18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy projektanci i polskie meble na targach Arena Design [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
R. T. Hałas, "Regał o zmiennych wysokościach"
R. T. Hałas, "Regał o zmiennych wysokościach" Nowymodel.org
Czas przestać czerpać wszystko z Zachodu i przypomnieć sobie, że w Polsce mieliśmy znakomitych projektantów. Fundacja nowymodel.org dąży do tego, by polski design stał się rozpoznawalną marką. Targi Arena Design rozpoczynają się we wtorek.

Na rozpoczynających się we wtorek targach Arena Design silnie zaznaczą swoją obecność polscy projektanci mebli. Stawia na nich fundacja nowymodel.org z Suchego Lasu, powołana do tego, by stworzyć rynek dla polskich projektantów. Realizuje prototypy i produkuje je w krótkich seriach, bo mebel istniejący od nieistniejącego różni przede wszystkim to, że ten pierwszy... istnieje. Wtedy nie tylko łatwiej go sprzedać. Łatwiej też budować markę polskiego designu.

Z nią nie jest dobrze. Założyciel fundacji, Karol Starczewski, uważa, że Polska to nawet nie Chiny Europy, a Kongo. Polska jest drugim po Chinach największym wytwórcą mebli Ikei, ale zdaniem Starczewskiego, Chiny mają przynajmniej jakąś politykę przejmowania rynku. Polacy tylko wyprzedają swój kapitał i zasoby. - W Kenii lub Kongo wydobywa się surowce, a w zamian zakopuje śmieci w powstałych dziurach. Jesteśmy krajem, który ma największy potencjał w przetwórstwie drewna, ale ogranicza się do bycia podwykonawcą - mówi Karol Starczewski.

Zdecydował, że jeśli budowaniem marki polskiego designu nie są zainteresowani ani politycy, ani biznes, a mebla zaprojektowanego przez polskiego projektanta nie sposób znaleźć w sklepie, to ktoś musi się tym zająć. Nowymodel.org skupia więc projektantów, realizuje prototypy z projektów prac studentów, a także odkopuje w archiwach projekty mebli polskich mistrzów designu, których nigdy nie zrealizowano. Projekty opiniuje Katarzyna Laskowska z katedry mebla na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a realizację krótkich serii mebli fundacja zleca polskim firmom.

Tak powstał na przykład regał o zmiennych wysokościach Rajmunda Teofila Hałasa - zaprojektowany w 1959 roku przez jednego z najwybitniejszych polskich designerów, profesora poznańskiej PWSSP. Katarzyna Laskowska odkryła prototyp w zbiorach rodziny autora. Na Arena Design fundacja pokaże całą kolekcję designu z naszego podwórka. Zobaczycie tam między innymi słynny fotel projektu Jana Węcławskiego z hotelu Merkury i lampę Tomasza Andrzeja Rudkiewicza, która zagrała u Kieślowskiego w "Krótkim filmie o miłości", ale też meble, których projekty powstały kilka miesięcy temu.

Wystawa czynna jest od 18 do 21 lutego w pawilonie piątym Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Materiałowa (r)ewolucja na Arena Design

Motywem przewodnim tegorocznych spotkań Arena Design są materiały. Temat nawiązuje do światowych trendów w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań lub nadawaniu dobrze znanym materiałom całkiem nowego przeznaczenia.
Te poszukiwania mogą przyjmować postać zabawy i eksperymentu, ale często mają wymierne efekty prowadzące do obniżenia kosztów produkcji i zmniejszenia negatywnych skutków oddziaływania na środowisko. Tematyka materiałów przewijać będzie się w wykładach wybitnych ekspertów w dziedzinie designu i na ciekawych ekspozycjach.

Jednym z prelegentów będzie Brodie Neill, australijski designer, który podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu wykorzystywania i łączenia wielu tworzyw. Projektant zdobył uznanie dzięki takim projektom jak wykonana z włókna szklanego ławka E-turn czy szezlong Glacier odlany z 135 litrów przezroczystego szkła. Holenderski projektant Sander Mulder, specjalizujący się w projektowaniu mebli, oświetlenia i wnętrz, opowie z kolei o możliwościach i zagrożeniach w projektowaniu w dobie wytwarzania cyfrowego.

Podczas wernisażu zostaną wręczone nagrody Top Design Award za produkty wyróżniające się doskonałym wzornictwem.

Arena Design
MTP (wejście od ul. Bukowskiej),
18-21 lutego, godz. 10
wernisaż: 18 lutego, godzina 19
bilety: 10-25 zł

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski