - na przykładzie powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda i opowiadania Bruno Schulza "Sierpień".

MATURA 2014. "SIERPIEŃ" BRUNO SCHULZ - PRZECZYTAJ OPOWIADANIE!

ZŁY - SPEKTAKL WEDŁUG PROZY LEOPOLDA TYRMANDA

Matura 2014 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętność pisania własnego tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Maturzysta ma dwa tematy do wyboru. Za napisanie wypracowania można zdobyć maksymalnie 40 punktów.

MATURA 2013 JĘZYK POLSKI - POZIOM ROZSZERZONY. ZOBACZ, CO BYŁO!

Na poziomie rozszerzonym tematy są redagowane na podstawie jednego lub kilku fragmentów tekstów. Tematy będą zawierać polecenie, np.: zanalizowania i zinterpretowania tekstów, interpretowania tekstu literackiego we wskazanym kontekście, np.: filozoficznym, historycznoliterackim, kulturowym, kontekście utworów literackich, porównania tekstów, wyrażenia własnej opinii na temat tekstów kultury i problemów w nich zawartych oraz uzasadnienia jej, przeanalizowania języka tekstu, polemizowania z poglądem wyrażonym w tekście.

Podczas matury 2014 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, uczniowie mogą korzystać ze słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny.

Wypracowanie maturalne nie powinno być krótsze niż około 250 słów. W wypracowaniu krótszym niż około 250 słów będzie oceniane tylko rozwinięcie tematu, natomiast styl, kompozycja, zapis i język pracy nie będą oceniane.

Za napisane wypracowanie maturalne można uzyskać 40 punktów. Za szczególne walory pracy maturzysta może otrzymać dodatkowe 4 punkty.

  • rozwinięcie tematu 26 punktów = 65%
  • kompozycję 2 punkty = 5%
  • styl 2 punkty = 5%
  • język 8 punktów = 20%
  • zapis (ortografia i interpunkcja) 2 punkty = 5%
  • Razem 40 punktów = 100%

MATURA 2014 - ZOBACZ KONIECZNIE:


MATEMATYKA- PODSTAWAJĘZYK ANGIELSKIFIZYKA Z ASTRONOMIĄMATEMATYKA-ROZSZERZENIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski