Sąd: Wójt gminy Lądek nie współpracował z SB

  Sąd: Wójt gminy Lądek nie współpracował z SB

  Alicja Lehmann

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wójt gm. Lądek nie jest kłamcą lustracyjnym i nie współpracował z SB. Taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Poznaniu, kończąc sprawę autolustracji, wniesioną przez Jerzego Kasznię.
  Na czwartkowej rozprawie sąd przesłuchał dwóch świadków - byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jeden z nich odpowiedzialny był za dokumentację dotyczącą werbowania tajnych współpracowników, drugi za bezpośredni werbunek. Według ich zeznań Jerzy Kasznia został zarejestrowany jako tajny współpracownik, ale odbyło się to bez jego wiedzy i zgody. Dokumenty SB dotyczące Kaszni zniszczono. Prokuratura poparła wniosek wójta.


  - W ocenie sądu nie ma podstaw, by stwierdzić, że pan Kasznia dopuścił się współpracy oraz że złożył nieprawdziwe oświadczenia lustracyjne - mówiła sędzia Agata Adamczewska, uzasadniając wyrok.

  Kasznia, po opuszczeniu sali rozpraw, nie ukrywał zadowolenia. - Takiego wyroku oczekiwałem, bo nic nie miałem do ukrycia jako osoba publiczna - powiedział. - Oświadczenia lustracyjne złożyłem zgodnie z prawdą i własnym sumieniem. Sugestie dotyczące kłamstwa lustracyjnego odczułem boleśnie i cieszę się, że proces jest już za mną.

  Na początku marca tego roku w biuletynie informacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej pojawiła się informacja, że piastujący stanowisko wójta Jerzy Kasznia, był zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie "Gienek", co było niezgodne z jego wcześniejszymi oświadczeniami lustracyjnymi. Kasznia nie zgodził się z tym i złożył do sądu wniosek o autolustrację.

  Wyrok nie jest prawomocny, ale strony już zapowiedziały, że nie będą wnosiły apelacji. Koszty procesu pokryje Skarb Państwa.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo