Zmarli z zimna. Nikt nie pomógł

  Zmarli z zimna. Nikt nie pomógł

  Katarzyna Warszta

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Policja i straż miejska przeszukuje miejskie zakamarki, by uchronić bezdomnych przed zamarznięciem

  Policja i straż miejska przeszukuje miejskie zakamarki, by uchronić bezdomnych przed zamarznięciem ©Fot. Grzegorz Mehring / POLSKAPRESSE

  Nie był bezdomny, a jednak zmarł z wychłodzenia we własnym łóżku i mieszkaniu w samym centrum Grodziska Wlkp. Zwłoki mężczyzny znaleźli członkowie jego rodziny, zawiadomieni najprawdopodobniej przez osoby, które wcześniej przebywały w jego mieszkaniu.
  Policja i straż miejska przeszukuje miejskie zakamarki, by uchronić bezdomnych przed zamarznięciem

  Policja i straż miejska przeszukuje miejskie zakamarki, by uchronić bezdomnych przed zamarznięciem ©Fot. Grzegorz Mehring / POLSKAPRESSE

  Policjanci stwierdzili, że w mieszkaniu nie było ogrzewania, prądu, panował bałagan. Mężczyzna nie stronił też od alkoholu.

  Jak powiedziała nam Ewa Chróst z Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wlkp. zmarły pięćdziesięciolatek miał być pod opieką swojej siostry. Nie chciał jednak dobrowolnie skorzystać z jej pomocy.

  Co ciekawe, innego 54-latka, bezdomnego, który - jak udało nam się ustalić - był w mieszkaniu zmarłego mężczyzny i stwierdził jego zgon, dzi eń później policja znalazła pijanego, siedzącego na ulicy w dwunastostopniowym mrozie.
  Dzięki temu, że przypadkowy przechodzień powiadomił funkcjonariuszy o tym fakcie, udało się go uratować. Został przewieziony do ośrodka interwencji kryzysowej prowadzonego przez Stowarzyszenie "Pomocna dłoń" w Błońsku.

  Co więcej, mundurowi znaleźli także trzech innych bezdomnych mężczyzn koczujących w prowizorycznej szopce nieopodal dworca PKP. Dzięki tej interwencji prawdopodobnie uratowano im życie. Jednego zawieziono do rodziny, drugiego do kolegi, a trzeci trafił do szpitala, gdzie został przyjęty z powodu licznych odmrożeń.

  Tymczasem, w powiecie grodziskim problem osób bezdomnych oficjalnie nie istnieje. Policja interweniuje, ratując zagrożone osoby, ale nie wiadomo, co z nimi potem zrobić. - W skali gmin i powiatu nikt nie ma pomysłu na to, jak sobie poradzić w takich sytuacjach - podkreśla Andrzej Hercog, który prowadzi ośrodek w Błońsku.

  - Wysłaliśmy pisma do wszystkich wójtów, burmistrzów, do starosty, z prośbą o zauważenie problemu osób bezdomnych, szczególnie zimą. Jednak wszyscy twierdzą, że u nich nie ma tego problemu - zauważa Tomasz Górny z policji.

  - Takie podejście to zamiatanie sprawy pod dywan, gdy chodzi przecież o ludzkie życie - dodaje A. Herzog.

  Pierwsza ofiara mrozów w Kaliszu

  42-letni bezdomny to pierwsza ofiara ostatnich mrozów w Kaliszu. Zwłoki mężczyzny znaleziono w piątek na terenie opuszczonych magazynów przy ulicy Wrocławskiej, jednak dopiero w poniedziałek poinformowała o tym kaliska policja.

  W budynku nie ma okien i drzwi. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zgon. Decyzją prokuratury ciało zabezpieczono do sekcji, która ma wykazać bezpośrednią przyczynę śmierci 42-latka. Wszystko wskazuje na to, że mógł on wcześniej spożywać alkohol, a później zasnąć i wówczas doszło do wychłodzenia organizmu.

  - Policjanci mundurowi jak i pełniący służbę po cywilnemu kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się bezdomni. Skuteczność naszych działań uzależniona jest od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie uwagi na osoby bezdomne, samotne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarą chłodów - mówi asp. Sebastian Taranek, z policji w Kaliszu, który jednocześnie apeluje o zgłaszanie informacji o osobach potrzebujących pomocy.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomoc

  Asia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 19

  Co na to opieka społeczna?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo