Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można zabudować kliny zieleni w Poznaniu? Referendum w maju

Bogna Kisiel
Radni SLD chcą, by to poznaniacy zadecydowali czy należy dopuścić budowę domów w klinach zieleni. Referendum w tej sprawie miałoby się odbyć 25 maja.

Czy opowiadasz się za dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej na terenie klinów zieleni w Poznaniu? - tak brzmi pytanie, na które mają odpowiedzieć mieszkańcy. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił klub radnych SLD. Projekt uchwały w tej sprawie został złożony w Biurze Rady Miasta.

- Proponujemy przeprowadzenie referendum 25 maja, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówi Tomasz Lewandowski, szef klubu SLD. - Dzięki temu spodziewamy się dużej frekwencji.

Zobacz: Wieżowce w parku Kasprowicza? Mieszkańcy protestują! [WIZUALIZACJE]

Lewica liczy, że ich inicjatywę poprą także pozostali radni. Dlaczego sprawa jest tak pilna? Otóż, powstał projekt nowego studium zagospodarowania. A jest to ważny dokument. Wszystkie powstające plany miejscowe muszą być z nim zgodne. Prezydent chciałby, aby rada przyjęła studium w kwietniu. Tymczasem niektóre rozwiązania budzą kontrowersje.

- Studium dzieli tereny na trzy kategorie: wyłączone z zabudowy, pod zabudowę i o specjalnym sposobie zagospodarowania - tłumaczy T. Lewandowski. - Specjalny sposób zagospodarowania to słowo wytrych. Dopuszcza się bowiem zabudowę na terenie klinów zieleni. MPU uspokaja, że chodzi o niskie budynki, a niskie oznacza nie wyższe niż cztery piętra.

Danuta Kańska z Rady Osiedla Sołacz zwraca uwagę na sprzeczność zapisów w studium.

- Z jednej strony mówi się, że nadrzędnym celem jest zakaz zabudowy klinów, ale już w szczegółowych założeniach jest co innego - twierdzi D. Kańska. I przypomina, że aby uchronić otulinę parku Sołackiego rada wystąpiła o przygotowanie planu miejscowego.

Sprawdź też: Mimo protestów, będzie lądowisko dla helikopterów w parku Jana Pawła II

- Projekt był gotowy cztery lata temu, ale ktoś go torpeduje - mówi D. Kańska. - Tymczasem Uniwersytet Przyrodniczy wystąpił o warunki zabudowy. Jak je uzyska to sprzeda działki. Ja się na to nie godzę.

Krystynę Jóźwiak, z RO Wilda niepokoi, że "specjalnym sposobem zagospodarowania" zostały objęte ogródki działkowe przy Drodze Dębińskiej.

Sprawdź też: Mimo protestów, będzie lądowisko dla helikopterów w parku Jana Pawła II

- Kuriozalną sprawą jest też zapowiedź budowy lądowiska dla helikopterów w parku Jana Pawła II, który został zmodernizowany za 6 mln zł - mówi K. Jóźwiak.

Z kolei mieszkańcy Łazarza zbierają podpisy, bo sprzeciwiają się zabudowie na obrzeżach parku Kasprowicza.

- Chcieliśmy też zapobiec zabudowie ogródków przy ul. K. Potockiej i wystąpiliśmy o plan miejscowy - dodaje Maria Łazarz z RO Św. Łazarz.

Ryszard Zaczyński z RO Starołęka-Minikowo-Marlewo ostrzega, że zabudowa ingeruje w gospodarkę wodną. I podaje przykład Marlewa, które odcięte przez autostradę, ma poważny problem z wodami gruntowymi.

Zobacz: Wieżowce w parku Kasprowicza? Mieszkańcy protestują! [WIZUALIZACJE]

- Wszyscy mieliśmy nadzieję, że studium ochroni obszary zielone, a nie będzie je zabierać - przyznaje Halina Owsianna z RO Stare Winogrady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski