Rosną czynsze w komunalce

  Rosną czynsze w komunalce

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Michał Dolny nie jest przeciwnikiem podwyżki, ale uważa, że zawsze powinna być ona uzasadniona

  Michał Dolny nie jest przeciwnikiem podwyżki, ale uważa, że zawsze powinna być ona uzasadniona ©Grzegorz Dembiński

  Najemcy mieszkań komunalnych informacje o podwyżce czynszu otrzymali już we wrześniu. Kto odbiór pisma podpisał, za kilka dni będzie musiał z rodzinnego budżetu wysupłać więcej grosza niż dotychczas. Są jednak i tacy lokatorzy, którzy zawiadomienie o podwyżce odebrali później. Ci wyższy rachunek zapłacą od stycznia.
  Michał Dolny nie jest przeciwnikiem podwyżki, ale uważa, że zawsze powinna być ona uzasadniona

  Michał Dolny nie jest przeciwnikiem podwyżki, ale uważa, że zawsze powinna być ona uzasadniona ©Grzegorz Dembiński

  Lokatorzy budynku przy placu Asnyka zamiast dotychczasowej kwoty 5,37 zł za metr kwadratowy zapłacą 5,90. Mieszkańcy bloku przy ul. Swoboda płacili 6,17, a będą płacić 6,78. Najemcy lokali mieszkalnych w kamienicy przy ul. Św. Marcin zapłacą od grudnia 6,17 zł, a ich poprzednia stawka to 5,61 zł.

  Michał Dolny, mieszkaniec budynku przy ulicy Głogowskiej, do tej pory płacił 5,61 zł za mkw. mieszkania. Teraz zapłaci, podobnie jak lokatorzy z domów przy Św. Marcinie - 6,17.
  - Nie jestem wrogiem podwyżek. Jeśli właściciel dba o budynek to wiadomo, że koszty jego utrzymania rosną. Gorzej, gdy na przykład zimą okazuje się, tak jak to było u nas, że nie można wyjechać sprzed bloku, bo jest mnóstwo śniegu, albo że z dachu zwisają długie sople - mówi Michał Dolny.
  Halina Majka, mieszkanka sąsiedniego budynku przy ulicy Głogowskiej będzie musiała zapłacić także więcej. Już nie 6,40 zł, ale 6,78.

  Obecna podwyżka jest drugą, która wynika z uchwały poznańskich radnych podjętej w 2008 roku. Zadecydowali oni wówczas o wprowadzeniu punktowego systemu ustalania stawki czynszowej i zobowiązali prezydenta miasta do wprowadzania podwyżek tak, by w końcu osiągnąć maksymalne czynsze. Pierwszą taką zmianę w czynszach wprowadzono rok temu.

  - W tym roku obejmie ona niemal 90 procent mieszkań komunalnych - informuje Magdalena Gościńska z ZKZL.

  Wyłączeni z podwyżki czynszu będą przede wszystkim ci najemcy, którzy zawarli umowy najmu już po wejściu w życie uchwały, a więc na nowych warunkach, z uwzględnieniem tzw. karty punktowej mieszkania.

  Wyższego czynszu w tym roku nie będą musieli płacić na przykład lokatorzy baraków przy ulicy Opolskiej.

  - Teraz płacą 4,90 zł za metr kwadratowy. Ze względu na niski standard lokali podwyżka ich nie obejmuje - tłumaczy Gościńska.

  Radni ustalili, miasto realizuje

  W 2008 roku Rada Miasta Poznania uchwaliła system punktowy ustalający wysokość stawki czynszowej w lokalach komunalnych.

  Każde mieszkanie ma tzw. kartę punktową. Punkty zostały naliczone według wielu kryteriów - strefa zamieszkania (centralna, śródmiejska, pośrednia, peryferyjna), stan techniczny budynku, położenie lokalu (czy jest to poddasze, czy może wyżej punktowane I lub II piętro). Jednym z kryteriów jest także wyposażenie lokalu i budynku w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stan.

  Za łazienkę i wc w osobnych pomieszczeniach, ale w mieszkaniu, a nie na półpiętrze, doliczano 5 punktów. Za kuchnię z oknem czy lokal w budynku, w którym są od jednego do czterech mieszkań również dodano punkty.

  Ich suma może wzrastać w trakcie użytkowania lokalu, bo na przykład wyremontowano klatkę schodową. Maksymalnie jednak lokal może uzyskać 48 punktów. Ten, który ma ich najwięcej, jest też bardziej kosztowny w utrzymaniu.

  Rada uchwaliła też, że podwyżka nie będzie jednorazowa, a dokonywana co roku - o ok. 10 proc.
  Informacje o polityce czynszowej miasta są na www.zkzl.poznan.pl

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wykup mieszkań

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 29

  Kto odpowiada za to, że przez 7 SIEDEM !!!!!!! lat nie można wykupić mieszkania - bez powodu. Po prostu miasto każe czekać. Na co ????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GDZIE SĄ OBROŃCY ?

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

  Bardzo tanie są mieszkania komunalne w Poznaniu. Ja np. od grudnia za 60m będę płacić 850 zł. No to jest faktycznie bardzo tanio, pod warunkiem , ze się ma pensje Grobelnego, lub się jest...rozwiń całość

  Bardzo tanie są mieszkania komunalne w Poznaniu. Ja np. od grudnia za 60m będę płacić 850 zł. No to jest faktycznie bardzo tanio, pod warunkiem , ze się ma pensje Grobelnego, lub się jest pospolitym złodziejem. Gdzie jest teraz radny Grześ i ta ruda Dudziak z rady miasta ? Czy nadal po wyborach będą się użalać nad drenowaniem kieszeni Poznaniaków przez miasto ???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wykup komunalek

  mpo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 20

  Za brak możliwości wykupu mieszkań komunalnych odpowiada pan Grobelny. Taka jest prawda. Druga prawda jest taka, że niewykupione mieszkania/kamienice niszczeją, a MPGM ma wszystko w, zgodnym z...rozwiń całość

  Za brak możliwości wykupu mieszkań komunalnych odpowiada pan Grobelny. Taka jest prawda. Druga prawda jest taka, że niewykupione mieszkania/kamienice niszczeją, a MPGM ma wszystko w, zgodnym z prawem, poważaniu. Nie wiem, czy Ganowicz jest w stanie to zmienić, ale p. Grobelny pokazał, że nawet tak prostej sprawy nie jest w stanie ruszyć z miejsca.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzi Tanio do Robo

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 29

  Zgadazam się z koniecznośćią urealnienia czynszów. Ale od lat nie mogę wykupić mieszkania komunalnego mimo ustawowej możliwości poniewąż urzędnikom niechce się przeprowadzić postępowania sądowego i...rozwiń całość

  Zgadazam się z koniecznośćią urealnienia czynszów. Ale od lat nie mogę wykupić mieszkania komunalnego mimo ustawowej możliwości poniewąż urzędnikom niechce się przeprowadzić postępowania sądowego i zająć nieruchomości prawem zasiedzenia. Administrują nie swoją własnośćią właściciela niema a istnienie przejęcie majątku prawem zasiedzenia w złej wierze ( po 35 lat ) nie jest realizowane. Takich budynków jest wiecej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potrzeba akademików

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 24

  Czynsze będą rosły dalej. Jest to moim zdaniem dalsza realizacji programu akademicki poznań. Dalej zamieniać miasto na akademik. Przyczytajcie strategie rozwoju miasta z koncepcją poprawy...rozwiń całość

  Czynsze będą rosły dalej. Jest to moim zdaniem dalsza realizacji programu akademicki poznań. Dalej zamieniać miasto na akademik. Przyczytajcie strategie rozwoju miasta z koncepcją poprawy wskaźnikaliczby prezypadających studentów na mieszkańca. Jak dojdą urzędnicy do 1/1 to będzie dopiero miasto. Dzisiaj jest 1/4 czyli jeden student na 4 poznaniaków płacących podatki. Pisząc program akademickiego Poznania i zmiany miasta na akademik urzędnicy zapmnilei o demografi i roczniku statystycznym. Za kilka lat czeka na niż demograficzny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo tanio

  Robo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

  Miasto dokłada dużą kasę dla tych mieszkańców. Jak młodzi chca wynajać mieszkanie 40 parę metrów (dwa pokoje) to nie zmieszczą się poniżej 1000, w komunalnym 250 zeta wystarczy. Chory system.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo