Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Poznania ICHOT: Odwiedzający są zachwyceni [ZDJĘCIA, REPORTAŻ]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania ICHOT Łukasz Gdak
Oszałamiające efekty wizualne i dźwiękowe, wszechobecne ekrany dotykowe i projekcje sprzężone z audioprzewodnikiem - w taki atrakcyjny i nowoczesny sposób przedstawia historię Brama Poznania, otwarta w ubiegłym tygodniu na Ostrowie Tumskim. Dziennikarz "Głosu" zwiedzał ją w miniony weekend wraz z tłumami poznaniaków.

Zwiedzanie rozpoczyna się od otrzymania przypominającego smartfona urządzenia ze słuchawkami. Śledzi ono, gdzie jesteśmy i przekazuje odpowiednie do naszej lokalizacji informacje. Dodatkowo w kilkudziesięciu miejscach ekspozycji możemy przyciskiem uaktywniać prezentacje dźwiękowe. W ten sposób każdy decyduje o czym ma opowiedzieć mu audioprzewodnik.

Wchodzący do pierwszej z czterech sal są początkowo zaskoczeni. Próbują omijać ekran na posadzce przedstawiający wizualizację pierwszego grodu na Ostrowie Tumskim. Kiedy z audioprzewodnika dowiadują się, że nadeptując na ekran uaktywnia się nałożenie na niego współczesnej fotografii tego miejsca - zwiedzający zaczynają eksperymentalne deptanie.

Zobacz także: Brama Poznania ICHOT otwarta. Pamiętacie, jak ją budowano? [ZDJĘCIA]

Ekspozycja jest bardzo widowiskowa - do prezentowania historii kolebki państwa polskiego wykorzystano nowoczesne formy wizualne. Ale Brama nie tylko oszałamia, ale też skłania do refleksji. Trudno nie zadumać się na potęgą Piastów, stojąc w wirtualnej Złotej Kaplicy lub nie zamyślić się oglądając niecodzienną - jak w teatrze cieni - inscenizację chrztu Mieszka I.
Obok głównych sal są mniejsze, przeznaczone dla dzieci - z quizami i grami. Przekonaliśmy się, że dobrze bawią się tam także dorośli.

- Tato, tato to tak się robi- głośno instruował kilkuletni chłopiec swojego ojca zajętego sterowaniem wojem galopującym na koniu.

Dorośli i dzieci chętnie korzystają z wirtualnej przymierzalni strojów. Stając przedekranem umieszczonym w szafie można "ubrać" zbroję rycerza, szaty mieszczanina lub duchownego - a zdjęcie w przebraniu wysłać sobie na maila.

Nie zapomniano też o rozrywce adresowanej typowo dla dorosłych. Obok jednej z głównych sal jest salka kinowa z wygodnymi kanapami i stolikami z dotykowymi przyciskami. Wyświetlany film przerywają pytania. Odpowiedzi wskazuje się przyciskami.

Ukoronowaniem zwiedzania jest wejście na taras widokowy na dachu. Tam także są "multimedia" - z głośników puszczane są odstraszające gołębie odgłosy dzikich ptaków. Wychodząc z Bramy warto zatrzymać się w połączonej z nią oszklonym łącznikim zabytkowej Śluzie Katedralnej, częścią dawnych fortyfikacji miasta.

- Jesteśmy zachwyceni Bramą Poznania. To wspaniały pomysł i świetne wykonanie. W dwie godziny dowiedziałam się więcej o historii Poznania niż podczas lat nauki w szkole - uważa pani Joanna z Mosiny, która zwiedzała Bramę Poznania w piątek z rodziną.

Jedyne zastrzeżenia, jakie usłyszałem podczas odwiedzin nad Cybiną dotyczyły problemów z uruchomieniem audio- przewodników przy niektórych ekspozycjach oraz brakiem rosyjskich tłumaczeń (są po angielsku, niemiecku, francusku i hiszpańsku). - Te pierwsze dni mają charakter testu. Chętnie słuchamy uwag krytycznych, by wprowadzać korekty - zapewnia Anna Gruszecka, wicedyrektor Bramy Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Brama Poznania ICHOT: Odwiedzający są zachwyceni [ZDJĘCIA, REPORTAŻ] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski