18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jajka wielkanocne: Jakie wybrać? Tajemnice zakodowane na jajku

Robert Domżał
Jajka wielkanocne: Jakie wybrać? Tajemnice zakodowane na jajku
Jajka wielkanocne: Jakie wybrać? Tajemnice zakodowane na jajku archiwum Polskapresse
Jajko małe czy duże, od szczęśliwej kurki, czy z chowu klatkowego oto wielkanocny dylemat. Bardziej od cholesterolu, jaki jest w jajku, obawiać się należy się pozostałości po antybiotyku.

Pisanka, kraszanka czyli jajko. Symbol, ale też ważna wielkanocna potrawa. Zanim zdecydujemy się czy podać jajko z majonezem, chrzanem czy szynką, warto pomyśleć, jakie jaja w ogóle kupić. A wciągu roku zjadamy ich około 5 mld.

W Polsce hoduje się 40 mln kur. Większość z nich trzymana jest w klatkach. Ale coraz częściej można spotkać informację, że do sprzedaży są też oferowane jaja od „szczęśliwych kurek”. Organizacje ekologiczne zachęcają do kupna jaj z numerem 0 i 1 na skorupkach. Co to znaczy? Przecież kupując jajka na targowiskach czy od rolników nie znajdziemy na nich żadnych oznakowań.

- Właściciel gospodarstwa mający do 50 kur, sprzedając jaja nie musi na skorupce umieszczać oznakowań - tłumaczy Krystyna Piosik, naczelnik wydziału prawno-organizacyjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu. Jaja ze sklepu muszą być oznakowane. „3” oznacza, że pochodzi ono od kury chowanej w klatce. „2” - to chów ściółkowy, a „1” to wolny wybieg, czyli kura nioska ma kontakt z trawą i piaskiem. „0” to jajko z hodowli ekologicznej. Zdaniem producentów fakt, że jajko pochodzi od kury chowanej w klatce nie oznacza, ze ma gorszy smak.

- O wartości jaja i jego smaku decyduje to, jak i czym była karmiona - twierdzi Joanna Bancerowska, ze spółki Farmio SA.

Na opakowaniu jaj powinna być litera wskazującą wagę jaj. Zgodnie z przepisami jajka pogrupowane są w trzy kategorie. Małe ważące do 53g (s), średnie pomiędzy 53g a 63g (m), duże pomiędzy 63g a 73g (l) oraz bardzo duże powyżej 73g (xl) . W przypadku jaja elementem decydującym jest data przydatności do spożycia. Powinna być na opakowaniu jaj. Termin ważności to 28 dni od zniesienia. Istotne jest też w jakich warunkach jest przechowywane. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, jajko wysycha i zmniejsza wagę.

- Kontrole w Poznaniu pokazują, że nieprawidłowości są rzadkie - mówi K.Piosik. – A uchybienia polegają na braku oznakowania lub zadeklarowaniu innej gramatury jajka od rzeczywistej. Jak twierdzą hodowcy kolor jajka nie świadczy o jego smaku. Wiązać należy go raczej z odmianą kury.

Na niektórych opakowania można przeczytać, że oferowane jaja są wolne od antybiotyków? Kury niekiedy chorują. Zdarza się, że weterynarz podaje im antybiotyk. Jajka zniesione w tym czasie nie powinny trafić do sprzedaży. są producenci stosujący antybiotyki, by przyspieszyć wzrost drobiu i w celach profilaktycznych. Prawo tego zabrania jednak.
- Efektem takich praktyk, może być obecność pozostałości antybiotyków w żywności , którą jemy. W dłuższym czasie może to powodować wzrost antybiotykoodporności bakterii odpowiedzialnych za ciężkie zakażenia u ludzi - wyjaśnia dr med. Paweł Grzesiowski, dyrektor Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Mitem jest natomiast stwierdzenie , ze jaja zawierają dużo cholesterolu i dlatego należy ograniczać ich spożycie. Badania obaliły ten pogląd - mówi Joanna Bancerowska ze spółki Farmio SA.

Spichlerz w skorupce

Jajo stanowi skarbnicę wartości odżywczych. Zawiera proteiny, niemal wszystkie witaminy (z wyjątkiem witaminy C), w tym cenną witaminę B9 (kwas foliowy), karotenoidy, cholinę, niacynę, która reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz lecytynę, niezbędną do prawidłowej pracy serca i mózgu. Białko jaja (wbrew nazwie zgromadzone prawie wyłącznie w żółtku), które ma optymalny dla potrzeb człowieka skład aminokwasów, jest niezastąpionym budulcem organizmu. Atutem jaj jest też wysoka zawartość cynku, wapnia, fosforu i żelaza. Jako jeden z nielicznych produktów spożywczych jaja zawierają naturalny selen i jod - podkreśla dr hab. Małgorzata Drywień z Katedry Żywienia Człowieka SGGW.

Jajko ma swoje święto

* Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie nawet do 10 jaj tygodniowo, czyli 1-2 dziennie. Do jedzenia jaj zachęcają kampanie społeczne na rzecz zapobiegania otyłości, uzupełniania niedoborów witaminy D, obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi oraz prawidłowego odżywiania dzieci, kobiet w ciąży i ludzi starszych.
* Jedno średniej wielkości jajko zawiera około 60-70 kcal i składa się z około 12% białka, 10% tłuszczów
i 1% węglowodanów prostych. Resztę masy jajka stanowi woda.
* Jaja ważą od 40 do 80 g. Ich wielkość zależy od gatunku, rasy i wieku kury. Mniejsze jaja składają młode ptaki. Obserwuje się też prawidłowość: im cięższy ptak, tym większe jajo. Czasami po rozbiciu skorupki spotyka nas niespodzianka: dwa żółtka. Takie jajka powstają, gdy jednocześnie pękają dwa pęcherzyki jajnikowe, co zdarza się najczęściej u młodych niosek.
* Kury składają rocznie od 220 do 260 jaj. Proces tworzenia jaja trwa około 24 godz. Kury ras nieśnych znoszą je seriami po 3-10 sztuk, a potem robią sobie odpoczynek przynajmniej na jeden dzień.
* Jajo ma swoje święto – Światowy Dzień Jaja od 1996 r. odbywa się w drugi piątek października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski