Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Separacja czy rozwód. Czym się różnią?

Milena Kochanowska
Rozwód czy separacja? W separacji nie można powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa ani też zawrzeć nowego związku małżeńskiego
Rozwód czy separacja? W separacji nie można powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa ani też zawrzeć nowego związku małżeńskiego 123rf
Małżonkowie, którzy chcą się rozstać, mogą wystąpić do sądu o rozwód lub o separację. Niektórzy, z różnych racji, wybierają to drugie rozwiązanie.

Formalna separacja nie zastępuje rozwodu ani go w razie czego nie utrudnia. W każdej chwili można też sądownie ją znieść i znów stać się małżeństwem. Separacja nie rozwiązuje związku, lecz legalizuje faktyczny rozkład pożycia między małżonkami - do orzeczenia wystarczy zupełny rozkład pożycia, do rozwodu musi być on trwały.

Orzeka ją sąd, podobnie jak rozwód. To on wydaje wyrok, czy separacja może zostać ustanowiona. Jeżeli, na przykład, żona chce rozwodu, a mąż separacji, sąd musi uznać to żądanie, które jest bardziej uzasadnione. Orzekając o takim rozpadzie, sąd postanawia jednocześnie o podziale majątku, opiece nad dziećmi itd. Kodeks rodzinny wyraźnie nie pozwala na separację, gdyby miało z jej powodu ucierpieć dobro wspólnego dziecka.

- Jeśli małżonkowie będą chcieli ustalić, które z nich doprowadziło do rozkładu pożycia, sąd będzie musiał orzec winę jednego z nich - wyjaśnia Marian Jacczak, radca prawny. - Małżeństwa bezdzietne mogą spodziewać się orzeczenia o separacji na podstawie zgodnego żądania, w trybie nieprocesowym.

Gdy po jakimś czasie mąż i żona zechcą do siebie wrócić, sąd bez przeszkód na ich prośbę zniesie separację (art. 616 par. 1 KRiO). Może jednak - na zgodny wniosek małżonków - utrzymać między nimi rozdzielność majątkową. Jeżeli małżonkowie żyjący przez jakiś czas w formalnej separacji zadecydują, że chcą się rozwieść, będą mogli skierować taki wniosek do sądu, jak każde inne małżeństwo.

Należy jednak pamiętać, że w separacji nie można powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa ani też zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że ma ona wpływ na ewentualne dziedziczenie po małżonku, z którym jesteśmy w formalnej separacji.

- Separacja, podobnie jak rozwód, nie daje nam prawa dziedziczenia po małżonku - wyjaśnia radca prawny. - Możemy dziedziczyć spadek tylko wtedy, gdyby małżonek zostawił testament, w którym zapisałby nam część lub całość majątku.

Koszty

  • 100 zł kosztuje zgodny wniosek o orzeczenie lub zniesienie separacji bezdzietnych małżonków - w postępowaniu nieprocesowym
  • 600 zł - to opłata stała za orzeczenie separacji lub rozwodu w postępowaniu procesowym. Jeśli w postępowaniu występują dodatkowe roszczenia (np. o alimenty), wiąże się to z dodatkowymi opłatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski