18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazon w Sadach: Tak to będzie wyglądało! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Amazon w Graben. Martin Andersen, główny dyrektor centrum
Amazon w Graben. Martin Andersen, główny dyrektor centrum Mateusz Pilarczyk
Powstająca w Sadach pod Poznaniem hala o powierzchni 17 boisk jest już zadaszona. Mieścić się w niej będzie centrum logistyczne firmy Amazon - największego sklepu internetowego. Firma podała datę, kiedy centrum zacznie działać, to 15 września tego roku. Sprawdziliśmy jak pracuje się w bliźniaczo podobnym obiekcie, który działa w niemieckim Graben w Bawarii.

- Pracuję w centrum od 2012 roku. Zaczynałem od "zwrotów", później "pakowałem", a teraz jestem "problem solvem", czyli pomagam innym - opowiada Mateusz Orliński ze Świdnicy.

Zobacz też:
Praca wre, gigantyczna budowa ruszyła

W niemieckim Graben działa bliźniaczo podobne centrum logistyczne do tego budowanego pod Poznaniem

W Graben około 40 procent pracowników to imigranci. Należy do nich również Martin Andersen, główny dyrektor centrum.
- Jak inni menadżerowie nie mam swojego biura, a stanowisko pracy na hali. Nie mam też swojego fotela. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej skoro wymagamy od pracowników takiego trybu pracy - mówi pochodzący z Danii Martin Andersen.

Mimo spływających zamówień nie widać pospiechu. Każdy wykonuje swoje zadania. Pracownicy przyznają jednak, że obciążenie zależy od ilości zamówień. Najgorszy pod tym względem jest okres przedświąteczny. 15 grudnia 2013 roku w Niemczech padł rekord - w sklepie jednego dnia zamówiono 4,6 mln produktów!

- Od zamówień zależy ile mamy pracy. Normy są do osiągnięcia i nie są rygorystyczne. Inaczej patrzy się na starsze, albo chore osoby - dodaje Mateusz Orliński.

Centrum w Graben jest podobne do poznańskiego również ze względu na strukturę zatrudnienia w Bawarii, gdzie bezrobocie jest niskie. Amazon świeżo przyjętym pracownikom proponuje 10,40 euro za godzinę pracy. Po roku zarabia się 11,80 a po dwóch już 12,32.

- Nie mamy jeszcze przygotowanych stawek dla Polski. Będą one jednak wyższe, niż średnia w podobnych centrach logistycznych, taka jest nasza polityka - zapowiada Timothy Collins, dyrektor operacyjny Amazon na Europę.

Ponad 10 euro za godzinę to stawka w Graben. Nie wiadomo jakie będą polskie płace

Nie wiadomo też kiedy rozpocznie się rekrutacja szeregowych pracowników. Oferty dla menadżerów, którzy stanowią ok. 15 procnt kadry pojawiły się już przed kilkoma tygodniami.

- Najpierw zatrudniła mnie agencja pracy tymczasowej. Po kilku miesiącach pracy mam już stałą umowę z Amazon - opowiada Paweł, pracownic MUC3 - tak bowiem nazywa się centrum logistyczne w Grabe. To w Sadach będzie nosiło nazwę POZ1. Skróty te pochodzą od nazw najbliższych międzynarodowych lotnisk.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski