Menu Region

Proboszcz z ambony reklamuje parafialną firmę pogrzebową

Proboszcz z ambony reklamuje parafialną firmę pogrzebową

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Paulina Jęczmionka

Prześlij Drukuj
Proboszcz wykorzystuje swoją pozycję i odbiera nam klientów - uważają właściciele zakładów pogrzebowych w Szamotułach. Tamtejsza parafia pw. św. Krzyża od lutego prowadzi bowiem usługi pogrzebowe. Z relacji wiernych wynika, że proboszcz "reklamuje" je w trakcie mszy.
2/2

Proboszcz z ambony reklamuje parafialną firmę pogrzebową

(© Paulina Śliwa)

- Podczas ogłoszeń parafialnych z ambony zachęcał wiernych, by w przypadku śmierci bliskich korzystali z usług parafialnego zakładu - mówi proszący o anonimowość pracownik jednej z firm pogrzebowych. - A gdy chodził po kolędzie, rozdawał broszury o parafii. Tam też była informacja o usługach zakładu pogrzebowego Petrus.

Sprawdź też: Firmy proponują podgrzewacze do ławek, konfesjonałów i ...kielichów [ZDJĘCIA]

Parafia zakład o tej nazwie prowadzi od lutego.
Świadczy usługi przez 24 godziny. I, jak twierdzą lokalne firmy pogrzebowe, odbija się to na ich działalności. - Ksiądz może nie tylko np. zostawiać u wiernych ulotki, ale ma też bezpośredni kontakt z rodzinami zmarłych - uważa przedsiębiorca. - To nie jest uczciwa konkurencja.

Zobacz: Chodzież: Branża pogrzebowa walczy o ciała

Co na to sam proboszcz? Przez kilka dni próbowaliśmy dodzwonić się na parafię, a także zastać księdza osobiście. Nie udało się. Nie pomógł też wysłany e-mail. W styczniu z ks. Piotrem Mametem rozmawiała jednak redakcja naszego tygodnika "Dzień Szamotulski".

Czytaj też: Rozsypywanie prochów zmarłych dzieli posłów w Sejmie

- Ideą powołania firmy jest przyjście z pomocą rodzinie pogrążonej w żałobie i zapewnienie jej kompleksowej usługi - mówił ks. proboszcz Piotr Mamet. Tłumaczył, że Petrus jest zarejestrowany jako normalna działalność gospodarcza i co roku musi rozliczać się z fiskusem. Wskazywał również, że broszura rozdawana wiernym nie jest reklamą, a informacją o historii i działaniach parafii. Nic złego nie widzi w niej także kuria. - Trudno odmówić parafii prawa do podawania informacji o takiej działalności - czy to w ogłoszeniach parafialnych, czy w jakikolwiek inny sposób - uważa ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii. - Trzeba pamiętać, że to parafia utrzymuje cmentarz i ponosi wszystkie opłaty, począwszy od wywozu śmieci po utrzymanie dróg i płotów.

1 »
Reklama
Reklama
Reklama