Premiera filmu o katastrofie górniczej w Wapnie

  Premiera filmu o katastrofie górniczej w Wapnie

  Arkadiusz Dembiński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tym ludziom odebrano prawo do współczucia. Dziś za pośrednictwem mediów dowiadujemy się o każdej, nawet najmniejszej katastrofie. Tu przed laty było inaczej. Dziś, mam nadzieję, że dzięki temu filmowi mieszkańcy Wapna odzyskują to prawo, prawo do współczucia innych osób - mówił po premierze filmu "Bohaterowie z Wapna" jego reżyser Jerzy Jerna.
  Obecni na premierze filmu górnicy złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą

  Obecni na premierze filmu górnicy złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą ©A. Dembiński

  Premierowy pokaz filmu, opowiadającego o katastrofie sprzed 33 lat, odbył się w sobotę właśnie w Wapnie, o którym film opowiada. - Sam nie pamiętam tamtych wydarzeń. Przez lata znałem je tylko z opowieści rodziców i innych mieszkańców. Ogrom katastrofy uświadomiłem sobie dopiero w latach dziewięćdziesiątych minionego już wieku, kiedy to zobaczyłem pierwsze fotografie. O katastrofie górniczej w Wapnie jednak w Polsce ciągle mało kto wie. Myślę, że dzięki temu nagraniu więcej osób dowie się o tragedii jaka spotkała mieszkańców w 1977 roku - tłumaczy Radosław Kubisz, przewodniczący rady gminy Wapno.

  Na premierze filmu nie zabrakło tych, o których ten film opowiada, byłych pracowników kopalni soli w Wapnie. Przyjechali z całej północnej Wielkopolski, aby jeszcze raz przeżyć bolesne chwile sprzed lat, kiedy to wraz z upadkiem kopalni zawaliło się ich całe życie.

  - Tego nie można nazwać inaczej jak głupotą i chciwością. Chęć wydobycia co raz większych ilości soli doprowadziła do tragedii. Na szczęście w porę udało się ewakuować górników i mieszkańców miejscowości. Oznaczało to jednak koniec kopalni, koniec pracy dla wielu osób - wspomina Jerzy Czajkowski, jeden z byłych górników.

  Zapadła się znaczna część miejscowości. Nikt nie zginął. Ewakuowano 1400 osób. Po katastrofie wielu mieszkańców wyprowadziło się do innych miejscowości.

  Premiera filmu w Wapnie rozpocznie uroczystości z okazji 100-lecia kopalni. - Potrwają one przez cały przyszły rok - wyjaśnia Kubisz.

  Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Głosu Wielkopolskiego"

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo