18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?

Karolina Koziolek
Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?
Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła? archiwum
Biskupi wybrali swojego przewodniczącego - człowieka powściągliwego i wyważonego, ale też nielubianego z powodu szkoły baletowej i VIII LO w Poznaniu. Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?

Rewolucji nie będzie - tak o wyborze abp. Stanisława Gądeckiego na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski mówią komentatorzy. Poznański metropolita będzie kontynuował linię episkopatu z czasów abp. Michalika. Przez ostatnie dziesięć lat poznański hierarcha był jego zastępcą. Teraz z kolei jego zastępcą zostanie abp Marek Jędraszewski, poznaniak i wcześniej biskup pomocniczy abp. Gądeckiego a obecnie metropolita łódzki.

Zobacz: Stanisław Gądecki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Mocną pozycję abp. Gądeckiego wśród biskupów wskazywano tuż przed wyborami, kiedy stawiano go w jednym rzędzie z o wiele bardziej "medialnym" kard. Kazimierzem Nyczem. Tymczasem poznański metropolita niechętnie pokazuje się w świeckich mediach. Dlatego często jest postrzegany jako osoba niedostępna i mało komunikatywna. Inne zdanie mają o nim ludzie, którzy z nim współpracują.

- Owszem, to człowiek powściągliwy - uważa prof. Janusz Gadzinowski, neonatolog, który od początku należy do Rady Społecznej przy arcybiskupie poznańskim. - Potrafi niewiele się odzywać, by po dwóch godzinach dyskusji, gdzie ścierają się sprzeczne opinie, powiedzieć kilka zdań, które są doskonałą syntezą rozmowy. Ma cechy lidera - dopowiada.

Abp Stanisław Gądecki do Poznania został skierowany z Gniezna. Stało się to po aferze molestowania seksualnego kleryków i księży przypisywanym abp. Juliuszowi Paetzowi. Trafił na trudny czas, ale już dwa lata od objęcia funkcji metropolity awansował po raz kolejny, zostając zastępcą przewodniczącego KEP.

Komentują wybór Stanisława Gądeckiego:
Remigiusz Ciesielski: Cenię u abp. Gądeckiego zdrowy konserwatyzm i szacunek dla wartości
Ks. Adam Pawłowski: Decyzja biskupów pokazuje jedność w polskim episkopacie
Dariusz Jaworski: Życzę abp Gądeckiemu udanego mariażu myśli Benedykta z postawą Franciszka

W 2010 r. mówiło się o nim, że zostanie prymasem Polski, po tym jak na emeryturę przejdzie w Gnieźnie abp Henryk Muszyński. Do tego jednak nie doszło i abp Gądecki pozostał w Poznaniu. Niedługo po tym został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Jest też członkiem zespołu KEP ds. Wizyty Ojca Św. w Polsce w 2016 r.

W Poznaniu bez zmian
Jak zapewnia strona kościelna, objęcie przez abp. Gądeckiego funkcji przewodniczącego KEP nie oznacza żadnych zmian dla diecezjan z Poznania.

- W funkcjonowaniu diecezji nic się nie zmieni, ponieważ abp Gądecki pozostaje metropolitą poznańskim - tłumaczy ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii. - Na pewno będzie miał więcej obowiązków, ale do tej pory, z racji pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego, też ich nie brakowało. Kalendarz arcybiskupa poznańskiego jest już wypełniony na kilka miesięcy naprzód wydarzeniami w archidiecezji i z pewnością będą się one odbywały zgodnie z planem.

Na razie nie wiadomo, czy w związku z nowymi obowiązkami metropolity do Poznania trafi dodatkowy biskup pomocniczy (stanowisko wygasło w 2012 r. po tym jak bp Marek Jędraszewski został mianowany metropolitą łódzkim).

- Trudno na razie mówić o nominacji biskupa pomocniczego, ta decyzja należy do papieża - wyjaśnia ks. Szczepaniak.

Młodzież i rodzina
Zaraz po ogłoszeniu wyboru abp Gądecki zapowiedział, że za jego kadencji położy akcenty na sprawy młodzieży, rodziny oraz powołania.

- Młodzieży jest coraz mniej w Kościele, nie da się ukryć - uważa Michał Nienartowicz, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Poznaniu. - Wiele razy rozmawialiśmy z arcybiskupem, jak sprawić, by młodzi nie bali się działać przy Kościele i nie bali się wierzyć - mówi.

W tych rozmowach poznański metropolita kładł akcent na jedność.

- Chodzi o to, by ludzie Kościoła działali razem. Przecież wszyscy dążymy do tego samego celu - mówi Michał Nienar-towicz.

Są i zarzuty
Pod adresem abp. Gądeckiego padają również zarzuty: że za jego czasów diecezja z determinacją zaczęła odzyskiwać kościelne nieruchomości. Najbardziej głośne przykłady dotyczą dwóch poznańskich szkół - VIII LO oraz szkoły baletowej.

- To sprawy, które budzą sprzeciw i niezrozumienie - twierdzi prof. Roman Kubicki, szef Instytutu Filozofii UAM. - Nie kwestionuję wyroków sądów, ale uważam, że logika prawa nie powinna być mocniejsza od logiki dobra społecznego. Tutaj abp Gądecki nie sprostał wyzwaniu - uważa naukowiec.

- Proszę zrozumieć jego postawę - odpiera zarzuty prof. Gadzinowski. - Stoi na czele instytucji, czuje się za nią odpowiedzialny i dba o jej interes.

Neonatolog nie widzi też nic złego w reakcji abp. Gądeckiego wobec wikarego Mariusza G. z poznańskiego Junikowa (nie udzielił pomocy swojej rodzącej na plebanii kochance, a jego dziecko zmarło).

- Arcybiskup cierpliwie czekał na ustalenia prokuratury, a gdy ona nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, postąpił jak przewiduje kościelna procedura - uważa prof. Gadzi-nowski. - Proszę pamiętać, że Kościół kieruje się przede wszystkim wybaczeniem.

Prof. Kubicki zaznacza też, że poznańskie biskupstwo należy uznać za mocny ośrodek antygenderowy.

- Niedawny list episkopatu dotyczący gender jest dla nich intelektualną kompromitacją - uważa. - Nie uprawia doraźnej polityki - to mu się chwali - zaznacza jednak prof. Kubicki. - Jego kazania są klarowne. Moja żona, która też jest filozofem, jest ich wielbicielką - dodaje.

Dialog z Żydami
Jako biblista abp Stanisław Gądecki bardzo ceni kontakt z Żydami. Zainicjował obchody Tygodnia Judaizmu w Poznaniu.

- Stworzył piękny most łączący judaizm i chrześcijaństwo - mówi Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej. Dodaje, że zależy jej, by hierarcha jako szef episkopatu zaszczepił tę tradycję także w innych diecezjach.- Jest wzorem, jeśli chodzi o dialog i to nie tylko z judaizmem, ale także z innymi wyznaniami chrześcijańskimi - podsumowuje Kobus.

Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski