Dała wyborcom 2 grosze na rozmnożenie czy za głos?

  Dała wyborcom 2 grosze na rozmnożenie czy za głos?

  Beata Marcińczyk, Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Joanna Dalecka: – Dwa grosze to symboliczna wklejka –„by mnożyć, zamiast dzielić”

  Joanna Dalecka: – Dwa grosze to symboliczna wklejka –„by mnożyć, zamiast dzielić” ©Janusz Romaniszyn

  Joanna Dalecka, kandydatka do Rady Miasta Lubonia, przykleiła do swoich ulotek dwugroszówkę. Uważa, że to po prostu część kampanii, zgodna z jej hasłem. Odmienne zdanie mają ci, do których ulotka trafiła. Policja zastanawia się, czy to nie przestępstwo.
  Joanna Dalecka: – Dwa grosze to symboliczna wklejka –„by mnożyć, zamiast dzielić”

  Joanna Dalecka: – Dwa grosze to symboliczna wklejka –„by mnożyć, zamiast dzielić” ©Janusz Romaniszyn

  - Moim celem było, by mieszkańcy wśród wielu innych ulotek, zapamiętali właśnie tę moją - tłumaczy Joanna Dalecka.- Dwugroszówka to symboliczna, kolekcjonerska wklejka. Mam drugie miejsce na liście w okręgu, więc dlatego dwugroszówka. Poza tym "dwójka" to liczba, która się "mnoży", która symbolizuje pomnożenie inwestycji i działań dla miasta. Doskonale więc wiąże się z moim hasłem "Czas na owocne działania - by mnożyć, zamiast dzielić".


  Nie wszystkim lubonianom to się podoba.
  - Można snuć domysły, że celem umieszczenia pieniędzy w kopercie było jak największe skupienie uwagi, że kandydatka zajmuje 2. miejsce na liście, 2=2. Jednak fakt niezaprzeczalny jest jeden - jest to wręczanie korzyści majątkowej - piszą mieszkańcy jednego z lubońskich osiedli.
  - Moja ulotka z dwugroszówką nie jest żadną łapówką - ripostuje kandydatka na radną.- Zresztą monety o tym nominale mają być wkrótce wycofane z obiegu. Rzecz w tym, by zachęcić młodych ludzi do działania, by w Luboniu lepiej się mieszkało.

  Niezadowoleni wyborcy twierdzą, że sprawa została zgłoszona komisarzowi wyborczemu w Poznaniu. Nie udało się tego sprawdzić - komisarz Henryk Komisarski ma być uchwytny dopiero w piątek.
  - Nie jesteśmy policją wyborczą. My tylko organizujemy wybory. Jeżeli ktoś uważa, że doszło do naruszenia prawa, powinien zgłosić to policji - mówi Maria Trela, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Nie jest to jednak podstawa do wykluczenia kandydata z wyborów - tłumaczy.

  Podobnie odnosi się do sprawy Krzysztof Lorentz, ekspert Państwowej Komisji Wyborczej, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych.

  - Ordynacja wyborcza w takie szczegóły nie wchodzi - podkreśla. - Zabronione jest urządzanie gier i loterii, w których nagrodami są przedmioty droższe niż typowe gadżety reklamowe. To kryterium bardzo nieprecyzyjne.

  Pieniądze to jednak co innego niż te przedmioty.
  Krzysztof Lorentz podkreśla jednak, że istotą dołączenia 2 groszy nie mogło być przekupienie wyborców, bo przecież większa wartość ma reklamowy długopis. A tych w kampaniach nie brakuje.
  - Ocena należy do organów ścigania. Nie ma bowiem przepisu, który mówiłby, co można, a czego nie można rozdawać - dodaje Lorentz. - Trzeba też poznać cel - czy była nim agitacja, czy skłonienie do oddania głosu z korzyścią materialną.

  Mieszkańcy Lubonia, którym kampania z dwugroszówką się nie spodobała, nie poszli jednak z tym do policji.

  - Nie mamy takiego zgłoszenia - informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. - W mojej ocenie należałoby jednak tę sprawę zbadać, gdyż możemy mieć do czynienia z przestępstwem zagrożonym karą nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Nie wolno bowiem udzielać korzyści majątkowej osobie uprawnionej do głosowania, a załączanie nawet niewielkiej kwoty może tak właśnie być zakwalifikowane.

  Zdaniem rzecznika, jeśli na dodatek kandydat sfinansowałby swoją kampanię z własnych środków, a nie komitetu wyborczego, to zastosowanie miałyby dodatkowo przepisy karne związane z ordynacją wyborczą.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  haha

  wert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  a cała kampania platformy a Luboniu była przecież obsługiwana przez firmę pani Daleckiej :P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kampania wyborcza

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  Pomysł może nie najlepszy ale kampania darmowa super. A tak na marginesie to widać, że kampania trwa w najlepsze i że konkurencja nie śpi. Mail Piotra to tego najlepszy przykład. Aż chce się żygać...rozwiń całość

  Pomysł może nie najlepszy ale kampania darmowa super. A tak na marginesie to widać, że kampania trwa w najlepsze i że konkurencja nie śpi. Mail Piotra to tego najlepszy przykład. Aż chce się żygać od takich paszkwilizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie droźdźówka

  hg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Gratuluję pomysłu,na takich ludzi z pomysłem należy głosować!
  Pani Joanna trafiła z pomysłem..bo wywołała liczne dyskusje na temat swojej kampani,życzę wygranej:)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Krzyśka

  Fafarafa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7  Art. 250a.§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób,

  podlega karze pozbawienia wolności od...rozwiń całość  Art. 250a.§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób,

  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  § 2. Tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób.

  I tyle w temacie.........zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policja

  Krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Pan Andrzej Borowiak jak przystało na policjanta to bardzo rozsądny, madry i inteligentny człowiek, który chciałby aby Policja zbadała sprawę gdyż chodzi w tym wypadku o przestępstwo zagrożone karą...rozwiń całość

  Pan Andrzej Borowiak jak przystało na policjanta to bardzo rozsądny, madry i inteligentny człowiek, który chciałby aby Policja zbadała sprawę gdyż chodzi w tym wypadku o przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do pięciu lat.
  Taka moja rada szczególnie do rzeczników prasowych, trzy razy pomyślcie co mówicie bo ośmieszacie nie tylko siebie ale również instytucję którą reprezentujecie, akurat tutaj Policję która niestety dzięki takim funkcjonariuszom wiekszego autorytetu w społeczeństwie obecnie nie posiada. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  He He to nic w porównaniu z "cudami rozmnożenia" które robi Janina Nowowiejska !!! Tam to są "cuda w

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Pani Janina ma zmieszczone w swoim nie za wielkim limicie na kampanię wyborczą wydatki,
  których nie powstydził by się kandydat na prezydenta 100 tysięcznego miasta (z wiele większym limitem)....rozwiń całość

  Pani Janina ma zmieszczone w swoim nie za wielkim limicie na kampanię wyborczą wydatki,
  których nie powstydził by się kandydat na prezydenta 100 tysięcznego miasta (z wiele większym limitem).

  Otóż pani Janina Nowowiejska ma:
  - kampanię na profesjonalnych "mobilach" obsługiwaną przez firmę reklamową (koszt samego przygotowania kampanii pareset złotych, koszt dziennego użycia 1 platformy mobilnej z przewozem ok 300zł a ma bodajże 2 i jeżdżą już po naszych osiedlach z 2 tygodnie)

  - bannery na wielu parkingach w okręgu wyborczym (mniejsza o koszt wydruku, daje się znaleźć tanie drukarnie ale sama ekspozycja to koszt ok. kilkadziesiąt złotych od jednego miejsca - USI - wiem bo jakis czas temu chciałem reklamować swoją firmę i pytałem o ceny).

  - profesjonalnie wydane (4 stronnicowe składane) ulotki - na oko droższe w produkcji niż ulotki lidera jej listy (dostałem ich obojga do skrzynki ) oraz zawieszki na klamki.

  To wszystko musi zmiescic w limicie o wiele mniejszym niż limit lidera listy (który wielu z tych "wodotryskow" nie robi - z racji ograniczenia limitem).

  Jakby było tego mało Pani Janina raczy nas tym samym od wielu lat zdjęciem (czyżby chciała ukryć zmiany spowodowane zaawansowanym - 66lat - wiekiem i przypodobać się wyborcom nierealnym wizerunkiem).

  Pani Janino - gratuluję powyższych - magia (a o niej tu chyba można mówić) to też sztuka.
  Ja Pani nie wybiorę, ale może kogos Pani sztuczki się spodobają.

  Może nie epatowała by nas Pani z ulotek patosem i górnolotnymi słowami tylko rozliczyła się z tego, co realnie zrobiła Pani dla Poznania w minionych latach, w których piastowała Pani mandat radnej ???

  Bo promocja przodka męża to dla Pani ważne zadanie, ale my Poznaniacy mamy bardziej życiowe potrzeby, których rozwiązania oczekiwalibysmy od Rady Miasta Poznania.

  W mojej opinii niczego ożywczego do Rady Miasta już Pani nie wniesie - dotąd pokazała Pani na co Panią stać.

  Ja dziękuję, ale mimo wielkiej akcji marketingowej (ciekawe jak mieszczącej się w limicie) z Pani strony zagłosuję na kogo innego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  beretów nie brakuje

  fallen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  hahaha dawno się tak nie uśmiałem od rana. Ludzie to mają tupet, albo konkurencje boli to że ktoś miał pomysł na siebie i kampanie. Rozumiem jakby to była bezpośrednie wręczanie kasy za głos....rozwiń całość

  hahaha dawno się tak nie uśmiałem od rana. Ludzie to mają tupet, albo konkurencje boli to że ktoś miał pomysł na siebie i kampanie. Rozumiem jakby to była bezpośrednie wręczanie kasy za głos.
  Ludzie ogarnijcie się.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  g (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  co za głupi naród!!! To pewnie mohery poczuły się dotknięte.(że tak mało??) Istne szambo intelektualne! dno!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo