Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnomocnictwo zwykłe czy w formie aktu notarialnego?

MIKO
Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej
Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej Piotr Jasiczek
Mama po wylewie nie może wychodzić z domu. Jest sprawna umysłowo, jednak nie może pisać. Co zrobić, aby w jej imieniu załatwiać bieżące sprawy? Urzędnicy żądają pełnomocnictwa. Jak mam je uzyskać, jeśli mama nie może się podpisać? - na pytanie odpowiada Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej.

Rozwiązaniem jest zwrócenie się do notariusza, który, w uzasadnionych przypadkach może dokonywać czynności poza kancelarią. Jeżeli potrzebne jest pełnomocnictwo do czynności, które nie wymagają formy aktu notarialnego (np. opłacenie podatków, czynszu, odbiór korespondencji, emerytury, sprawy w sądzie, ZUS, KRUS itp.) wystarczy, że notariusz poświadczy na dokumencie pełnomocnictwa odcisk kciuka mamy, a obok tego inna osoba obecna wypisze jej imię, nazwisko i złoży swój podpis.

Jeśli do załatwienia są sprawy, które wymagają aktu notarialnego (np. zbycie lub nabycie nieruchomości), wtedy pełnomocnictwo musi być udzielone aktem notarialnym. Dokument przygotowuje notariusz, a dalsza procedura jest identyczna. Akt notarialny jest najwyższą formą dokumentu, można w nim zawrzeć także upoważnienie w sprawach, które tej formy nie wymagają. Jego dodatkową zaletą jest możliwość wydania dowolnej liczby kopii, nie ma więc ryzyka utraty pełnomocnictwa.

W przypadku samego poświadczenia podpisu albo odcisku kciuka na pełnomocnictwie, osoba zainteresowana dysponuje tylko oryginałem. Jeśli pełnomocnictwo upoważnia do wielu czynności, warto więc je zrobić aktem notarialnym, nawet jeśli z formalnego punktu widzenia nie jest to konieczne. Pełnomocnictwo może zostać sporządzone wyłącznie wtedy, gdy notariusz upewni się, że mocodawca posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli jest w pełni świadomy tego, co podpisuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski