Nie przegap
  Tylko u nas!

  Krystyna Janda: Muszę się skupić, żeby nie dostać medalu partii PiS

  Rozwiń
  The Krasnals zgadzają się na warunki Nowaka. Przemalują...

  The Krasnals zgadzają się na warunki Nowaka. Przemalują obraz?

  KAB

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Fragment "Bitwy pod Grunwaldem/Statku Głupców"
  1/2
  przejdź do galerii

  Fragment "Bitwy pod Grunwaldem/Statku Głupców"

  Grupa The Krasnals przeprasza za obrazę uczuć religijnych i obiecuje przemalować "Bitwę pod Grunwaldem".
  Kilka dni temu do prokuratury złożono doniesienie o znieważeniu ojca Rydzyka i papieża Jana Pawła II przez grupę The Krasnals. Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą wysłał także apel do prezydenta Ryszarda Grobelnego - chce, by prezydent zainterweniował i doprowadził do usunięcia "Bitwy pod Grunwaldem/Statku głupców" ze ściany biurowca Skalar Office Center, na której od piątku jest prezentowana.


  Na fragmencie obrazu, który uraził uczucia religijne Nowaka, ojciec Rydzyk przedstawiony jest jako świnia, której biała postać wyglądająca jak papież ssie sutek. Nowak twierdzi, że to prowokacja przed kanonizacją Jana Pawła II.

  Zobacz:
  The Krasnals do prokuratury. Za Rydzyka - świnię, której papież ssie sutek


  Nowak postawił trzy warunki, po których spełnieniu wycofa doniesienie z prokuratury: artyści mają zamalować ten fragment, przeprosić i zadeklarować, że nie będą już nikogo obrażać w ten sposób.

  Artyści najpierw oświadczyli, że postać w białej szacie jest postacią anonimową, nawiązującą do postaci z dzieła Jana Matejki, do której nie ma żadnego opisu. Sam Jan Paweł II znajduje się w innym miejscu obrazu. Przedstawienie ojca Rydzyka miało być z kolei "zgodne z kanonem znaczeniowym starożytnych symboli, gdzie świnia była symbolem płodności, uważana za zwierzę obdarzone siłami słońca, przedstawiana jako personifikacja ziemi". Zapewniali, że nie chcieli nikogo urazić i wyrażali zgodę na zasłonięcie kontrowersyjnego fragmentu obrazu.

  Teraz poinformowali, że zgadzają się na wszystkie żądania Nowaka.

  - Ogromnie ubolewamy nad faktem, iż fragment naszego obrazu pt. "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców" został uznany za obrażający uczucia religijne, co nie było absolutnie naszą intencją. Niemniej jednak, jeśli w istocie tak się stało, to pragniemy szczerze przeprosić wszystkich którzy poczuli się urażeni - piszą The Krasnals. - Jak zawsze podkreślaliśmy, nasza sztuka nigdy nie miała na celu obrażać personalnie, również przy tej okazji obiecujemy, że będziemy starali się nikogo więcej nie znieważać.

  Deklarują także, że zamalują obraźliwy dla Nowaka fragment:

  - Mamy nową koncepcję na ten fragment, która nie zdebalansuje rytmu kompozycyjnego i przekazowego obrazu, zaś niewątpliwie może go wzbogacić. Planujemy pozostawić portret i wprowadzić tułów w czarnej szacie oraz rękę z gestem błogosławiącym cały ten grzeszny świat. Prześlemy panu (Ryszardowi Nowakowi - przyp. red.) oraz opinii publicznej projekt do akceptacji, niezwłocznie jak będzie gotowy.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
  NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!


  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano


  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głupcy , frajerzy i naiwniaki

   Artur Pieprzyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   głupcy , ....dodam jeszcze ,że poseł nowak zawsze wyjeżdża ze swoją osobistą wojenką jak tylko dana osoba staje się sławna , popularna , dziwię się że tak wszyscy połknęli tę bułeczkę z...rozwiń całość

   głupcy , ....dodam jeszcze ,że poseł nowak zawsze wyjeżdża ze swoją osobistą wojenką jak tylko dana osoba staje się sławna , popularna , dziwię się że tak wszyscy połknęli tę bułeczkę z masełkiem..idioci zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawie obrażeni

   MMM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Proszę się nie obrażać: http://www.wywrota.pl/felieton/24958-bitwa-na-statku-glupcow.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   esm

   sztuka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   odkrywa co zakryte

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doceńmy to.

   Mocs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Bardzo dobrze. Tak powinno być. Zachowali się należycie. Doceńmy to.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak ciągłości pokoleniowej

   Adam Edward Lipiński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   "Zarówno stary bolszewizm, jak też jego współczesna „frankfurcka” odmiana, odmawiają sztuce autonomicznych wartości estetycznych, traktując ją jedynie w kategoriach politycznych. Sztuka ma być...rozwiń całość

   "Zarówno stary bolszewizm, jak też jego współczesna „frankfurcka” odmiana, odmawiają sztuce autonomicznych wartości estetycznych, traktując ją jedynie w kategoriach politycznych. Sztuka ma być przede wszystkim instrumentem zniszczenia starego ładu kulturowego. W komunistycznej "sztuce" przede wszystkim dekonstruowano "wroga klasowego". Dziś wrogiem klasowym jest dla nich przede wszystkim chrześcijaństwo i patriotyzm. Pod hasłami "wolności twórczej" propaguje się sztuki czy wystawy propagujące bluźnierstwa, obsceniczność, wulgaryzm, zdehumanizowany seksualizm itp. To z czym mamy do czynienia, to wulgarny i kabotyński kicz, niszczący poczucie zarówno przyzwoitości, jak i piękna. Ta ekspansja kiczu ma na celu degradację sztuki, jako jednego z podstawowych wymiarów ludzkiej kultury i tym samym degradację człowieka, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i narodowym. To także niszczenie naszej narodowej tożsamości, narodowych wartości i świętości, a tym samym niszczenie narodowej więzi. Ta głęboko antyhumanistyczna i antynarodowa manipulacja na świadomości postkomunistycznego społeczeństwa pogłębia niezdolność postkomunistycznej półinteligencji do samodzielnego i krytycznego myślenia i zagraża dehumanizacją i barbaryzacją współczesnej kultury. "zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obstawiam

   Tej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Obstawiam, że zgoda na zmianę części obrazu to prowokacja. Artyści bronią swojej pracy, bo odzwierciedla ich poglądy, a do obrony poglądów prawo mamy.
   W tym przypadku, jednak myślę, że ten...rozwiń całość

   Obstawiam, że zgoda na zmianę części obrazu to prowokacja. Artyści bronią swojej pracy, bo odzwierciedla ich poglądy, a do obrony poglądów prawo mamy.
   W tym przypadku, jednak myślę, że ten dyskusyjny fragment obrazu, trafił przekazem do tych, do których miał trafić, bo albo są odbiorcami sztuk wszelakich, albo czytają gazety inne niż tabloidy.
   Idąc tą tezą fragment, który już się przysłużył, może teraz zaprezentować kolejne wizje twórców. Mam nadzieję, że będą jeszcze celniejsze.
   Dawniej z oszczędności, artyści zamalowywali swoje płótna kolejnymi warstwami obrazu, tutaj można by mówić o swoistym recyklingu.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ten Rydzyk to jakiś "przedmiot kultu religijnego" już jest?

   Żorż Poniemirski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Chłopaki! Ze zgrozą przeczytałem, że wymiękliście przed tym dewotem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prowokacje

   Adamc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   zawsze takie zachowani prowadziły wcześniej czy później do ludobójstwa zapewne o tym wiesz a jak nie to ....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak nie wie, to co?

   Zgul (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Poza tym, do ludobójstwa prowadził częściej fanatyzm religijny - tak tych, którzy dzierżyli władzę, jak i ich "doradców" w kieckach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mięczaki

   g. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   kimkolwiek są, już zarobili na brak szacunku.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama