200 tysięcy dziecięcych kłopotów

  200 tysięcy dziecięcych kłopotów

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Ania zadzwoniła, bo chciała popełnić samobójstwo. Bartek nie umiał przyznać się rodzicom do tego, że źle wybrał szkołę. Mijają dwa lata od momentu, kiedy pierwszy raz zadzwonił - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Czego dowiedzieliśmy się z niego o polskich dzieciach - zastanawia się Beata Marcińczyk
  Dzieci zwierzały się z tego, że cierpią z powodu awantur i rozwodu rodziców

  Dzieci zwierzały się z tego, że cierpią z powodu awantur i rozwodu rodziców ©123RF

  Czy telefon zaufania dla dzieci i młodzie-ży jest potrzebny? Oceńmy sami - dwa lata dzwonił ponad 200 tys. razy. Dzwoniły dzieci, nawet te, które mają niespełna siedem lat, i dorośli, ale wciąż jeszcze są młodzieżą. Wśród nich były też dzieci z Wielkopolski. - Naszym rozmówcom zapewniamy pełną anonimowość, nie muszą więc nam ujawniać nazwiska ani skąd telefonują. Najważniejsze, by opowiadając o swych problemach, czuły się bezpiecznie - podkreśla Marta Skierkowska z Fundacji Dzieci Niczyje.

  - Nie sposób opowiedzieć o 200 tysiącach odebranych połączeniach. O tysiącach wysłuchanych historii i rozwiązanych problemów - mówi Lucyna Kicińska, psycholog, koordynator Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. - Wiemy z nich, jak ważni jesteśmy dla młodych ludzi.

  Jej słowa potwierdzają także statystyki: dla wielu dzieci jedynymi osobami, do których zwracają się ze swoimi problemami i których wybierają na powierników, są właśnie konsultanci, czyli psycholodzy i pedagodzy oraz studenci psychologii i pedagogiki biorący udział w specjalnym programie stażowym, a dyżurujący pod numerem 116 111.

  Ania

  To nie stało się nagle. To trwało latami, nawarstwiało się, budowało, rosło w siłę niszcząc Anię. Aż nadszedł ten dzień. Ania miała rano przystąpić do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Nie poszła do szkoły. Rodzice nawet tego nie zauważyli. Po powrocie z pracy nie zapytali jak jej poszło. Bywa, że myśli o samobójstwie. Ma 18 lat i dla nikogo nic nie znaczy. Kiedy klasa Ani pisała maturę, do dziewczyny zadzwoniła wychowawczyni. Była zdenerwowana, krzyczała, mówiła jej, że niszczy sobie przyszłość, że nie spodziewała się po niej takiego zachowania. Ania znów poczuła, że zawiodła kolejną osobę, nie słuchała już wychowawczyni. Słyszała tylko własne myśli "jestem beznadziejna ...wszystko zaprzepaściłam ...dla nikogo nic nie znaczę".

  - Nie wiem, co mam zrobić, nie chcę już żyć... - to pierwsze słowa Ani wypowiedziane w Telefonie Zaufania.

  Bartek

  Poprzez stronę www.116111.pl Bartek przesłał pytanie - jak powiedzieć rodzicom, że chciałby przenieść się do liceum ogólnokształcącego. Dwa lata wcześniej uparł się, że chce chodzić do technikum samochodowego. Jego wielką pasją była motoryzacja. Ale tylko pasją, bo chciał studiować polonistykę. Bał się, że usłyszy od rodziców nieśmiertelne: "A nie mówiliśmy?" albo "Sam chciałeś, my z mamą byliśmy od razu przeciwni".
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo