Magnackie rody walczą przed sądem o majątek

  Magnackie rody walczą przed sądem o majątek

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zawarcie ugody byłoby najkorzystniejsze dla tego procesu – mówi mec. Bogusław Kosmus

  Zawarcie ugody byłoby najkorzystniejsze dla tego procesu – mówi mec. Bogusław Kosmus ©Andrzej Kurzyński

  Sąd Okręgowy w Kaliszu wznowił w środę zawieszony dwa lata temu proces w sprawie zwrotu przez Skarb Państwa gołuchowskiego zamku wraz z zabytkowym parkiem spadkobiercom dawnych właścicieli majątku.
  Zawarcie ugody byłoby najkorzystniejsze dla tego procesu – mówi mec. Bogusław Kosmus

  Zawarcie ugody byłoby najkorzystniejsze dla tego procesu – mówi mec. Bogusław Kosmus ©Andrzej Kurzyński

  Posiadłość została zajęta najpierw przez hitlerowców w czasie okupacji, a tuż po wojnie na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego po przeprowadzeniu reformy rolnej dobra przejęło państwo. W czerwcu 2008 roku do kaliskiego sądu trafił pozew w sprawie zwrotu majątku. Liczy on sobie kilkadziesiąt stron i został przygotowany przez jedną z gdańskich kancelarii prawnych.
  - Domagamy się, aby sąd orzekł o obowiązku wydania przez pozwanego spornej nieruchomości - mówił tuż przed rozprawą mecenas Bogusław Kosmus, reprezentujący przed kaliskim sądem arystokratyczne rody Zamoyskich i Czartoryskich. - Tego typu sprawy nie należą do łatwych.
  Zdaniem prawnika najlepszym rozwiązaniem byłoby polubowne zakończenie procesu.

  - Taka propozycja została złożona stronie przeciwnej, ale nie było odzewu - dodaje adwokat. - Wachlarz możliwych rozwiązań jest w tym wypadku bardzo szeroki i nie musi on prowadzić do pozbawienia dotychczasowych instytucji władztwa nad nieruchomościami.

  Prawnik jako przykład podaje zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce na Lubelszczyźnie, w który mieści się Muzeum Zamoyskich. W tym przypadku spadkobiercy otrzymali kilkanaście milionów złotych w zamian za odstąpienie od roszczeń do XVIII-wiecznej rezydencji magnackiej. Czy podobnie będzie w sprawie Gołuchowa?

  Wczorajsza rozprawa trwała niespełna pół godziny. Sąd zabronił jednak dziennikarzom utrwalania w jakikolwiek sposób przebiegu postępowania. Zastrzegł, że jeśli zdjęcia lub nagrania z sali rozpraw zostaną gdziekolwiek opublikowane, wówczas dziennikarze poniosą odpowiedzialność. Oberwało się również pełnomocnikowi Zamoyskich i Czartoryskich, który już podczas posiedzenia złożył nowe wnioski dowodowe.

  - Nie mogę być zaskakiwany - stwierdził krótko sędzia Tadeusz Sobociński i podkreślił, że sala rozpraw jest od "rozprawiania", a nie od zaznajamiania z dokumentami.

  Mecenas Bogusław Kosmus złożył bowiem pismo, w którym domaga się, aby w zakresie zwrotu zamku pozwanym było również Muzeum Narodowe w Poznaniu, które w zabytkowym gmachu ma swój oddział. Chce także, aby w charakterze świadków przesłuchano dwoje mieszkańców Gołuchowa.
  Przedstawiciel Skarbu Państwa podtrzymał natomiast wniosek o oddalenie powództwa i obciążenie kosztami postępowania strony przeciwnej. Sąd zdecydował, że z nowymi wnioskami zapozna się już poza rozprawą, a sam proces został odroczony.

  Dzisiaj gołuchowskim majątkiem zarządzają Lasy Państwowe, a samym zamkiem wspomniane już Muzeum Narodowe w Poznaniu. W księgach wieczystych jako właściciel figuruje Skarb Państwa.
  - Wiadomo że była to własność prywatna i wypadałoby rozliczyć się z byłymi właścicielami - uważa Benedykt Roźmiarek, dyrektor działającego w Gołuchowie Ośrodka Kultury Leśnej. - Całość wpisana jest jednak do rejestru zabytków i mam nadzieję, że nadal tak pozostanie.

  Pozostaje tylko droga sądowa

  W sprawie zwrotu gołuchowskiego majątku toczyło się postępowanie
  administracyjne. Zostało ono umorzone z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych
  z 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej, nie może stanowić podstawy prawnej do orzekania przez wojewodę czy nieruchomość ziemska podlegała reformie, a sprawę ma rozstrzygać sąd.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widukind

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

  Gorące pozdrowienia dla Widukinda od robotników kwitnacego gospodarczo CEglorza,jesteś bohaterem to dzieki takim jak ty dzisiaj robotnik zyje sobie godnie i dostatnio ha,ha,ha ale ich wydymaliscie...rozwiń całość

  Gorące pozdrowienia dla Widukinda od robotników kwitnacego gospodarczo CEglorza,jesteś bohaterem to dzieki takim jak ty dzisiaj robotnik zyje sobie godnie i dostatnio ha,ha,ha ale ich wydymaliscie bez mydła i od tyłu,gdzie twój honor tuzie jeszcze masz odwage udzielać pouczeń i to idiotycznych,wg twoich pustych wywodów to po mienie należy zwrócić sie do pierwszego złodzieja który je ukradł a nie do złodzieja który aktualanie je posiada,uczony to ty jestes wysokiej klasy ha,ha,ha,zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy magnaci zwrócą nakłady ?

  Gabriel P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

  Czy magnaci zwrócą Państwu nakłady ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozew jest źle zaadresowany

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  W drugim zdaniu artykułu wyraźnie wskazano adresatów : Niemcy i Rosja jako prawni następcy III Rzeszy i ZSRR. Pragnę zauważyć że to nie Polska wywołała II Wojnę wraz z jej konsekwencjami. Ja...rozwiń całość

  W drugim zdaniu artykułu wyraźnie wskazano adresatów : Niemcy i Rosja jako prawni następcy III Rzeszy i ZSRR. Pragnę zauważyć że to nie Polska wywołała II Wojnę wraz z jej konsekwencjami. Ja pytam : a kto odda Polakom zniszczony kraj, kto zapłaci za 6 lat wyjętych z życiorysu ( okupacja niemiecka ) i następne 45 lat okupacji sowieckiej ? Panowie i Panie arystokraci ! Tu padło pytanie : A spłaciliście zadłużenia ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oddac i to natychmiast

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  oddać magnaterii ich majatki i jeszcze wypłacic odszkodowanie za ich uzytkowanie,takie są prawa kapitalizmu od które tak zaciekle naród walczył,jak nie ma pieniedzy na odszkodowanie to zabrać 30%...rozwiń całość

  oddać magnaterii ich majatki i jeszcze wypłacic odszkodowanie za ich uzytkowanie,takie są prawa kapitalizmu od które tak zaciekle naród walczył,jak nie ma pieniedzy na odszkodowanie to zabrać 30% emerytury moherowym beretom,niech odczują skutki demokracji która wygłosowały.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy rody magnackie spłacą zadłużenie

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  jakie przed II wojną w wielu przypadkach ciążyło na ich majątkach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zrabowane majątki

  Pyra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  Dziwi mnie, że "demokratyczne państwo prawne urzeczywistniajaće zasady sprawiedliwości społecznej" nadal nie chce oddawać nieruchomości i ruchomosci, które wcześniej ukradło... Wstyd!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo