Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park kulturowy w Poznaniu receptą na wszechobecne reklamy? [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Czy park kulturowy uwolni Stare Miasto od wszechobecnych reklam?
Czy park kulturowy uwolni Stare Miasto od wszechobecnych reklam? Karolina Koziolek
Środowisko architektów, działaczy miejskich oraz naukowców apeluje u prezydenta w sprawie utworzenia parku kulturowego na terenie śródmieścia. Radni są na tak.

"Nadmiar reklamy zewnętrznej niszczy estetykę miejsca". Zdaniem sygnatariuszy listu w Poznaniu zjawisko dotyczące reklam wielkoformatowych jest nasilone do granic absurdu.

Zobacz: Spacerujemy po mieście i szukamy zadań dla "plastyka miejskiego" [ZDJĘCIA]

- Wydaje się, że ten zalew reklam jest nie do zahamowania - mówi architekt Wojciech Kolesiński, jeden z podpisanych pod listem. - Powoli przeobrażamy siĘ w Turcję, która słynie z olbrzymiej ilości niekontrolowanych reklam. Chociaż czasem jak patrzę na Poznań zastanawiam się czy już jej nie przegoniliśmy - zastanawia się architekt.

List otwarty do prezydenta, radnych, konserwatora zabytków i plastyka miejskiego wylicza w punktach jakie korzyści przyniesie miastu objęcie śródmiejskich dzielnic ochroną. Park kulturowy reguluje takie sprawy jak prowadzenie wszelkich robót budowlanych, ale przede wszystkim kwestii działalności handlowej (co jest szczególnie ważne w kontekście Starego Rynku) oraz kwestii reklamowych.

Sprawdź: Janusz Pazder: reklamy na Starym Mieście to przemoc i chamstwo!

"Najbardziej naglący jest ostatni z wymienionych obszarów, dlatego proponujemy, by ograniczenia parku kulturowego dotyczyły w pierwszej kolejności reklam" - czytamy w apelu do władz miasta.

Jak przypominają w swoim liście sygnatariusze decyzja o wprowadzeniu parku kulturowego zależy od opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. W urzędzie jednak temat nie istnieje. - Żadnych dyskusji na ten temat nie było. Na terenie województwa mamy jeden park kulturowy na terenie gminy Żerków, ale on jest martwy, ponieważ za wprowadzeniem parku nie poszły dalsze kroki - mówi nam Jolanta Goszczyńska, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Myślę, że gdyby Poznań starał się o wprowadzenie takiego parku nasza opinia byłaby pozytywna, ale za tym musiałyby iść konkretne pieniądze na ochronę i zarządcy tego terenu - uściśla.

Temat od początku swojej kadencji ma na warsztacie miejska konserwator zabytków, wielokrotnie podkreślała jednak, że decyzja nie należy do niej, ale do prezydenta, właśnie ze względów finansowych. Z naszych informacji wynika, że przy MKZ tworzony jest właśnie zespół, który zajmie się przygotowaniem do wprowadzenia parku.

Polecamy: Piotr Libicki (plastyk miejski) i jego pomysły na Poznań [ROZMOWA]

- Rada Miasta dała temu przedsięwzięciu zielone światło już jakiś czas temu. - przypomina radny Mariusz Wiśniewski. - Na przygotowanie studium wykonalności tego projektu przeznaczono 100 tys. zł. Osobiście uważam, że park kulturowy to skuteczne narzędzie by chronić zabytkową substancję przed ekspansją reklam i nie tylko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski