Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Warte Poznania: Miasto roztańczone, barwne, a nie szare

Bogna Kisiel
Dni Sąsiada na Śródce integrują mieszkańców i inspirują, w tym najmłodszych, do podejmowania twórczych działań
Dni Sąsiada na Śródce integrują mieszkańców i inspirują, w tym najmłodszych, do podejmowania twórczych działań Waldemar Wylegalski
Wiersze na ścianach budynków, neon na Wildzie, kino na Rybakach, Ogródek Sztuki na Jeżycach, przystań w Starym Porcie czy warsztaty taneczne w plenerze - to niektóre pomysły na uczynienie miasta kolorowym, twórczym, kreatywnym na przekór często szaro-burej rzeczywistości.

Łącznie 11 projektów zostanie dofinansowanych w ramach konkursu Centrum Warte Poznania.

- Jest duże zapotrzebowanie na takie konkursy o czym świadczy liczba zgłoszeń - twierdzi Tomasz Lipiński, radny PO i członek komisji konkursowej. - Wnioski są coraz lepsze merytorycznie, bardzo dobrze przygotowane.

Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta podkreśla, że w tym roku pula dofinansowania projektów została zwiększona do 350 tys. zł.

- Wiele z nich nie jest przypisanych do miejsca, mają charakter eksterytorialny - wskazuje D. Jaworski.

Do takich projektów należy "Poezja jest tym, co się rodzi z życia", który będzie realizowany na Starym Mieście, Wildzie, Św. Łazarzu i Jeżycach czy "Roztańczyć Poznań", który przewiduje organizację warsztatów tanecznych na Starym Mieście, Wildzie i Jeżycach.

- Nie są to projekty wyłącznie kulturalne - zaznacza Katarzyna Kretkowska, radna SLD i członkini komisji. - Konkurs został pomyślany tak, by zachęcać do pomysłów ożywiających miasto, fajnych przedsięwzięć.

Zdaniem Roberta Kaźmierczaka, dyrektora wydziału kultury, istotne jest, że autorzy pomysłów będą je realizować.

Komisja najwyżej oceniła i nagrodziła (1 tys. zł) autorów "Poezja jest tym, co rodzi się z życia" - Tomasza Genow i Joannę Pańczak. - Zamierzamy umieścić pięć wierszy na ścianach budynków - wyjaśnia T. Genow. - Wybraliśmy już cztery: Ważyka, Leśmiana, Gałczyńskiego i Herberta. Piąty napiszą sami poznaniacy. Poezja jest czymś, co potrafi spoić szarą egzystencję z wyższą kulturą.

Z kolei Natalia Dolata-Golczak (nagroda 1 tys. zł) planuje uatrakcyjnić Św. Marcin. - Co zrobić, aby nie było szaro, brudno i ciemno? - pyta pani Natalia. I proponuje m.in. wiszące ogrody miejskie czy artystyczne stojaki na rowery.
Tętnić życiem będzie Śródka, gdzie planuje się różne wydarzenia na moście Jordana, Dzień Sąsiada, Mobilny Dom Kultury. Przy Rybakach powstanie plenerowe kino letnie, a na Żydowskiej - twórcze targowisko.

Jedenastka zwycięzców

Spośród 74 projektów zgłoszonych na konkurs Centrum Warte Poznania wybrano 11 do realizacji. Pomysły, które zyskały dofinansowanie to: Poezja jest tym, co rodzi się z życia (9,5 tys. zł); Gwarny Św. Marcin (51,8 tys. zł); Warsztaty rzeźby w drewnie na Łazarzu (13,1 tys. zł); W środku Śródki (52 tys. zł); Przestrzeń aktywna (24,6 tys. zł); Przystań w Starym Porcie (52 tys. zł); neoWilda (28,3 tys. zł); Ogródek Sztuki na Jeżycach (19,8 tys. zł); Kino na rybitwach vol.2 (36,6 tys. zł); Roztańczyć Poznań (41,9 tys. zł); Twórcze targowisko (15,7 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski