Nie przegap
  Tylko u nas!

  Krystyna Janda: Muszę się skupić, żeby nie dostać medalu partii PiS

  Rozwiń
  Sprawa The Krasnals: Rydzyk nie jest przedmiotem kultu...

  Sprawa The Krasnals: Rydzyk nie jest przedmiotem kultu religijnego - uznała prokuratura

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Bitwę pod Grunwaldem" grupy The Krasnals oglądać można było wystawie w Skalar Office Center.
  1/2
  przejdź do galerii

  "Bitwę pod Grunwaldem" grupy The Krasnals oglądać można było wystawie w Skalar Office Center. ©Grzegorz Dembiński

  Poznańska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie rzekomej obrazy uczuć religijnych przez The Krasnals, Chodziło o obraz "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Ślepców" na którym znalazła się karykatura papieża oraz ojciec Tadeusz Rydzyk z tułowiem świni. Powód umorzenia? Ojciec Rydzyk nie jest przedmiotem kultu religijnego, a papieżem na obrazie może być każdy.
  Zawiadomienie do prokuratury złożyły Ruch Obrony Ojczyzny "Odrodzenie i Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Obraz The Krasnals z karykaturą papieża i ojca Tadeusza Rydzyka miał obrażać uczucia religijne.

  Sprawa The Krasnals

  - CZYTAJ:
  The Krasnals do prokuratury. Za Rydzyka - świnię, której papież ssie sutek


  Prokuratura była jednak innego zdania. Nie miała również za co postawić The Kransal zarzutów, bo nie było przestępstwa obrazy uczuć religijnych.

  - Przedmiotem czci religijnej może być postać czczona w ramach danej religii jak Bóg, Matka Boska, Budda. Ojciec Tadeusz Rydzyk nie jest przedmiotem kultu wiary rzymskokatolickiej - uzasadniał prokurator Paweł Ciesielczyk.

  Wprawdzie taki zarzut można byłoby postawić już za świętego Jana Pawła II, ale najpierw Jan Paweł musiałby się na obrazie The Krasnals znaleźć. Tymczasem postać "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Ślepców" w niczym go nie przypomina, a nie-świętych papieży w przeszłości nie brakowało.

  Jeżeli The Krasnals złamali prawo, to był to paragraf o znieważeniu. Połączenie ojca Rydzyka z tułowiem świni było obraźliwe. Jest to jednak przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Prokuratura musiałaby mieć interes publiczny w tym, by ścigać je urzędu. W tej sprawie takiego interesu nie miała.

  Wiadomo już, że decyzja prokuratury będzie zaskarżona.

  - Trudno będzie udowodnić, że postać na obrazie to wizerunek Jana Pawła II, ale mamy dowody na to, że to on, a nie żaden anonimowy papież miał być ośmieszony na tym obrazie - mówi Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. - Że The Kransals wypierają się tego? Każdy by się bronił na ich miejscu.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano


  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość cyrku nowakowskiego

   Grażyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W szopce Polskie ZOO wielu polityków miało wygląd zwierzęcia. Kaczory np. były chomikami. Czy wtedy jakiś nowak tak fiksował, a prokuratura zajmowała się wygłupami chorobliwymi tegoż?

   Zdjęcie autora komentarza
   Zaprawdę powiadam Wam...

   Pompejan Gracjan

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
   - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych oszustów, seksualnych dewiantów i zbrodniarzy,...rozwiń całość

   Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
   - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych oszustów, seksualnych dewiantów i zbrodniarzy, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, którzy na twarzach nosili i noszą faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą, rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
   Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie prawda, dla mnie Rydzyk jest przedmiotem kultu religijnego

   Adrianna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   To nie prawda, dla mnie Rydzyk jest przedmiotem kultu religijnego. To tworzy precedens w prawie do nieuznania pastafarian za ruch religijny!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lewicowi i POstępowi sędziowie stanęli na wysokości zadania.

   AA z Biłgorajca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Co innego żarciki z Bula Komoruska.
   Wówczas Milicja Tuska dostaje prikaz i wpada do podejrzanego nocą, rekwirując wszystko co zdaniem POstępowych sędziów służy do "popełnienia przestępstwa".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tyrtryhdr

   tyjhtyyhdrt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ty tam u siebie na wschodzie, żyjesz w inne rzeczywistości. Dla ciebie Rydzyk jest bogiem, a Bóg zwykłym żydem (zwłaszcza, jeśli wzywa do pokoju i pojednania).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jednak jest sprawiedliwosc

   ramir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   i dobrze im tak ..... a dla ojca dyrektora SNICKERS ......wiadomo dla czego :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama