Menu Region

Spalarnia śmieci w Poznaniu: W kwietniu rozpocznie się...

Spalarnia śmieci w Poznaniu: W kwietniu rozpocznie się budowa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

KAEF, PAP

11Komentarzy Prześlij Drukuj
W kwietniu rozpocznie się budowa spalarni śmieci w Poznaniu. Spółka Sita Zielona Energia, która postawi obiekt w Poznaniu, otrzymała już pozwolenie na budowę. Spalarnia śmieci w Poznaniu zacznie działać w 2016 roku.

Spalarnia śmieci w Poznaniu

(© ITPOK w Poznaniu (Anna Dąbek i Jakub Potok))

Spalarnia śmieci w Poznaniu ma obsługiwać nie tylko sam Poznań, ale również okoliczne gminy. Rocznie będzie utylizować około 210 ton odpadów.

W kwietniu powinny ruszyć prace. Spalarnia śmieci w Poznaniu to największe przedsięwzięcie, które współfinansuje Unia Europejska. Przypomnijmy, że koszt jej powstania to 725 mln zł, z czego 352 mln zł to dotacja z UE.

Spółka Sita Zielona Energia pozwolenie na budowę otrzymała dwa miesiące przed zakładanym czasem.
To pozwoli rozpocząć budowę wcześniej.

Spalarnia śmieci w Poznaniu powstanie w sąsiedztwie elektrociepłowni Karolin. Odpady powstałe w wyniku spalania będą wykorzystywane np. przy budowie dróg, a pozostałe będą w bezpieczny sposób składowane.
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Rocznie będzie ustylizować 210 ton coś się wam pomyliło!

+10 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Recenzent (gość)  •

To sa tylko niecałe 9 tirów o ładunku 24 ton ze sprasowanym papierem . Szwedzka SITA pewnie się śmieje teraz z redakcji. Parodia!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szykujcie Bejmy ziomale

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xXx (gość)  •

bo ta spalarnia jeszcze Wam bokiem wyjdzie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Spalarnia?

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

poznanianka (gość)  •

Juz w dzielnicy mieszkaniowej Piątkowo przestanie cuchnąc solo oczyszczalnia wody.

odpowiedzi (0)

skomentuj

spalarnia

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obserwator (gość)  •

Budowa spalarni i budowa nie rozpoczęta jeszcze nowego układu drogowego- OJ BĘDZIE SIĘ DZIAŁO, a objazdów brak...................................................................

skomentuj

j.w

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jo (gość)  •

Nowa spółka d/s inwwestycji zawali budowę wzorcowo,bo ma w tym doświadczenie z wielu budów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Diabeł tkwi w szczegółach

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pelagia (gość)  •

Dlaczego Grobelny nie chce ujawnić całej treści umowy, którą podpisał z Stephane Feldmannem i Stephane Heddesheimerem - francuskimi???? partnerami prywatnymi. Ze źródeł dobrze poinformowanych wynika, że w dniu 6 marca 2014 r. o godz. 12:00, sala 104 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12 odbędzie się posiedzenie w sprawie skargi mieszkańca Poznania na bezczynność Prezydenta Miasta Poznania w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, tj. wydania kserokopii ww umowy okrojonej o 37 stron, zawierających najistotniejsze zapisy. Do tego należy zadać Grobelnemu pytanie: Ile fizycznie kasy wyłożą na to przedsięwzięcie francuskie biznesmeny i w którym kierunku popłyną zyski z tej spalarni?

odpowiedzi (0)

skomentuj

210 tys. ton a jak nie... to Poznań zapłaci kary!

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

F5 (gość)  •

A za trochę... Niektórzy... zdziwią się że dzięki spalarni zamiast względnie bezpiecznych odpadów...
czyli surowców do odzyskania, zyskamy bardzo dużo żużla, który ma być wywożony na wysypisko do Suchego Lasu (właśnie ma być rozbudowywane!)
a co z bardzo niebezpiecznym popiołem? Który też będzie dzięki spalarni...

I jeszcze coś...
Poznańscy urzędnicy podpisali bardzo ciekawą umowę...
Jeśli nie dostarczymy odpowiednio dużo odpadów do spalenia (a mamy segregować! A tutaj promowane jest palenie...) to Poznań zapłaci karę!

"...aby Poznań nie ponosił dodatkowych kosztów, do instalacji musi trafić 210 tys. ton odpadów. Jeżeli tak się nie stanie, miasto zapłaci karę firmie SITA"
http://www.codziennypoznan.pl/mamy-partnera-do-budowy-spalarni-smieci,4205,2,akt.html

skomentuj

Poznańczyk

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Spalarnia (gość)  •

Zupełnie jakbym czytał, słuchał polityków z partii o bardzo dużych ambicjach....
Czego nie wiedzą i/lub nie dosłyszą to sobie dopowiedzą i głupoty wypisują.
NIGDZIE na świecie żużle ze spalarni odpadów NIE trafiaja na wysypisko (składowisko) odpadów. Są zbyt popularnym i pożądanym dodatkiem do kruszyw na podbudowe chociażby dróg żeby je tak po prostu składować.
Dane z GOAPu nie wskazują żeby w przyszłości miałoby byc zbierane mniej niz 210 tys ton odpadów na rok - ponadto KAŻDA z firm birąca udział w przetargach na ich wywóz z terenu gmin zrzeszonych w ZM GOAP twierdziła, że w przetargu PODANO ZANIŻONĄ roczną ilośc odpadów do zbiórki.
Zatem F5 : doczytaj, doslysz i nie wprowadzaj Czytleników w błąd.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A w Poznaniu...

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

F5 (gość)  •

Nie mówimy o "nigdzie na świecie" (ach... jak łatwo pisać o niekonkretnych miejscach...) a o Poznaniu! Miejscu szczególnym... w którym np. żużel ze spalarni ma trafiać na (mające zostać rozbudowane) wysypisko śmieci, i jeszcze ciekawostka... poznański radny, żużel nazywa żwirem... "...na wysypisko będzie trafiał tylko jakiś procent żwiru po spaleniu - wyjaśnia Tomasz Lewandowski, radny SLD"
(cały tekst, plus film dostępne są pod tym adresem "Mieszkańcy nie chcą rozbudowy wysypiska śmieci" http://tinyurl.com/k978xze )

I jeszcze najważniejsze... co będzie z bardzo niebezpiecznym popiołem, który ma produkować spalarnia śmieci? Jaki będzie koszt jego składowania?

A co do ilości, i kar zapisanych, jeśli Poznań z okolicą... nie dostarczy 210 tys. ton
"...w umowie dotyczącej Poznania figuruje 160 tys. ton śmieci do odebrania w skali roku, podczas gdy realna liczba odpadów to co najmniej 220 tys. ton." ( http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/1037569,protest-pod-goap-tacy-urzednicy-jak-kruszynski-i-gonera-to-wstyd-zdjecia-film,id,t.html )

220 a 210 to w granicach "błędu" i teraz pytanie... po 2015 i później, kolejna zmiana po 2020 itd. każdego roku, ze względu na nowe przepisy UE będziemy MUSIELI zdecydowanie więcej odzyskiwać surowców ze "śmieci" czyli ilość "śmieci" trafiająca do spalarni będzie mniejsza... i co wtedy... Ano kara! Takie umowy są podpisywane w imieniu poznaniaków...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Poznańczyk

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Spalarnia (gość)  •

OK, faktycznie "nigdzie na swiecie" jest pojęcienm zbyt ogólnym. Na 100% można potwierdzić , że tak ZAGOSPODAROWUJE się żużle we Francji (ponad 60 spalarni) , Balgii (5) w Niemczech (ok40) i w przytaczanej często za WZÓR do nasladowania Spalarni w Wiedniu - centrum miasta w końcu.
Nie wiem skąd władający ZZO w Suchym Lesie mają informacje / przekonanie, ze to do nich ma trafiać żużel powstający w spalarni w Poznaniu. Trzeba by ich o to dopytać, to moze być nowość na skalę.....światową. skłądowanie WARTISZCIOWEGO odpadu po termicznym przekształceniu odpadów.
Co do wypowiedzi p. Lewandowskiego - cóż, chyba zwykłe przejęzyczenie, to polityk bardzo dbajacy o czystość językową swoich wypowiedzi.
Drogi F5, słusznie przywołałeś opis ilości odpadów na 160 tys ton. I ZGODNIE Z PRAWDA napisałeś Z POZNANIA. Z MIASTA POZNAŃ !!!!!!
Razem z pozostałymi Gminami wchodzacymi w skład ZM GOAP nadal mozemy doliczyc sie ponad 220 tys ton.
Co do ilości śmieci (nie lubię tej nazwy, to są ODPADY) to te 220 tys ton to są ODPADY PO SEGREGACJI. Ponadto póki co część odpadów jest teraz gromadzona w gminach na terenie dotychczasowych składowisk.
Ale OK, tu można sie doszukiwac jakichś wahnięć w obliczeniach i w stanie rzeczywistym.

Ale z ta gospodarką żużlami to naprawdę F5, w mojej opinii nie masz racji. dotychczasowe procesy eksploatacji spalarni w Eropie wskazuja na błedną interpretację z Twojej strony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gospodarka śmieciowa

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Prokurator (gość)  •

Nie ma lepszego interesu jak śmieci.Panowie radni bezradni,poproście grzecznie o wszystkie dokumenty dot.umów,przetargów a przede wszystkim umowy dot. spalarni.. Nie odrobiliście tej lekcji wcześniej i podnieśliście ręce za przekazaniem za spalenie śmieci dwa MILIARDY złotych,nie pytając o to mieszkańców.
Uwierzyliści radnemu Sternalskiemu z Bielska Białej,że będzie to świetny interes.
Z kolei Sternalski stwierdził,że ufo V-ce Kruszyńskiemu. A MY nie ufomy. Karty na stół,pełna informacja dla mieszkańców. Nastepne pokolenia będą spłacać kredyty.
Oczywiście zainteresowanie wszystkich służb dot całej tej operacji- KONIECZNE.
Posiedzenie w WSA dnia 6 marca o blokowanie przez Grobelnego dostepu do informacji w tej sprawie/jak donosi Pelagia/ może być bardzo interesujące.
Prosimy zainteresowanych, mieszkańców o liczne przybycie.Dosyć grabieży Poznania.

odpowiedzi (0)

skomentuj