Balet: Współczesne Chopiniana

  Balet: Współczesne Chopiniana

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Młodzi adepci baletu w inscenizacji „Chopin nasz współczesny”

  Młodzi adepci baletu w inscenizacji „Chopin nasz współczesny” ©Waldemar Wylegalski

  Pomysł, aby pięć polskich szkół baletowych przygotowało wspólnie "Chopinianę" - balet Michaiła Fokina do muzyki Fryderyka Chopina - jest fantastyczny. Ale jeszcze ciekawsze wydaje się zestawienie "Chopiniany" z współczesnym odczytaniem muzyki wielkiego polskiego kompozytora, które przygotowały poszczególne szkoły.
  Młodzi adepci baletu w inscenizacji „Chopin nasz współczesny”

  Młodzi adepci baletu w inscenizacji „Chopin nasz współczesny” ©Waldemar Wylegalski

  Dawno nie oglądałem tak starannie tańczonego baletu romantycznego. Odniosłem wrażenie, że tancerki zostały dobrane nie tylko pod względem umiejętności technicznych, ale również pod względem wzrostu, a nawet długości stopy. A to gwarantuje równość linii i staranność choreograficznego rysunku. Na tle zjawiskowo wyglądającego i pięknie tańczącego corps de ballet świetnie wypadli soliści. W pełnym blasku zajaśniała uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu - Emily Wong. Miałem wrażenie, że zeszła z obrazu Degasa, by zatańczyć w tym urokliwym balecie.

  Balet "Chopiniana", znany również jako "Sylfidy", nie posiada żadnego tematu. To czysta i szlachetna kompozycja taneczna w stylu "białego baletu romantycznego". Składa się z czterech wariacji solowych i jednego pas de deux ujętych w zespołową klamrę.

  "Chopin nasz współczesny" przygotowany przez pedagogów - choreografów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej to właściwie współczesna wersja "Chopiniany". Choreografowie sięgnęli po rockowe, folkowe, jazzowe… wariacje na temat Chopina, komponując harmonijną suitę ujętą w klamrę. Fokin w zgodzie z czasami, w których żył (premiera "Chopiniany" odbyła się w 1907 roku w Petersburgu), odwoływał się do obowiązującej wówczas techniki klasycznej, poznańscy adepci tańca zatańczyli zaaranżowane nuty Chopina na jazzowo, rockowo, nie stroniąc od folk, hip-hopu czy street dance. Po swojemu, współcześnie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo