18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy pozew zbiorowy za franki. 200 klientów Getin Noble Bank do sądu

PILAR
Poznańska kancelaria i powiatowy rzecznik praw konsumenta przygotowali pozew zbiorowy przeciwko Getin Noble Bank. Dotyczy on kredytów we frankach oraz umów podpisywanych na podobnych zasadach. Do pozwu przystąpiło 200 osób, a kancelaria podkreśla, że ma on duże szanse na powodzenie.

Klienci zarzucają bankowi zawyżenie kursów franka w spłacanych ratach i domagają się zwrotu nadpłaty. Odzyskanie pieniędzy nie będzie jednak wcale proste, a pozew zbiorowy jest tylko pierwszym krokiem na tej drodze.

– W 2008 roku wziąłem kredyt we frankach w wysokości 151 tys. Pomijając zmianę kursu w 2014 roku jestem winien bankowi 152 tys. franków – tyle wynosi saldo mojego kredytu. Bank nie chce ze mną rozmawiać. Praktycznie cały czas spłacam tylko odsetki, a saldo we frankach jeszcze wzrasta – żali się Piotr Kowalewski, jedna z osób, która przystąpiła do pozwu.

Według kancelarii i powiatowego rzecznika konsumenta, bank w bardzo arbitralny i mało zrozumiały dla klienta sposób określił w umowach kredytowych przeliczanie tzw. spreadu, czyli różnicy między kursem sprzedaży i kupna waluty przy spłacie kredytu. Wpływa to na wysokość raty, która poza tym nie była określana w umowie - dokument odsyłał do tabeli przygotowywanej przez bank.

– Klienci nie mieli świadomości, ani wiedzy jaką umowę zawierają i ile będą płacić, a konsument zgodnie z prawem musi znać ratę kredytu – mówi Marek Radwański, powiatowy rzecznik konsumentów w Poznaniu, który postanowił wystąpić przeciwko bankowi, bo sprawa dotyczy ważnego społecznie problemu - kredytów hipotecznych.

– Tabela była określona przez bank bez odniesienia do parametrów rynkowych i kursu NBP – dodaje Beata Komarnicka-Nowak z Kancelarii Prawnej Komarnicka Korpalski z Poznania.

Kancelaria chce, żeby sąd uznał takie zapisy za nieuczciwe. W jednym z wariantów może się nawet okazać, że cała umowa kredytowa jest nieważna. Prawnicy mają też zamiar dowieść, że kredyty były udzielane tak naprawdę w złotówkach, bo pożyczki nie były przekazywane klientom we frankach.

Skąd optymizm kancelarii? Sądy antymonopolowe potwierdziły już nieprawidłowości w obliczaniu rat kredytów walutowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski