Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak starać się o wypłatę zawieszonej emerytury?

Milena Kochanowska
Jak starać się o wypłatę zawieszonej emerytury? Odpowiednio wypełnione wnioski można już dziś składać w placówkach ZUS-u
Jak starać się o wypłatę zawieszonej emerytury? Odpowiednio wypełnione wnioski można już dziś składać w placówkach ZUS-u
Weszły w życie przepisy dotyczące wypłaty emerytur tym, którzy prawo do nich mieli zawieszone od 1.10.2011 r. do 21.11.2012 r. Jak starać się o wypłatę zawieszonej emerytury?

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zmieniły się przepisy, na podstawie których zawieszone emerytury zostaną wypłacone wielu osobom, które prawo do nich nabyły przed 1 stycznia 2011 r., ale wypłata świadczenia została im zawieszona od 1 października 2011 r. w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Od tego dnia, żeby mieć wypłacane świadczenie trzeba było bowiem, zgodnie z ówczesnymi przepisami, zwolnić się z pracy.

Do kwoty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki liczone do dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 19 lutego br. Ci, którym wypłacono już zawieszoną emeryturę na podstawie prawomocnego wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo nie orzekł o nich, będą teraz mogli zgłosić wniosek do ZUS-u o ich wypłatę.

- Emeryci, którzy w latach 2011 i 2012 pracowali, a w związku z tym ich świadczenia podlegają rozliczeniu, do wniosku o wypłatę zawieszonej emerytury powinni dołączyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodów, o ile wcześniej go nie złożyli - wyjaśnia Marlena Nowicka, rzecznik prasowy I Oddziału ZUS-u w Poznaniu. - Wówczas, przed ustaleniem kwoty wypłaty emerytury, ZUS dokona rozliczenia świadczeń za te dwa lata. Powinny to zrobić wszystkie osoby, które do 31 października 2011 r. nie ukończyły wieku emerytalnego, wynoszącego wtedy 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury to 60 dni

ZUS wyda jednak decyzję w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury tylko po złożeniu wniosku przez emeryta. Wniosek musi zawierać: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer emerytury oraz określać, że dotyczy on wypłaty emerytury zawieszonej w danym okresie wraz z odsetkami. Warto też zawrzeć we wniosku dodatkowe informacje, na przykład o tym, że nasza sprawa znajduje się w sądzie okręgowym albo że odwołanie z sądu wycofaliśmy.

Jeżeli ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury, po wniosku emeryta Zakład wycofa apelację w całości lub w części, a po zakończeniu postępowania sądowego wyda decyzję w sprawie wypłaty świadczenia. Jeśli to emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS-u odmawiającej wypłaty zawieszonej emerytury, a teraz zgłosi wniosek o jej wypłatę, ZUS zawiesi swoje postępowanie do czasu zakończenia postępowania sądowego na skutek wycofania przez emeryta odwołania. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta kolejnego wniosku o podjęcie postępowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski