Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Poznaniem będzie wydobywany gaz! Firmy podpisały list intencyjny

Mateusz Pilarczyk
W Krzesinkach na początku  2012 roku trwało próbne spalanie gazu. Słup ognia był wysoki na kilka metrów. Wieże stanęły też w gminach Kleszczewo i Kostrzyn, gdzie znajdują się odwierty Trzek.
W Krzesinkach na początku 2012 roku trwało próbne spalanie gazu. Słup ognia był wysoki na kilka metrów. Wieże stanęły też w gminach Kleszczewo i Kostrzyn, gdzie znajdują się odwierty Trzek. Grzegorz Dembiński
Po miesiącach ciszy wydobycie gazu ze złoża Siekierki na skalę przemysłową staje się realne. Podpisano list intencyjny w tej sprawie. San Leon Energy, który poszukuje gazu ziemnego pod Poznaniem poinformował o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie przygotowania wydobycia błękitnego paliwa z wykonanych w ostatnich latach odwiertów.

Gaz ma być wydobywany na skalę przemysłową z odwiertów Trzek 1, 2 i 3 oraz pobliskiego konwencjonalnego wiercenia w Krzesinkach położonego w południowo-wschodniej części Poznania.

San Leon poinformował wczoraj o podpisaniu listu intencyjnego z firmą Baker Hughes Poland, która jest częścią działającego w 80 krajach koncernu zatrudniającego ponad 60 tys. osób. Umowa przewiduje, że Baker Hughes w dużym stopniu zaangażuje się w projekt Siekierki. Partnerzy przewidują, że spółka może sfinansować przygotowania do wydobycia gazu pod Poznaniem, a także zaangażować się w projekt od strony technicznej.

Nie wiadomo kiedy ruszy wydobycie. List pokazuje, że będzie to proces opłacalny dla firm

- To prawdziwy kamień milowy dla San Leon, który może poprowadzić firmę do pierwszej znaczącej produkcji gazu w Polsce. Wydobycie z pierwszych czterech studni w Siekierkach pozwoli San Leon zrozumieć potencjał, który może tkwić w złożu Siekierki - powiedział Oisin Fanning, prezes San Leon.

Prezes zwraca uwagę, że odwierty Trzek w trakcie testów dawały od około 57 tys. do 85 tys. metrów sześciennych gazu ziemnego dziennie, i to każdy z nich. Firma ma też pozwolenia budowę różnych elementów infrastruktury potrzebnej do wydobycia surowca, a także instalacji pozwalającej na sprzedaż gazu.

Baker Hughes w zamian za pełne finansowanie rozruchu produkcji otrzyma część przychodów z wydobycia surowca energetycznego spod Poznania. Firmy wchodzą teraz w fazę uzgadniania szczegółowych zapisów umowy. Negocjacje obejmą też późniejsze zyski Baker Hughes z odwiertów należących do San Leon.

Obecnie wszystkie wykonane odwierty są zamknięte, zabezpieczone głowicą eksploatacyjną i ogrodzone. Przy ogrodzeniu każdej głowicy znajduje się także tablica informacyjna.

- Tereny te są pod naszym stałym nadzorem. Na obecnym etapie, za wyjątkiem prac konserwacyjnych i kontroli, nie są tam prowadzone żadne działania - mówił "Głosowi" pod koniec ubiegłego roku Robert Siupik z San Leon Energy.

Firma w 2013 roku otrzymała też dwie nowe decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla poszukiwania gazu i ropy w północnej i południowej części Poznania. Firma planuje odwierty i badania sejsmiczne.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pod Poznaniem będzie wydobywany gaz! Firmy podpisały list intencyjny - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski