Od 1 stycznia pojedziemy szybciej polskimi drogami

  Od 1 stycznia pojedziemy szybciej polskimi drogami

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od 1 stycznia pojedziemy szybciej polskimi drogami
  1 stycznia 2011 roku posłowie postanowili dać polskim kierowcom prezent. Od tego dnia wzrosną maksymalne prędkości na autostradach i dwupasmowych drogach ekspresowych. Dzięki temu będziemy mogli jeździć trochę szybciej, nie martwiąc się o mandaty. Nowy rok ma też przynieść zmiany w szkoleniu kierowców.
  Od 1 stycznia pojedziemy szybciej polskimi drogami
  Dostęp młodych ludzi do motocyklowej kategorii "A" będzie trudniejszy, niż dotychczas. Wraz z nowym prawem zmienią się również konsekwencje zebrania maksymalnej liczby punktów karnych.

  Jeszcze przez miesiąc na polskich autostradach będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 130 km/h. Przepis ten nie był respektowany przez kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już wcześniej dawała do zrozumienia, że prędkości można podnieść.
  Po nowej nawierzchni samochody lewym pasem często jechały znacznie szybciej. Nowe przepisy podnoszą ten limit do 140 km/h. Szybciej będzie można jeździć również na drogach ekspresowych, ale tylko tych dwupasmowych, gdzie ograniczenie prędkości ustalono na poziomie 120 km/h, zamiast dotychczasowych 110 km/h. Czy jesteśmy przygotowani na takie zmiany?

  - Od 1 stycznia będziemy montować na drogach wjazdowych do kraju nowe tablice, które mówią kierowcom nie tylko o ograniczeniach prędkości, ale i innych kwestiach związanych z drogami - tłumaczy Marcin Hadaj z GDDKiA. - Także na samych autostradach i drogach ekspresowych nowe przepisy nie wymuszają zmiany oznakowania. Znaki informujące o rodzaju drogi określają zarazem, jaka obowiązuje na nich prędkość maksymalna - dodaje Hadaj.

  Ze zmianami muszą się też liczyć miłośnicy jednośladów. Przyjęta przez Sejm ustawa o kierujących pojazdami ogranicza dostęp mało doświadczonym motocyklistom do tzw. ciężkich motocykli, czyli m.in. "ścigaczy". Wprowadzono nową kategorię prawa jazdy "A2". Uprawnia ona do kierowania motorami o mocy do 35 kW. Dopiero po zdobyciu takiego dokumentu i co najmniej dwuletnim stażu, kierowcy będą mogli zacząć się starać o kategorię "A". Przy czym minimalną granicę wieku pozwalającą na zdobycie kategorii "A" przesunięto z 18 na 24 lata. Pytanie, czy o zmianach wiedzą egzaminatorzy?

  - Jesteśmy przygotowani do egzaminowania na nowe kategorie oraz prowadzenia kursów reedukacyjnych - deklaruje Aleksander Kowalewicz, p.o. dyrektora WORD w Poznaniu.

  1 »

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OC

  dobry pomysł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 21

  Doskonała decyzja - autostrady i ekspresówki, to dobre i bezpieczne drogi więc nie ma sensu utrzymywać zbyt sztucznych ograniczeń prędkości.

  Jazda na światłach przez cały rok, to też dobry...rozwiń całość

  Doskonała decyzja - autostrady i ekspresówki, to dobre i bezpieczne drogi więc nie ma sensu utrzymywać zbyt sztucznych ograniczeń prędkości.

  Jazda na światłach przez cały rok, to też dobry patent na naszej szerokości geograficznej - szczególnie przydatna w ostrym słońcu, gdy samochód zlewa się z asfaltem. Na prawdę to poprawia bezpieczeństwo.

  Szkolenie kierowców powinno być zmodyfikowane - minimum 50 godzin jazd o różnych godzinach i w różnych warunkach (także porach roku). I wprowadzić jakiś limit podejść do egzaminu - np. 4x w roku. W końcu prawo jazdy nie musi być dla każdego.

  Przydała by się jeszcze jedna zmiana - ubezpieczeniem OC powinien być objęty kierowca, a nie właściciel samochodu - w końcu to kierowca bywa sprawcą, a nie samochód. Taka zmiana by spowodowała, że kierowca by czuł odpowiedzialność za bezpieczeństwo ruchu - w szczególności dotyczy to kierowców samochodów służbowych... tam jedynym narzędziem do egzekwowania w miarę bezpiecznej jazdy są punkty karne, gdyby było dodatkowe ubezpieczenie OC, to by wszyscy jeździli ostrożniej.

  AC i inne ubezpieczenia powinny dotyczyć pojazdu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  predkosc w Polsce

  boerin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 28

  nijak ma sie do kultury.Wymuszanie pierszenstwa,chodzenie ludzi wzdluz autostrad!.I uzywanie tych autostrad do wyscigu i popisu porabanych ludzi jak to wspaniale jezdza.Wezcie sie za budowe drog i...rozwiń całość

  nijak ma sie do kultury.Wymuszanie pierszenstwa,chodzenie ludzi wzdluz autostrad!.I uzywanie tych autostrad do wyscigu i popisu porabanych ludzi jak to wspaniale jezdza.Wezcie sie za budowe drog i autostrad[900 km autostrad w tak wielkim kraju w XXIw!] a nie za zwiekszanie predkosci.Wiekszosc drog i tak oscyluje w granicach 60/hzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na razie pierwsza mądra ustawa w prawie o ruchu drogowym

  PANOZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 27

  BRAWO SEJM! NARESZCIE PIERWSZA MĄDRA USTAWA w prawie o ruchu drogowym!
  Czekamy na następne kroki RZĄDZĄCYCH oraz OPOZYCJI w celu zmniejszenia wypadkowości w Polsce. Chodzi mianowicie o ZNIESIENIE...rozwiń całość

  BRAWO SEJM! NARESZCIE PIERWSZA MĄDRA USTAWA w prawie o ruchu drogowym!
  Czekamy na następne kroki RZĄDZĄCYCH oraz OPOZYCJI w celu zmniejszenia wypadkowości w Polsce. Chodzi mianowicie o ZNIESIENIE NAKAZU jazdy na światłach w dzień, podczas NORMALNEJ PRZEJRZYSTOŚCI POWIETRZA!
  Zainteresowanym polecam stronę dadrl.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiśta

  c (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 35

  wio koniku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo