Menu Region

Rutinoscorbin wycofany z obrotu! Sprawdź serię i przejrzyj...

Rutinoscorbin wycofany z obrotu! Sprawdź serię i przejrzyj apteczkę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

KAS

Prześlij Drukuj
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu w całym kraju Rutinoscorbin produkowany przez GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Powodem decyzji było - jak napisano w komunikacie - "niedotrzymanie standardów produkcyjnych przez jednego z dostawców substancji czynnej".

Decyzja podjęta w czwartek 13 marca ma rygor natychmiastowej wykonalności.

TU ZNAJDZIESZ NUMERY SERYJNE WYCOFANYCH PARTII LEKU:
RUTINOSCORBIN


Jak wyjaśniła Małgorzata Michałków z biura prasowego GlaxoSmithKline, producenta Rutinoscorbinu, chodzi jedynie o ok.
8 proc. wszystkich opakowań leku, który obecnie jest na rynku. Zapewniła, że leku w aptekach nie zabraknie.

Pytana o powód złożenia wniosku do GIF, poinformowała, że poddostawca rutozydu, czyli substancji czynnej zawartej w leku, nie dopełnił standardów dobrej praktyki wytwarzania.

- W przypadku niedopełnienienia dobrej praktyki wytwarzania, mimo że produkt jest bezpieczny, nie może on być na rynku - wyjaśniła procedury firmy Michałków.

Ponadto substancja ta zawarta jest także w suplementach diety Rutinoscorvit, więc partia tego suplementu także zgodnie z decyzją GlaxoSmithKline zostanie wycofana z hurtowni, aptek i rynku pozaapteczngo.

W komunikacie na stronie internetowej producent podkreślił, że "sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować". "GSK zdecydowało się jednak wycofać część serii produktów z hurtowni, aptek i rynku pozaaptecznego, gdyż firma nie akceptuje jakichkolwiek odstępstw od standardów produkcyjnych. (...) Wycofanie nie odbywa się z poziomu pacjenta" - dodano.

Jak zapewniła Michałków, po decyzji GIF apteki bardzo szybko, w ciągu kilku godzin, wycofują produkt z półek, a następnie zwracają do hurtowni farmaceutycznych, a te do producenta.

- Wniosek złożyliśmy w czwartek i jeszcze tego dnia GIF wydał decyzję, więc w piątek określone serie Rutinoscorbinu powinny już zniknąć z półek w aptekach - dodała.

GSC poinformowało, że kontynuuje produkcję Rutinoscorbinu oraz Rutinoscorvitu na bazie rutozydu dostarczanego przez innego dostawcę, nie związanego z tą sprawą. Firma podkreśla, że podjęła już działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu dostaw produktów do klientów i konsumentów.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!


Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się