Festiwal Ale Kino! dla całych rodzin

  Festiwal Ale Kino! dla całych rodzin

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nagrodzony główną nagrodą na festiwalu w Sundance film "Do szpiku kości" to najgłośniejszy obraz, jaki zobaczymy na festiwalu Ale

  Nagrodzony główną nagrodą na festiwalu w Sundance film "Do szpiku kości" to najgłośniejszy obraz, jaki zobaczymy na festiwalu Ale Kino! ©Sebastian Młynarski

  To już 28. edycja festiwalu, który cały czas zrywa z metką imprezy, przeznaczonej wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Ale Kino! po raz kolejny udowadnia, że o codziennym życiu młodych można opowiadać także szczerze i brutalnie. Stąd obok bajek i propozycji dla dzieci w repertuarze znów trafiają się obrazy, przeznaczone dla starszego widza, kontrowersyjne, ale i prowokujące do dyskusji.
  Nagrodzony główną nagrodą na festiwalu w Sundance film "Do szpiku kości" to najgłośniejszy obraz, jaki zobaczymy na festiwalu Ale

  Nagrodzony główną nagrodą na festiwalu w Sundance film "Do szpiku kości" to najgłośniejszy obraz, jaki zobaczymy na festiwalu Ale Kino! ©Sebastian Młynarski

  Najciekawsze pokazy festiwalu? Wybierając seanse filmów konkursowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na "Do szpiku kości" w reżyserii Debry Granik. To zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu w Sundance, przez filmowców i krytyków zgodnie okrzykniętego mianem najważniejszej na świecie imprezy, promującej kino niszowe. Film jest ponurą historią mieszkańców małego Ozark w centralnych Stanach Zjednoczonych.
  Dookoła panuje zima, mieszkańcy żyją poniżej przeciętnej, a pewna młoda dziewczyna szuka zaginionego ojca. Podczas poszukiwań dowiaduje się, że miał on wiele wspólnego z narkotykami. Chce znaleźć go, kazać wrócić do domu i opiekować się rodziną, tymczasem w jej interwencje ostro wtrącają się lokalni bonzowie. Teraz dziewczynie zaczyna grozić poważne niebezpieczeństwo.

  W sekcji Ale Kino! Z Piłką najciekawiej zapowiada się nowy film brytyjskiego mistrza kina społecznego, Kena Loacha. "Szukając Eryka" opowiada o listonoszu wychowującym dwójkę pasierbów. Nie potrafiący poradzić sobie z sytuacją Eric, zaczyna rozmawiać z plakatem swojego idola, dawnego piłkarza Manchesteru United Erica Cantony. Któregoś dnia futbolista niespodziewanie pojawia się w jego życiu.

  "Moje samobójstwo" to obraz, na który warto zwrócić uwagę w sekcji Panorama Młodych. Reklamowany jako "Czarna komedia dla nastolatków" obraz zadaje pytanie o to, jak daleko media mogą wtargnąć w życie młodego chłopaka, który decyduje się... zabić przed kamerą internetową. I jeszcze trzy ważne pokazy konkursowe, każdy utrzymany w zupełnie innej konwencji. "MC. Człowiek z winylu" Bartosza Warwasa to fałszywy dokument, poświęcony młodemu chłopakowi, który tuż przed stanem wojennym powołał do życia muzykę hip-hop, za co trafił do więzienia. Z kolei utrzymane w poważniejszej tonacji "Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę" opowiada o chłopaku, który ucieka z poprawczaka, mimo że do końca odsiadki zostało mu zaledwie pięć dni. I wreszcie wstrząsająca "Matka Teresa od kotów" w reżyserii pochodzącego z Poznania Pawła Sali, czyli rzecz o dwójce braci, którzy zamordowali toksyczną matkę.

  Nowością na 28. edycji festiwalu Ale Kino! jest cykl seansów Z Rodziną, w którym całe rodziny mogą przyjść na filmy dla najmłodszych, nierzadko prowokujące do wspólnej dyskusji. W serii znajdą się m.in. "Patyk" i "Rafiki". Czyli można z dzieckiem film obejrzeć i pogadać na jego temat.

  Wybrane pokazy festiwalu Ale Kino!

  Poniedziałek, 6 grudnia
  10.00 - "Rafiki" (Multikino 51)
  19.30 - "Vegas" (Multikino Stary Browar)
  19.30 - "Portrety w morzu kłamstw" (Multikino Stary Browar)

  Wtorek, 7 grudnia
  17.00 - "Dzieci z Diyarbakir" (Multikino Stary Browar)
  19.30 - "Matka Teresa od kotów" (Multikino Stary Browar)

  Środa, 8 grudnia
  17.00 - "Patyk" (Multikino 51)
  19.30 - "Do szpiku kości" (Multikino Stary Browar)
  19.30 - "Real Puskas" (Multikino Stary Browar)

  Czwartek, 9 grudnia
  17.00 - "Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę" (Multikino Stary Browar)
  19.30 - "Szukając Erica" (Multikino Stary Browar)

  Bilety: 10 zł (pojedynczy seans), 8 zł (grupy powyżej 15 osób), 5 zł (pojedynczy z karnetem festiwalowym)

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo