Platforma znowu wygrała, ale bez zachwytu

  Platforma znowu wygrała, ale bez zachwytu

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Platforma znowu wygrała, ale bez zachwytu
  Niepełne jeszcze wyniki do sejmiku wojewódzkiego wskazują, że cieszyć się powinny niemalże wszystkie ugrupowania. Bo jak pokazują rezultaty z ponad 80 procent wielkopolskich komisji, tylko PiS stracił poparcie w porównaniu z wyborami w 2006 roku.
  Platforma znowu wygrała, ale bez zachwytu

  Partia Jarosława Kaczyńskiego jak zwykle już nie notuje zbyt wielkiego poparcia w naszym regionie. A teraz zapewne przestanie być największym klubem opozycyjnym w sejmiku.
  To zaszczytne miejsce zajmą działacze SLD. Lewica, podobnie zresztą jak PSL i PO, uzyskała większe poparcie niż przed czterema laty.

  Pamiętajmy jednak, że wówczas trzy partie, czyli Samoobrona, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz LPR w wyborach do sejmiku zdobyły łącznie ponad 10 proc.
  głosów. Mandatów nie zdobyły, bo żadna z osobna nie przekroczyła progu wyborczego. Teraz ich dawni wyborcy w dużej mierze mogli głosować na konkurentów z innych partii. Choćby na PSL, które może mówić o sukcesie. Co prawda wszystko wskazuje, że ludowcy zajęli czwarte miejsce w Wielkopolsce, to jednak niewiele tracą do PiS oraz lewicy. I w obecnej kadencji, w koalicji z PO, mogą mieć więcej do powiedzenia niż ostatnio.

  A Platforma? Wygrała kolejne wybory z rzędu, ale moim zdaniem nie ma powodów do hurraoptymizmu. Wielkopolska była i jest jednym z bastionów tej partii. Od lat to właśnie u nas działacze PO mogli liczyć na dużo wyższe poparcie, niż wskazywała na to średnia krajowa dla tej partii.
  Obecny wynik PO jest już zbliżony do poparcia zdobytego w całym kraju. To dowód, że część wyborców z Wielkopolski odwróciła się od PO. Przyczyną tego może być nierealizowanie obietnic przez to ugrupowanie, a przede wszystkim fakt, że wysokie poparcie dla partii nie przekłada się na znaczenie wielkopolskich działaczy PO w polityce centralnej. Bo kto z nas potrafi wskazać polityków z naszego regionu odgrywających istotną rolę w rządzie Donalda Tuska?

  Jednak w kontekście przyszłorocznych wyborów do Sejmu, nie przywiązujmy zbyt wielkiej wagi do tegorocznych rozstrzygnięć. Bo każde wybory, a samorządowe zwłaszcza, rządzą się swoimi prawami. Poza tym rok to wystarczająco długo, by część wyborców zmieniła swoje preferencje i zagłosowała inaczej niż w niedzielę.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duby smalone Waść piszesz

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

  Platforma Obywatelska poniosła całkowitą klęskę a Grobelny napluł jej prosto w twarz. Pokazał PO gest Kozakiewicza . Ta porażka to koniec PO w POznaniu . Ale dla nas mieszkańców to żadna...rozwiń całość

  Platforma Obywatelska poniosła całkowitą klęskę a Grobelny napluł jej prosto w twarz. Pokazał PO gest Kozakiewicza . Ta porażka to koniec PO w POznaniu . Ale dla nas mieszkańców to żadna pociecha bo Rychu to dalszy marazm. To wszystko. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo