Akcja: Pomóżmy polskiej bibliotece w Kownie

  Akcja: Pomóżmy polskiej bibliotece w Kownie

  Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Każdy może przyłączyć się do akcji Towarzystwa Przyjaciół Gminy Suchy Las oraz "Głosu Wielkopolskiego" i pomóc polskiej bibliotece w Kownie. Wystarczy przejrzeć swój domowy księgozbiór i przynieść do naszej redakcji książki, które czasami zalegają na półkach.
  Staną się one znakomitym prezentem dla Polaków z Kowna. Ważne, żeby nie była to literatura klasyczna (jak np. dzieła Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego), której kowieńska biblioteka ma pod dostatkiem. Chodzi nam o współczesne książki wydane w języku polskim o przeróżnej tematyce (kryminały, młodzieżowe, romanse czy powieści).

  Pomysł na akcję narodził się podczas letniej wyprawy grupy rowerzystów z Suchego Lasu do Skandynawii. Przejeżdżając przez Litwę, cykliści zatrzymali się między innymi w Kownie, gdzie nocleg zorganizowali im rodacy ze Związku Polaków na Litwie.

  - Tak się akurat złożyło, że spaliśmy na karimatach w polskiej bibliotece - wspomina Grażyna Głowacka z Towarzystwa Przyjaciół Gminy Suchy Las, jedna z organizatorek wyprawy.

  Rozmowy z Franciszką Abramowicz, prezesem oddziału Związku Polaków na Litwie trwały do późnej nocy. Okazało się, że w tejże bibliotece dramatycznie brakuje literatury współczesnej, a trudno zachęcić młodych Polaków do czytania wyłącznie Mickiewicza, Słowackiego czy innych narodowych wieszczów. - Dlatego, chcielibyśmy wspomóc starania biblioteki o poszerzenie księgozbioru o książki współczesne, czytane w naszym kraju. Tylko one mogą zainteresować młodzież, która będzie mieć lepszy kontakt z językiem polskim - dodaje G. Głowacka.

  To mogą być na przykład przygody Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego, książki Alfreda Niziurskiego, kryminały Joanny Chmielewskiej czy coś z kapitalnej Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Może to być literatura bardziej ambitna, jak proza Andrzeja Stasiuka czy reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Mogą też być książki pisarzy zagranicznych, ale wydane po polsku.

  Na książki czekamy od poniedziałku do piątku, w Dziale Łączności z Czytelnikami "Głosu Wielkopolskiego" (Poznań, ul. Grunwaldzka 19), w godzinach od 10 do 15.

  Prosimy o przynoszenie książek wyłącznie w dobrym stanie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo