Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

185 lat z Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Na wystawie jubileuszowej w Bibliotece Raczyńskich obejrzeć możemy tomik Kazimiery Iłłakowiczówny "Wici" i jej okulary.
Na wystawie jubileuszowej w Bibliotece Raczyńskich obejrzeć możemy tomik Kazimiery Iłłakowiczówny "Wici" i jej okulary. Waldemar Wylegalski
Trudno sobie dziś wyobrazić Poznań bez charakterystycznego gmachu ufundowanego przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego na placu Wolności. Służy on czytelnikom niemal dwa wieki.

Biblioteka Raczyńskich świętuje 185-lecie istnienia. Z tej okazji w poniedziałek jej pracownicy spotkali się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Najlepsi z rąk wojewody wielkopolskiego Piotra Florka otrzymali Złote i Srebrne medale Za długoletnią służbę. W gmachu głównym Biblioteki natomiast otwarto dwie wystawy.

W Galerii Atanazego oglądać możemy ekspozycję "Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle". Przedstawia ona książki ze zbiorów biblioteki od czasu zaborów, poprzez dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, okres PRL-u po czas przemian po roku 1989. Na wystawie znajdziemy m.in. "Pamiętnik Jana Chryzostoma Paska" wydany przez Edwarda Raczyńskiego w roku 1836, rocznik Orędownika Naukowego z roku 1842, "Gimnastykę Łacińską" wydaną w roku 1835.

Książki wzbogacają tablice, na których umieszczono najważniejsze wydarzenia historyczne, społeczne, kulturalne, literackie, zarówno dotyczące Poznania, jak i całej Polski.

Natomiast w Galerii Edwarda oglądać możemy wystawę "185 książek na 185-lecie" . Znalazły się na niej książki wyjątkowe. Są te z czasów Edwarda Raczyńskiego, jak książka pisana alfabetem Braille'a. Niektóre mają nietypowe formaty. Wszystkie mają swoją historię zapisaną w znakach proweniencyjnych. Obie wystawy dostępne będą dla publiczności od wtorku do 28 czerwca.

Hrabia Edward Raczyński postanowił ufundować pierwszą publiczną bibliotekę dla Wielkopolan, która stałaby się regionalnym ośrodkiem kultury polskiej pod zaborem pruskim. Zadbał o ziemię, budynek, zbiory i pracowników. Zapewnił środki utrzymania, a sam, mieszkając w postawionym przez siebie gmachu, płacił miastu czynsz. Na początku księgozbiór liczył 13 tys. tomów. W 1924 roku Biblioteka Raczyńskich stała się instytucją miejską.

Kilkakrotnie zbiory Biblioteki były zagrożone. Podczas walk o Poznań w 1945 roku gmach przy placu Wolności uległ zniszczeniu. Spłonęło około 180 tys. woluminów. Po wojnie budynek odbudowano. Stworzono sieć filii. O rozbudowie mówiono jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, ale stało się to dopiero w bieżącym stuleciu. Nowoczesny gmach wybudowany dzięki wsparciu środków unijnych według projektu warszawskiej pracowni JEMS Architekci otwarto 29 czerwca ubiegłego roku. Dziś Biblioteka Raczyńskich to gmach główny i 42 filie, w których znaleźć można 1,8 mln woluminów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski