Poznań: Bulwersujący tajny audyt magistratu

  Poznań: Bulwersujący tajny audyt magistratu

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Treść utajnionego przez władze Poznania audytu inwestycji prowadzonych przez Zakład Komunalnych Zasobów Lokalowych jest bulwersująca i nadaje się do zbadania przez prokuraturę. Tak twierdzi Katarzyna Kretkowska, radna z komisji rewizyjnej.
  W 2006 r. na zlecenie prezydenta Poznania wykonano za 146 tys. zł audyt . Druzgocące dla poznańskiej "mieszkaniówki" wyniki kontroli skrzętnie ukryto przed mieszkańcami miasta i radnymi. Istnienie audytu ujawnił jako pierwszy "Głos Wielkopolski". Kilkakrotnie odmówiono nam jednak udostępnienia dokumentu. Wgląd w raport (bez możliwości jego skopiowania) uzyskało tylko dwoje poznańskich radnych.


  Według Kretkowskiej, która widziała audyt, dowodzi on, że publiczne pieniądze wydatkowane był niezgodnie z ich przeznaczeniem. Płacono wykonawcom sumy, które przekraczały uzasadnione koszty poszczególnych poznańskich inwestycji. Autorzy raportu wyliczają długą listę zastrzeżeń i nieprawidłowości, wskazując, że doszło do narażenia na straty ZKZL. Spowodowane to było m.in. brakiem nadzoru nad inwestorami i wykonawcami, nieuprawnionym wydatkowaniem środków publicznych oraz płaceniem za prace niewykonane. W efekcie tego konieczne było zwiększenie wydatków przeznaczonych na inwestycje oraz przekazanie na ten cel pieniędzy, które powinny zostać przeznaczone na realizację innych zadań budżetowych w Poznaniu.

  Dokument dowodzi także, że podczas przetargów dochodziło do nieprawidłowości. W umowach z wykonawcami znajdowały się postanowienia niekorzystne dla miasta Poznania.

  - Już sam fakt ukrycia tego audytu dowodzi, że w sprawie miejskich inwestycji dzieje się źle. Ustalenia kontrolerów powinna zbadać prokuratura, by ocenić, czy nie doszło do popełnienia przestępstw - uważa Katarzyna Kretkowska.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznań audyt

  NIK(T) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Dlaczego ten audyt ukrywano i na czyje polecenie? Czyżby ta tajemniczość miała związek z pragnieniem zostania ponownie wybranym tych mądrali, którzy są winni nieprawidłowości i chcieliby uniknąć...rozwiń całość

  Dlaczego ten audyt ukrywano i na czyje polecenie? Czyżby ta tajemniczość miała związek z pragnieniem zostania ponownie wybranym tych mądrali, którzy są winni nieprawidłowości i chcieliby uniknąć odpowiedzialności?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo