Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie miasta szykują się na eurowybory. Sprawdź, gdzie głosujesz

Paulina Jęczmionka
Wielkopolskie miasta szykują się na eurowybory
Wielkopolskie miasta szykują się na eurowybory Bartłomiej Wutke
Za niecałe trzy miesiące pójdziemy do urn. W miastach trwają więc intensywne przygotowania. Zmienią się miejsca niektórych lokali wyborczych, będą ograniczenia w rozwieszaniu plakatów i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów.

Rozpoczęła się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Lada dzień na ulicach miast zaczną pojawiać się plakaty kandydatów. Władze niektórych miast, chcąc uniknąć bałaganu, wprowadzają zakazy dotyczące rozwieszania wyborczych reklam. To jednak nie jedyna zmiana, na którą muszą przygotować się wyborcy. Niektórzy z nich będą głosować w innych niż do tej pory lokalach wyborczych.

Czytaj też: Wybory samorządowe: Na rusztowaniach zawisły już plakaty

Plakaty pod kontrolą

Koniec z "zasypywaniem" miasta plakatami wyborczymi - taką decyzję już w 2010 r. podjęły władze Poznania.

W ogromnej mierze przyczynił się do niej Tomasz Górski, były poseł PiS, dziś Solidarnej Polski. W 2009 r., gdy startował do europarlamentu, jego ulotki i plakaty niemal zalały Wielkopolskę. Jego partyjni koledzy zawiadomili policję o podejrzeniu przekroczenia partyjnego limitu na kampanię i finansowaniu jej z pieniędzy spoza komitetu. Do takich wniosków doszła też policja. Sprawa rozeszła się jednak po kościach, bo sąd ją umorzył z powodu przedawnienia.

Miasto nie chce powtórki z rozrywki przed majowymi wyborami do PE. Dlatego, poza ustawowym wyznaczeniem darmowych miejsc na plakaty, wprowadza ograniczenia.

- Wzorem lat ubiegłych wystawimy w najbardziej uczęszczanych miejscach konstrukcje, na których komitety będą mogły wywieszać plakaty - mówi Anna Szpytko, dyrektor biura prezydenta. - Nie będzie wolno wieszać ich w obrębie pasów drogowych.

Aktualnie trwa ustalanie miejsc, w których staną konstrukcje. Znajdą się one np. przy pętlach tramwajowych. Lokalizację rusztowań ma już za to ustaloną Krotoszyn, który poszedł w ślady Poznania. Tamtejsze władze nie pozwalają na wieszanie materiałów wyborczych na nieruchomościach i ruchomościach komunalnych.

- Nie można więc wieszać ich na przystankach, słupach, lampach i w autobusach - mówi burmistrz Julian Jokś. - Przygotowaliśmy wyznaczone miejsca. Są w każdym obwodzie wyborczym, a poza tym w szkołach nr 4 i 2 oraz na Błoniu.

Inne miasta, choć nie wprowadziły zakazu, ostrzegają, że będą pilnować porządku. - Po każdym zgłoszeniu, że np. plakat leży na chodniku, sprawa od razu trafi do straży miejskiej - mówi Sylwia Nowicka z urzędu w Ostrowie Wlkp.

Sprawdź, gdzie głosujesz

Podczas wyborów mieszkańcy niektórych miast muszą przygotować się też na pewne utrudnienia.

Czytaj również: Poseł Tomasz Górski stanie przed sądem

- Wszystkie wybory powszechne odbywają się w tych samych obwodach do głosowania. A te zostały dopasowane do okręgów jednomandatowych, w których będziemy głosować w wyborach samorządowych - mówi Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - W związku z tym w wielu gminach mających powyżej 20 tys. mieszkańców, przybyło obwodów, czyli lokali wyborczych.

I tak, np. w Luboniu czy Kórniku ich liczba wzrosła z 13 do 21, w Ostrowie przybyły cztery, w Mosinie dwa, a w Wolsztynie jeden. Miasta często musiały też zmienić granice obwodów, by jeden obejmował nie więcej niż trzy tys. wyborców. Tak było w Poznaniu. A w związku z tym, niektórzy mieszkańcy będą w maju głosować w innych niż do tej pory lokalach.

Dlatego Poznań rozpoczął kampanię "Sprawdź, gdzie głosujesz". Dowiedzieć się tego można w internecie na cyfrowym planie miasta i w urzędzie. Tam też można uzyskać informacje o tym, które lokale są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych i seniorów

  • Po raz pierwszy w wyborach do Parlamentu Europejskiego osoby niepełnosprawne oraz te, które ukończyły 75 lat, będą mogły głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.
  • Te, które wybiorą pierwszą opcję, muszą to zgłosić w urzędzie gminy do 4 maja. Zostanie im dostarczony (i później odebrany) do domu pakiet wyborczy z instrukcją. Muszą podpisać oświadczenie, że głosowały samodzielnie. Bez podpisu ich głos nie będzie ważny.
  • Z kolei do 15 maja można składać wniosek o głosowanie przez pełnomocnika. Dla wygody wyborców, można to zrobić nie tylko pisemnie, ale również mailowo czy telefonicznie.
  • W ten sam sposób osobom niepełnosprawnym zapewnia się informacje o lokalach wyborczych przystosowanych do ich potrzeb, a także np. o nazwiskach na wszystkich listach wyborczych.
  • Podczas wyborów 25 maja, po raz pierwszy, we wszystkich lokalach znajdą się nakładki Braille'a dla osób niewidomych i słabowidzących. Będą one wielokrotnego użytku.
  • Poznaniacy mogą sprawdzić swoje miejsce głosowania na stronie internetowej poznan.pl/gdzieglosowac, a także pod numerem telefonu urzędu miasta: 61 646 33 44.

Współpr. J. Jaros, M. Weiss, B. Pieczyńska, K. Jąder, P. Brzeźniak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski