Marcinek świętuje 95. urodziny. Nadszedł czas wspomnień...

Marcinek świętuje 95. urodziny. Nadszedł czas wspomnień [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Marcinek świętuje 95. urodziny. Nadszedł czas wspomnień
1/5
przejdź do galerii

Marcinek świętuje 95. urodziny. Nadszedł czas wspomnień ©archiwum

I LO, czyli popularny Marcinek, obchodzi jubileusz 95-lecia. Z tej okazji, 10 maja odbędzie się zjazd absolwentów i wychowanków szkoły.
I LO w Poznaniu to jedna z najlepszych szkół średnich w Wielkopolsce. Jej absolwentami są znane osobistości. O popularnym Marcinku mówi się, że jest kuźnią medyków i prawników.

- Kiedy chodziłem do Marcinka było to jeszcze liceum męskie (dziewczyny pojawiły się tam w 1967 roku, przyp. red.) - wspomina Wojciech Kruk, prezes Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i absolwent I LO. - W szkole nawiązałem wiele przyjaźni. Z niektórymi z tych ludzi mam kontakt do dziś.

Absolwenci Marcinka są rozsiani po całym świecie. Wśród nich są nazwiska znanych sportowców, lekarzy, inżynierów, prawników i artystów. Marcinka skończyli m.in. aktorka Katarzyna Bujakiewicz, reżyser filmowy Filip Bajon, założyciel chóru "Poznańskie Słowiki" Stefan Stuligrosz czy poseł Tadeusz Dziuba. Teraz, absolwenci I LO będą mieli okazję spotkać się na jubileuszu z okazji 95-lecia szkoły oraz 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.

Uczniowie, którzy opuścili mury Marcinka, czas nauki wspominają z rozrzewnieniem.

- Jestem dumnym absolwentem. Wiele z tego, co otrzymałem w liceum przydało mi się w życiu. Zawdzięczam to nauczycielom - mówi Wojciech Fibak, tenisista i biznesmen. - Z domu rodzinnego wyniosłem wartości patriotyczne. Szkoła jeszcze bardziej wzmocniła we mnie te ideały. Dziś jestem ambasadorem Marcinka w świecie. Gdziekolwiek jestem wspominam, jak wiele wyniosłem z tej szkoły.

We wspomnieniach absolwentów nie brakuje też szkolnych anegdot.

- Z sentymentem przywołują pamięć o moim profesorze od geografii. Kiedy opowiadaliśmy głupoty, machał ręką i mówił: abyś pękł. Powiedzenie to weszło potem do szkolnego słownika - mówi Wojciech Kruk.

Z kolei Wojciech Fibak wspomina, że kiedy rozpoczynał karierę tenisową, jego nauczycielki mówiły, że "się zmarnuje", bo mógł być z niego profesor historii lub polonista.
1 »

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
$

julek p. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Cieszcie się, że nie stoi przypadkiem na gruncie kościelnym. Chociaż, kto wie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mARCINEK

ABSOLWĘT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

FTYM mARCINKU SĄ NAPRAWDE SUPER KOOL NAUCZYCIELE I TO JUSZ ZOSTAŁO W TRADYCJI TEJ BÓDY, BO KIEDYŚ TAK BYŁO I TERAZ TESZ SŁYSZE , ŻE TAK JEST, WIĘC POZDRAWIAM WSZYSTKICH NAUCZYCIELI I BELFRÓW...rozwiń całość

FTYM mARCINKU SĄ NAPRAWDE SUPER KOOL NAUCZYCIELE I TO JUSZ ZOSTAŁO W TRADYCJI TEJ BÓDY, BO KIEDYŚ TAK BYŁO I TERAZ TESZ SŁYSZE , ŻE TAK JEST, WIĘC POZDRAWIAM WSZYSTKICH NAUCZYCIELI I BELFRÓW ,BYŁYCH I OBECNYCH ZRESZTĄ TESZzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
język polski ?

inż. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

jak odbywały się lekcje języka polskiego to "ABSOLWENT" rzucał kamieniami w szkołę i stąd podstawowe braki z tego języka ....nauczyciele zapewne się rumienią !!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Taki z ciebie "absolwent" Marcinka jak z koziej d...trąba.

xxxx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Naucz się pisać po polsku, skończ II klasę Podstawowej Szkoły, potem pisz.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo