Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do gimnazjów w Poznaniu po nowemu! O czym warto pamiętać?

Anna Jarmuż, Katarzyna Sklepik
Rekrutacja do gimnazjów w Poznaniu po nowemu! O czym warto pamietać?
Rekrutacja do gimnazjów w Poznaniu po nowemu! O czym warto pamietać? Tomasz Stokowski
W nadchodzącym roku szkolnym młodzież gimnazjalną czeka prawdziwa rewolucja. Wszystko za sprawą tzw. ustawy rekrutacyjnej. Zmiany weszły w życie 18 stycznia 2014 roku. Rekrutacja na nowych zasadach już się rozpoczęła. Warto więc dowiedzieć się, co wziąć pod uwagę wybierając gimnazjum dla dziecka.

Rekrutacja po nowemu
W pierwszej kolejności do publicznych gimnazjów są przyjmowane dzieci z obwodu. Gdy jest mniej chętnych niż miejsc, dyrektor szkoły uruchamia procedurę rekrutacyjną. O tym, którzy szóstoklasiści dostaną się do szkoły w pierwszej kolejności, decyduje komisja rekrutacyjna.

- Mogą w niej zasiąść nauczyciele i pracownicy szkoły, członkowie rady rodziców, a także np. osiedlowy radni - tłumaczy Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania. - Komisje rekrutacyjną powołuje dyrektor szkoły. Sam jednak nie może w niej zasiadać.

Członkowie komisji muszą postępować według procedur, narzuconych przez samorządy. To na ich barki spadło ustalenie nowych zasad rekrutacji. Dla przykładu, w stolicy Wielkopolski ważne jest, że rodzice dziecka mieszkają i rozliczają się z podatku w Poznaniu (taki uczeń może otrzymać dodatkowe punkty w procesie rekrutacji). Nie bez znaczenie są też wyniki w nauce czy ocena z zachowania. Podobnie jest w Kaliszu, i Gnieźnie, gdzie dodatkowe punkty, można uzyskać za mieszkanie w mieście (szóstoklasiści spoza miasta nie mają szans, by dostać się do bardziej obleganych szkół). Szóstoklasiści z Piły o szczegóły w sprawie rekrutacji powinni pytać w szkołach. Władze miasta dały dyrektorom gimnazjów "wolną rękę".

Rodzicu, pilnuj terminów
Ważne, by pamiętać, że, zgodnie z nowymi zasadami, dziecko nie zostaje zapisane do gimnazjum automatycznie. To, że rodzice dziecka, mieszkają w obwodzie danej szkoły nie zwalnia ich z obowiązku wypełnienie zgłoszenia.

Uczeń, który stara się o przyjęcie do gimnazjum nieobwodowego, wypełnia wniosek i bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym. We wniosku może wskazać nie więcej niż trzy szkoły.

Po ogłoszeniu listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, rodzic lub uczeń musi donieść do gimnazjum (w terminie wyznaczonym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty) oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oraz zaświadczenie o wynikach sprawdzianu szóstoklasisty. W przeciwnym razie, dziecko nie przejdzie do kolejnego etapu i nie znajdzie się na liście osób przyjętych.

Warto też zwrócić uwagę na terminy drzwi otwartych (w większości szkół już się rozpoczęły lub rozpoczną się lada dzień) oraz testów predyspozycji - gdy uczeń wybrał klasę o profilu sportowym, artystycznym lub językowym.

Klasy profilowane
Szóstoklasista, wybierając gimnazjum, musi wziąć pod uwagę fakt, że jego decyzja może zaważyć na całym późniejszym życiu. Już na tym poziomie edukacji w szkołach tworzone są klasy profilowane. Najbardziej popularne są te o profilu językowym i dwujęzyczne, szczególnie te, w których jest rozszerzony program nauczania języka angielskiego lub hiszpańskiego. Podobnie jest z klasami, w których uczą się języka niemieckiego i francuskiego. Sporym zainteresowaniem cieszą się też ostatnio klasy z językiem rosyjskim.

- Dobrze jeśli uczeń rozpocznie naukę rosyjskiego już w gimnazjum, a potem będzie ją kontynuować w liceum - stwierdza Wiesław Banaś, dyrektor poznańskiego Gimnazjum nr 50, w którym od zeszłego roku działa klasa dwujęzyczna z językiem rosyjskim.

W ofercie wielkopolskich gimnazjów są również klasy o profilach przyrodniczych, matematycznym, informatycznych, artystycznych i sportowych. Swoich amatorów maja też klasy humanistyczne: teatralne i dziennikarskie. Uczeń, który nie wie jeszcze, jaką drogę kariery chciałby obrać, powinien wybrać się do klasy ogólnej. Funkcjonują one w każdej szkole.

Po co te zmiany?
Zmianę przepisów ustawy o systemie oświaty narzucił Trybunał Konstytucyjny.
W styczniu 2013 r. sędziowie orzekli, że zasady, mówiące o przyjmowaniu dzieci do publicznych szkół i przedszkoli powinny być zapisane w ustawie. Ich zdaniem, poprzedni przepis na ten temat był zbyt lakoniczne i pozostawiał zbyt wiele swobody w ustalaniu zasad naboru - co narusza zasady konstytucji (a dokładnie konstytucyjne prawo do nauki). Sędziowie zwrócili też uwagę, że w ustawie o systemie oświaty nie określono żadnej procedury odwoławczej od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub szkoły. 12 listopada 2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Współpraca: AK, EB, IB, DAN.

Rekrutacja do gimnazjów w Poznaniu po nowemu! O czym warto pamiętać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski