Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Poznania ICHOT: Otwarcie dzisiaj. Atrakcje przez całą majówkę!

Karolina Koziolek
Sala Witraż to czwarta i ostatnia z sal ekspozycyjnych. Dlaczego witraż? Bo ostatnie sto lat historii Poznania mieni się wydarzeniami: II wojna światowa, obchody Milenium, wizyty Jana Pawła II i coś bez czego nie byłoby ICHOT-u - badania archeologów. Na zdjęciu widać fragment filmu Xawerego Żuławskiego o Poznaniu.
Sala Witraż to czwarta i ostatnia z sal ekspozycyjnych. Dlaczego witraż? Bo ostatnie sto lat historii Poznania mieni się wydarzeniami: II wojna światowa, obchody Milenium, wizyty Jana Pawła II i coś bez czego nie byłoby ICHOT-u - badania archeologów. Na zdjęciu widać fragment filmu Xawerego Żuławskiego o Poznaniu. Paweł Miecznik, Waldemar Wylegalski
Brama Poznania ICHOT, czyli tysiąc lat historii Ostrowa Tumskiego zamkniętych w betonowej modernistycznej kostce. W obiekcie, którego nie można nazwać muzeum, ponieważ nie ma tu eksponatów. Zamiast nich przestrzeń została zorganizowana w myśl zasady Konfucjusza: "Powiedz, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól przeżyć, a zrozumiem". Otwarcie dzisiaj, atrakcje przez całą majówkę!

Po co Brama Poznania ICHOT?
Już od samego wejścia do obiektu widać, że architekci rozkładają akcenty. Prowadzą nas zygzakowatym deptakiem do wnętrza i każą w ten sposób spojrzeć na katedrę przez szczelinę w budynku. Przypomina o tym, że Poznań jest siedzibą pierwszego biskupstwa w Polsce.

Brama Poznania jest "centrum interpretacji dziedzictwa. Powstała po to, by poznaniacy, ale i turyści z całej Polski przypomnieli sobie o tym, że tutaj się wszystko zaczęło. Wprawdzie nie narzuca forsowanych przez niektórych tez, iż Poznań był pierwszą stolicą i tutaj odbył się chrzest Mieszka, za to akcentuje inne niezaprzeczalne fakty.

- Tutaj powstało pierwsze biskupstwo, tutaj powstała pierwsza humanistyczna uczelnia, czyli Akademia Lubrańskiego, tutaj mieściła się największa siedziba księcia Mieszka I - wylicza Robert Mirzyński, dyrektor placówki. - To wystarczająco dużo, by być dumnym z Poznania. Nie potrzeba nam więcej.

Dodaje, że jego ambicją jest, by w Polsce kojarzono Ostrów Tumski właśnie z początkami polskiego państwa.
- Niektórzy wciąż myślą, że sarkofagi Mieszka i Chrobrego są w Krakowie. Nie, one są w poznańskiej katedrze - mówi.

Wielkie otwarcie
Każdy, kto w długi majowy weekend przyjdzie na Śródkę, będzie mógł zobaczyć, jak opowiada o tym nowoczesna ekspozycja (więcej w opisach do zdjęć). Wejście do Bramy Poznania będzie bezpłatne, ale trzeba mieć wejściówkę. Można ją zdobyć za pomocą poznańskich mediów, w CIM-ie, ale także przez cały długi weekend w godz. 12-18 (o pełnej godzinie) w głównym namiocie informacyjnym Bramy Poznania (przy moście Jordana). Liczba wejściówek jest ograniczona.

Na Śródce będzie działo się przez te dni o wiele więcej. Powstanie tam wioska żywej archeologii m.in. z pokazami średniowiecznych kulinariów, wioska średniowiecznych rzemieślników, targowisko z żywnością regionalną. Wokół zabytków czekać będą tzw. przewodnicy stacjonarni gotowi o nich opowiedzieć (szczegóły w ramce z programem). Większość wydarzeń będzie się odbywała na ul. Ostrówek (tą ulicą najlepiej też dojść do Bramy Poznania), ale także przy moście Jordana.

Warto wiedzieć
Od środy do niedzieli Śródka będzie zamknięta dla samochodów. Wjazd zostanie zamknięty o godz. 18 w środę i tak już zostanie do niedzieli. Organizatorzy zachęcają, by na Śródkę przyjechać pojazdami komunikacji miejskiej (tramwaje nr 4, 8, 17). Okazja do zostawienia samochodu będzie nieco dalej: na Ostrowie Tumskim wokół katedry na parkingu, przy wjeździe na Ostrów Tumski, przy Warcie lub na ul. Wieżowej przy Wydziale Teologicznym.

Brama Poznania ICHOT. Otwarcie i wiele imprez towarzyszących

Każdego dnia długiego weekendu odbywać się będą wystawy, koncerty, wykłady. Sprawdź, co zaplanowano na poszczególne dni!

Środa
Wstęgi czasu, widowisko plenerowe Teatru Ocelot - godz. 21 oraz muzyka dla Bramy Poznania, o godz. 21.30 oba wydarzenia nad Cybiną przy Bramie Poznania.

Codziennie

  • Zwiedzanie Bramy Poznania od godz. 12 do 20.
  • Przestrzeń Dziedzictwa, wystawa czasowa w Śluzie Katedralnej. godz. 12 - 20.
  • Warsztaty dawnego budowania, nabrzeże rzeki Cybiny, godz. 14 - 18,
  • Waleczne serca, pokazy pojedynków wojów, amfiteatr, godz. 16 - 16.30.

Czwartek - Gród
Niech ściany mją głos! Pokaz tworzenia muralu przy zygzaku, godz. 13 - 17.
Dagadana, koncert, godz. 20 - 22.

Piątek - Woda
O Lechu, Czechu i Rusie, przedstawienie w wiosce wojów, godz. 14 Koncerty plenerowe, scena przy Bramie Poznania. godz. 21 - 23.

Sobota - Złoto

  • Katedra otwarta dla zwiedzających, godz. 15 - 17.45
  • Historia monetą się toczy, prelekcja w rezerwacie Genius Loci, godz. 13. - 13.30

Niedziela -Witraż

  • Rękodzieła ze światła i szkła, warsztaty witrażowe. godz. 12 - 15.30 i 16.30 do 20.
  • Koncert LUXTORPEDY godz. 20 - 22

Szczegółowy program wydarzeń na www.trakt.poznan.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski