Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Poznaniu: Gabaryty zostaną w końcu wywiezione! [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Śmieci w Poznaniu: Gabaryty zostaną w końcu wywiezione!
Śmieci w Poznaniu: Gabaryty zostaną w końcu wywiezione! Czytelnik
W końcu z poznańskich osiedli, a także z terenu gmin Kleszczewo, Kostrzyn i Swarzędz znikną tzw. gabaryty, czyli np. meble i dywany.

- Harmonogram wywozu został ustalony między Remondisem i podwykonawcami oraz związkiem - twierdzi Michał Dąbrowski, prezes firmy Remondis Sanitech. - Odbiór będzie przebiegał etapami.

Zobacz: Spalarnia w Poznaniu: Budowa ruszy wiosną!

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej oraz firmy wywożące odpady apelują do mieszkańców o przestrzeganie zasad i terminów odbioru gabarytów, które zostaną ogłoszone. Zapewni to sprawny ich wywóz, a jest to bardzo skomplikowana logistycznie akcja, wymagająca dobrego przygotowania organizacyjnego. Od lipca ubiegłego roku na osiedlach mieszkaniowych przez kolejne miesiące rosły sterty gratów. Ale jest jeszcze inny problem.

- Ze spółdzielni czy nieruchomości podlegających ZKZL gabaryty były zbierane, natomiast z pozostałych terenów zamieszkałych - przez wiele lat nie - wyjaśnia Wojciech Kulak, wiceprezes Remondis Sanitech. - Nie wiemy, ile gabarytów mieszkańcy mają w garażach czy piwnicach. Wiele osób na bieżąco wywoziło je na gratowiska. Ja tak robiłem, ale czy inni również? Takiej wiedzy nie posiadamy.

Akcja ruszy w kwietniu
Odpady będą odbierane sukcesywnie od kwietnia zgodnie z harmonogramami, które zostaną opracowane na podstawie zgłoszeń od właścicieli nieruchomości.

- Wywóz rozpoczniemy od spółdzielni mieszkaniowych - zapowiada W. Kulak. - Następnym obszarem, który zostanie objęty wywozem, będzie poznańska dzielnica Nowe Miasto. Ogłoszenie w tej sprawie pojawi się już w poniedziałek.

Czytaj również: Szczury w Poznaniu: Rośnie sterta śmieci, a gryzonie korzystają

W dalszej kolejności ogłoszenia o przeprowadzeniu zbiórek ukażą się dla Grunwaldu (kwiecień); Jeżyc, Swarzędza i Kleszczewa (maj); Starego Miasta, Wildy i Kostrzyna (czerwiec).

- Prosimy, by mieszkańcy nie zgłaszali wcześniej chęci wystawienia gabarytów, zanim ukaże się informacja o planowanym ich odbiorze z danego terenu - apeluje W. Kulak.

Zgłoś swoje gabaryty
W praktyce ma to wyglądać następująco. Miesiąc przed zaplanowaną zbiórką Remondis ogłosi w mediach informację o odbiorze odpadów z określonego obszaru. Zarządcy lub właściciele nieruchomości w ciągu dwóch tygodni muszą powiadomić Remondis lub obsługującą ich firmę śmieciową, że chcą pozbyć się gabarytów.

- Przygotowaliśmy specjalny formularz do wypełnienia - informuje W. Kulak. - Będzie on dostępny na naszej stronie internetowej oraz u kierowców śmieciarek.

Wyznaczą dzień odbioru
Wypełniony formularz można przesłać mailem, faxem, listownie, przekazać kierowcy lub dostarczyć osobiście do siedziby firmy. Na podstawie tych zgłoszeń zostanie ustalony harmonogram i trasa odbioru odpadów. Mieszkańcy zostaną poinformowani, którego dnia firma przyjedzie zabrać gabaryty.

- Odpady trzeba będzie wystawić najpóźniej do godziny 6.30 wyznaczonego dnia zbiórki - mówi W. Kulak. - Ważne jest, by mieszkańcy nie robili tego kilka dni wcześniej, bo chodniki zostaną zastawione.

A wtedy można narazić się na interwencję straży miejskiej i zostać ukaranym mandatem.

- Bardzo ważne jest też, aby mieszkańcy poza tzw. gabarytami nie wyrzucali przy okazji innych śmieci czy odpadów niebezpiecznych - podkreśla W. Kulak. - Firmy nie będą mogły ich zabrać. Mam nadzieję, że ludzie postąpią odpowiedzialnie. Na to liczymy.

Wywóz gabarytów ma charakter jednorazowy. - Zgodnie z obowiązującym regulaminem, który przewiduje odbiór raz w roku - wyjaśnia M. Dąbrowski.

Obecnie trwają prace nad zmianą regulaminu. Mieszkańcy, zarządcy wspólnot i spółdzielnie postulują, by graty były odbierane częściej.

Co wolno, a czego nie?
Z budynków mieszkalnych zostaną odebrane odpady wielkogabarytowe, takie jak:

  • meble (stoły, krzesła, szafy, szafki, komody, meble kuchenne, kanapy, łóżka, tapczany i regały)
  • złom elektryczny i elektroniczny (sprzęt RTV, AGD i oświetleniowy, ale nie żarówki czy świetlówki)
  • opony do pojazdów o masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony
  • inne wyposażenie (dywany, wykładziny, wózki dziecięce i inwalidzkie, rowery).

Uwaga! Firmy nie wywiozą innych odpadów np. niebezpiecznych czy poremontowych. Z tego powodu nie należy wystawiać między innymi takich odpadów jak: drzwi, ościeżnic, starych okien, wanien, kabin prysznicowych, ceramiki łazienkowej, gruzu, opakowań po materiałach budowlanych i farbach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski